Avaleht Majandus Eesti disainiguru ehitas Filipiinidel üles kalakrõpsude tootmise
Eesti disainiguru ehitas Filipiinidel üles kalakrõpsude tootmise

Eesti disainiguru ehitas Filipiinidel üles kalakrõpsude tootmise

Eesti disainiguru ehitas Filipiinidel üles kalakrõpsude tootmise3 kuuks Filipiinidele kolinud disainiagentuuri Velvet loovjuht Janno Siimar aitas käivitada moodsa kalakrõpsude tootmise, et anda tööd kohaliku kaluriküla kalameestele ja nende naistele.

Janno Siimari põhiline roll oli koos Eesti heategevusliku MTÜ Andakidz juhi Robin Gurneyga välja töötada ja ellu viia plaan, millega Talisay küla kaluriühing TAFIAS saaks endale värske identiteedi, arendaks tuluallikaid ja looks juurde töökohti, parandades seeläbi piirkonna ühtede vaesemate perede eluolu.

Eesti disainiguru ehitas Filipiinidel üles kalakrõpsude tootmise-2Projekti käigus otsustati Talisay kaluriühingu kaubamärk moderniseerida ja samal ajal tuua turule uus premiumklassi kalatoodete sari. Hoolimata keerulistest tingimustest kuumas ja niiskes kliimas ning äärmiselt piiratud eelarvest ja viletsast internetiühendusest, töötas Siimar käesoleva aasta veebruaris välja uue tootekontseptsiooni World Famous Tilapia Chips (maailmakuulsad Tilaapia kala krõpsud). Märtsiks olid krõpsud turule toodud.

“Uued tooted on juba müügil paljudes erinevates kohalikes kauplustes, puhkekeskustes ja lennujaamades ning müük teistesse Filipiinide piirkondadesse suureneb iga nädalaga, samuti terendavad juba ka ekspordivõimalused teistesse riikidesse,” märkis vabatahtlikuna töötanud Siimar. Välja töötatud toodetega saab tutvuda Siimari ja Gurney poolt kaluriühingule loodud uuel kodulehel www.tafias.org.

Eesti disainiguru ehitas Filipiinidel üles kalakrõpsude tootmise-3Andakidz MTÜ juhi Robin Gurney sõnul oli tema suur unistus ehitada TAFIAS kaluriühing nullist üles ja Janno Siimari panus sellesse on olnud tohutu. “Ma loodan, et tema on võitnud sellest kogemusest vähemalt sama palju, kui seda on teinud Talisay küla inimesed Filipiinidel,” ütles Gurney, kelle kinnitusel polnud Siimar ei esimene ega kindlasti ka viimane eestlasest vabatahtlik selles piirkonnas. Juba praegu käib aktiivselt järgmiseks talveks uute vabatahtlike otsimine. Näiteks loodetakse leida pädevat käsitööeksperti ja spetsialisti kala säilitamise alal, et veelgi edendada Anda regiooni elanike heaolu.

“Töötada täiesti teistsuguses keskkonnas, täiesti teistsuguste tööriistadega hoopis teistsuguste inimeste heaks ning aidata seejuures tuua turule toodet, mis edu korral muudab väga paljude kohalike elu kardinaalselt, oli mulle kui disainerile ja kui inimesele tubli väljakutse ja tegelikult unistuste töökoht,” soovitas Janno Siimar teistelgi huvilistel vabatahtlikuna kätt proovida.

Janno Siimar viis Boholi saarel läbi ka mitmeid presentatsioone ja üks-ühele konsultatsioone tärkavatele ettevõtjatele, firmadele ja disainitudengitele. Siimar on üks mitmetest MTÜ Andakidz vabatahtlikest, kes tutvustavad oma Filipiinidelt saadud kogemusi 30. mail Tallinnas Vabaduse väljakul toimuval Maailmapäeval. Siimari kogemustest saab lähemalt lugeda ka veebižurnaalist aadressil www.siimar.com.

Eesti Välisministeeriumi arengukoostöö vahenditest kaasrahastatud projekti eestvedaja on Eesti heategevuslik mittetulundusühing Andakidz MTÜ, mis keskendub vähekindlustatud laste ja nende perede aitamisele Anda regioonis Filipiinidel.