Avaleht Majandus Fotod tseremooniast! Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus pälvis maineka Rootsi äriauhinna
Fotod tseremooniast! Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus pälvis maineka Rootsi äriauhinna
Majandus
0

Fotod tseremooniast! Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus pälvis maineka Rootsi äriauhinna

0

tervisetehnoloogiate-arenduskeskus04Ettevõtjate ja teadlaste koostöö hoogustamiseks loodud Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) toetusmeetme raames toetust saanud Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus (Tervise TAK) pälvis 2016. aasta Rootsi Äriauhindade konkursil tehnoloogilise innovatsiooni peapreemia. Maineka auhinna tõi keskuse eestvedamisel arendatud uudne geenitehnoloogia meetod GlobinLock®, mis võimaldab analüüsida vereproove teistest turul olevatest lahendustest 30 korda odavamalt ja 10 korda kiiremini.

EASi ettevõtluse ja eksporti keskuse direktori Tea Danilovi sõnul on tegemist aega ja raha säästva praktilise meetodiga, mille potentsiaalne turg on väga suur. „See on suurepärane näide, kuidas tehnoloogia arenduskeskus võib töötada välja kasuliku lahenduse samaaegselt nii inimeste ravikvaliteedile kui Eesti majandusele,“ ütles Danilov.

Ericsson Eesti juht Seth Lackman tõstis auhinda üle andes esile suurepärast teaduse ja ettevõtluse koostööd, kus valdkonna jaoks erakordselt lühikese aja ehk kahe aasta jooksul on jõutud valmis mitte ainult tehnilise lahenduse, vaid ka patendi ja kaubamärgi registreerimisega.

Tervise TAK on alates 2007. aastast saanud EASi kaudu toetust kahel korral, kokku ligi 14 miljoni euro ulatuses. Tervise TAKi koostöövõrgustikus on kokku 31 partnerit, kellest 4 on teaduspartnerid, 22 ettevõtluspartnerit ja 5 välispartnerit.

„Globiinilukk võimaldab analüüsida juba biopankades olevaid ja tulevikus korjatavaid vereproove viisil, mis paljastab oluliselt rohkem bioloogilist informatsiooni. Lõpptulemusena võib see meetod mõjutada miljonite inimeste heaolu üle maailma,“ selgitas Kaarel Krjutškov, Tervise TAKi juhtivteadur ja globiiniluku üks arendajatest.

GlobinLock® meetod on välja arendatud Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse, Karolinska Instituudi (Rootsi) ja Tartu Ülikooli teadlaste koostöös. Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS on teadusuuringutele ja tootearendusele keskendunud biotehnoloogiafirma, mille peamisteks tegevusvaldkondadeks on personaalmeditsiin, ravimiarendus ja reproduktiivmeditsiin nii humaan- kui ka veterinaarmeditsiini alal.

Tervise TAKi turundusjuht Hardi Tamm lisas, et leiutise arenduse faasis oli kaasatud inimeste hulk väike, kuid patendi ja kaubamärgiga „pakendatud“ toote turustuskanalite leidmiseks on kavas otsida tulevikus enam abi EASi kompetentsist ja võimalustest.

VAATA GALERIID AUHINNATSEREMOONIAST!

mm