1. Avaleht
  2. Majandus
  3. KOOLITUS! 3 soovitust firma raha säästmiseks
KOOLITUS! 3 soovitust firma raha säästmiseks

KOOLITUS! 3 soovitust firma raha säästmiseks

RahasäästKas olete mõnikord mõelnud, et hädasti oleks tarvis kuidagi tööjõu pealt kokku hoida nii, et samal ajal ei peaks töötajate palka kärpima? METI personaliabi koolitaja ja tegevjuht Tiit Kruusalu sõnul on see võimalik ja enamgi veel.

“Üks olulisemaid personalijuhtimise põhimõtteid on see, et kui vähegi võimalik, ei minda töötajate rahakoti ja vaba aja kallale. 18.veebruaril Äripäevas toimuvas töötoas  “Kuidas hoida kokku tööjõukulusid?” jagan oma kogemusi, kuidas ettevõtja saab hoida tööjõu pealt kokku, ilma töötajate taskust midagi ära võtmata ja andes neile samal ajal juurde vaba aega,“ kinnitas Tiit Kruusalu.

Enamgi veel, tegemist ei ole lihtsalt teoreetilise jutuga vaid Kruusalu on välja töötanud valemi, mis aitab ettevõtte tööjõukulu planeerida või teha enda jaoks selgeks, kas praegu personalile kuluv summa on kõige optimaalsem või makstakse tegelikult märkimisväärselt üle. Selleks, et juba koolitusel saaks valemi abil arvutusi teha, võiks tulijad teada, mitu inimtöötundi päevas või ööpäevas (oleneb töö või tootmise eripärast-toim.) ettevõttes teha vaja on.

Samuti selgitab Kruusalu põhjalikult lahti, kust ja kuidas tulevad vead vahetustega töö planeerimisel ehk töögraafiku koostamisel ja kuidas see ettevõtte raha sööb. Seda, kas ka Teie ettevõte kulutab igal aastal liiga palju raha ületundide kinnimaksmisele, saad lihtsa vaevaga kontrollida oma raamatupidamisest.

Üldiselt tulevad ületunnid kolmest asjast:

  1. tööaja valest planeerimisest (paljudel töötajatel tekivad ületunnid, samal ajal kui teistele pole piisavalt tööd anda);
  2. töötajate valest koosseisust (on ettevõtjaid, kel pole aimugi, kui paljude või väheste töötajatega tegelikult hakkama saaks);
  3. puhkusegraafikute võimaluste kasutamata jätmisest (kõik ei saa puhata juulis, mis tähendab, et puhkused peavad olema hajutatud üle kogu aasta).

Kruusalu sõnul saavad töötajatele meelepärast puhkusegraafikut võimaldada enamasti üksnes need tööandjad, kes ei pea muretsema oma majandustulemuste ja klientuuri pärast. „Ülejäänud peavad leidma kompromissi ettevõtte võimaluste ja töötajate soovide vahel ning töötajate seas populaarsuse võitmiseks tuleb leida teised kohad.“

Puhkuseasendajate palkamine või oma personali optimaalseks korrigeerimine tagant järele, on ettevõttele märkimisväärne kulu, mida tasub võimalusel vältida. Kui jätta puhkusegraafik tegemata, on töötajal õigus tööandjalt küsimata, kahenädalase etteteatamise järel puhkusele minna.

Boonusena tutvustab Kruusalu koolitusel töölepinguseaduse võimalusi. Seaduse kohustused on koolitaja kinnitusel enamus endale selgeks teinud. Küll aga ei teata, et lisaks kohustustele, on seadus andnud mitmeid võimalusi, mis tihtipeale kasutamata jäävad.

Praktiline töötuba “Kuidas hoida kokku tööjõukulusid?” toimub 18.veebruaril Äripäeva seminarikeskuses.
Töötoa täpse sisu, ajakava ja registreerimisinfoga saate tutvuda SIIN!

Head Uudised GoodNews