Avaleht Majandus Latitude59 konverentsil tutvustati IoT operatsioonisüsteemi MindSphere
Latitude59 konverentsil tutvustati IoT operatsioonisüsteemi MindSphere

Latitude59 konverentsil tutvustati IoT operatsioonisüsteemi MindSphere

Siemens tutvustas täna, 25. mail Eesti suurimal tehnoloogiakonverentsil Latitude59 edasiarendust pilvepõhisest asjade interneti (IoT) operatsioonisüsteemist MindSphere. Muuhulgas tutvustati ligikaudu 50 uut süsteemi rakendust, uusi partnereid ja räägiti praktilistest näidetest erinevatest tööstusharudest.

Siemens Eesti juhi Ats Alupere hinnangul on tootmisettevõtete olulisim väljakutse täna efektiivsuse suurendamine, samal ajal reageerides operatiivselt ka tarbijate muutuvatele nõudmistele. „IoT avab tööstuses uued võimalused, ühendades omavahel kogu ettevõtte masinapargi ja seadmed, võimaldades töödelda suuri andmehulkasid kiiresti ja tõhusalt, optimeerides tootmisprotsessi, tõhustades kontrolli, panustades oluliselt toodete arendamisse ja äri kasvu,“ selgitas Alupere

MindSphere’i näol on Alupere sõnul tegemist operatsioonisüsteemiga, mis ühendab päris asjad ehk niinimetatud raua digitaalmaailmaga.

Siemensi müügi- ja andmeteenuste juhi Ilmari Veijola sõnul on võib MindSphere puhul tuua paralleele meie igapäevase nutitelefoni kasutusega. ”Kui inimesel on kohtumine näiteks kesklinnas, siis tänapäeval teab nutitelefon talle öelda, millal on vaja lahkuda ning soovitab kiireima teekonna. Need soovitused ja teadmine põhineb läbitöödeldud andmetel, mis on kogutud teede, ummikute ning kauguse ja paljude muude detailide kohta. Sarnaselt toimib MindSphere tööstusettevõtete kasuks – kui kunagi pidi operaator teatud toiminguteks masina seisma jätma, siis IoT platvormi kaudu võib kõiki parameetreid jälgida live-s ja vastavalt teostada toiminguid ilma protsessi seiskamata,” sõnas ta.

Vigade ja probleemide tuvastamiseks on Veijola sõnul MindSphere’s mitmeid võimalusi – näiteks kõrvutades kindlaid piirväärtusi andmetega, mis on kogutud sarnastelt masinatelt üle maailma või kasutades ’digitaalset kaksikut’, mille simulatsioon näitab, kuidas seade töötama peaks. Kogutud andmed annavad ülevaate hetkeolukorrast ning nende analüüsi tulemusena jagatakse soovitusi olukorra kiireks lahendamiseks või protsessi tõhustamiseks ja parendamiseks.

Alupere sõnul on MindSphere puhul tähtis roll ka start-up’idel, kes moodustavad operatsioonisüsteemi pideva arengu seisukohalt olulise ökosüsteemi. Partnerid võimaldavad MindSphere’il pakkuda terviklikke IoT lahendusi ning teenust, mis orienteerub klientide vajadustest. Koostöös partneritega esitleb Siemens 2017. aasta sügisel ka ülemaailmset start-up programmi „MindSphere Rocket Club“, kus antakse silmapaistvatele start-up’idele võimalus MindSphere’i arendamisesse panustada.

Tehnoloogiakonverentsi Latitude59 raames toimuva Siemens MindSphere seminaril oli võimalik tutvuda suure hulga MindSphere rakendustega. Nagu näiteks MindSphere operatsioonisüsteemi „Drive System Analyzer“ rakendusega, mis võimaldab läbi andmeanalüüsi tuvastada jõuülekande varase staadiumi kahjustusi või „KeepSecure!“ automaatika ja kontrollsüsteemide haldamise tööriistaga, mis võimaldab tuvastada võimalikke ohte, turvarikkumisi ning muid anomaaliaid kiirelt ja efektiivselt ning teeb ettepanekuid, kuidas turvalisust parandada.