Avaleht Majandus PALJU ÕNNE! Eesti iduettevõte TEBO pääses Tšiili kiirendisse 1700 soovija seast
PALJU ÕNNE! Eesti iduettevõte TEBO pääses Tšiili kiirendisse 1700 soovija seast

PALJU ÕNNE! Eesti iduettevõte TEBO pääses Tšiili kiirendisse 1700 soovija seast

Tõnis Kusmin TEBO asutaja
Tõnis Kusmin
TEBO asutaja

Eesti iduettevõtte TEBO, mis arendab õppimistöö hõlbustamiseks koolidele Õpiveebi, pääses 1700 soovija seast Tšiili riiklikku kiirendisse,  kus pakutakse ettevõttele 6- kuulist kiiret kasvuprogrammi koos 26 000 eurose toetusega. Ettevõte usub, et uuenduslikul keskkonnal on nii Tšiilis kui mujal Ladina-Ameerikas turgu.

„Ladina-Ameerika on huvitav turg. Riikide majandused arenevad, panustatakse haridusse. Hästi on levinud mobiili- ja internetikasutus. See loob hea eelduse meile turule sisenemiseks: neil on olemas vajalik tehniline tase, nad tahavad haridust parandada ja on valmis selle eest maksma. Lisaks on see kena suur turg. Tšiilis näiteks on 3 miljonit õpilast, Argentiinas 9 miljonit“, põhjendas Tšiili kiirendisse kandideerimist Õpiveeb asutaja Tõnis Kusmin

Kusmin lisas, et konkurents on haridustehnoloogias Tšiilis veel väike ning praegune hetk on ettevõtte jaoks unikaalne ajaaken, kus turul on teenusele valmisolek olemas, aga konkurents nõrk.

Ettevõttel on Tšiilis kaks fookust: arendada toodet ja katsetada turgu. „Kui Tšiilis asja ei saa, saame Õpiveebi oluliselt paremaks Eesti kasutajate jaoks. Tšiilis teeme pilootprojekti 10 kooliga. Kui see on edukas, tuleme tootega siin turule“ selgitas Kusmin ning lisas, et eesmärk on registreerida 10 000 õpetajat ja koguda 50 000 õppematerjali.

Õpiveeb ja Eesti

Õpiveeb loodi algselt Eesti turu jaoks ning selgelt missiooni pärast: „Tegime esialgu MTÜ, kuna soovisime lihtsalt haridust paremaks muuta läbi loodava õppekeskkonna, mille idee on vähendada õpikute trükkimist, laste koolikottide kaalu ning edendada õppematerjalide jagamist“ selgitas Kusmin.

Õpiveeb preview

Tänaseks on Eestis Õpiveeb süsteemi kasutajateks registreerunud 3000 õpetajat. „Mõned katsetasid, aktiivsed õpetajad kasutavad aga süsteemi 2-3 tundi nädalas. Neil on kogu digitaalne õppematerjal ühes kohas – failid, videod, testid jne, mida saab õpilastele saata lihtsalt ühe klikiga. Lisatud sisust on 80% avalik ja kasutajad leiavad pidevalt häid materjale teistelt õpetajatelt“ kommenteeris Õpiveebi kasutuselevõttu Eestis Kusmin.

Õpiveeb on Eesti idufirma, mis on saavutanud edu mitmetel idufirmade konkurssidel – Prototroni konkursil valiti 11 parima idufirma hulka, Chivas the Venture Eesti võistlusel aga viie parima ettevõtte sekka. Õpiveeb läbib hetkel ka Tehnopol Startup Inkubaatori programmi, mis aitab ettevõttel ärimudelit lihvida ning investoreid ja ekspordivõimalusi leida.

Startup Inkubaator on osa Tallinna Teaduspark Tehnopol teadus- ja ärilinnakust. Tehnopol on koduks alustavatele ja kasvavatele tehnoloogiaettevõtetele ning asutati aastal 2003 Eesti Vabariigi, Tallinna Linna ja Tallinna Tehnikaülikooli poolt. Täna tegutseb Tehnopol ligi 200 ettevõtet.