Avaleht Toode Pilgujälgija ja emotsioonilugeja loovad uutmoodi turundust
Pilgujälgija ja emotsioonilugeja loovad uutmoodi turundust

Pilgujälgija ja emotsioonilugeja loovad uutmoodi turundust

371x305xsunsilk-eye-tracking.jpg,qitok=8gvg8rR8.pagespeed.ic.QVmGSV_oF5Tartu ülikooli turunduse õppetool soetas õppe- ja teadustöö läbiviimiseks 30 000 eurot maksnud uudse emotsioonilugeja ja pilgujälgija. Neuroturunduses kasutatava uue seadmega saab mh analüüsida ja kujundada turunduslikult mõjusaid tootedisaine ja reklaame, hinnata kodulehe kasutajamugavust jm.

„Pilgujälgija ja face-reader ehk emotsioonilugeja toob turunduse õppe- ja teadustöösse uue tasandi, muutes selle valdkonna veel enam atraktiivsemaks – saame siin siduda nii tootearenduse, disaini kui ka psühholoogia,“ tõdes Tartu ülikooli turunduse dotsent Andres Kuusik. „Need tehnoloogilised vidinad annavad tudengile võimaluse näha disainimaailma detaile ning mõtestada lahti erisuguseid turunduslikke võtteid, mis tõstab nii õppetöö kvaliteeti kui tagab ka parema ettevalmistuse pärast lõpetamist tööturule sisenemiseks.“

Pilgujälgija ja emotsioonilugeja abil on võimalik disainida ja analüüsida erinevaid tootepakendeid, kodulehti ning reklaame nii videos kui ka pildis. Arvuti külge kinnitatud statsionaarne seade tuvastab inimese pilgu ja jälgib pilgu liikumist pakendil, salvestades trajektoori ja erinevate pakendi detailide jälgimise aja.

Emotsioonilugeja jälgib aga inimese näol olevaid erinevaid punkte nagu silmad, suunurgad, kulmud jne. „Emotsioonide analüüsiks manab tarkvara inimese näole punktide võrgustiku, mille alusel selgub sajandiksekundi täpsusega, millised omadused pakendi juures tekitavad positiivseid emotsioone ja millised negatiivseid,“ kirjeldas Kuusik, lisades, et emotsioonide ja pilgu analüüsist lähtuvalt saab edasi luua juba ideaalilähedase pakendi, mis jääb sihtrühmale poeriiulil konkurentide toodetest mõjusamalt silma.

Kuusik näeb siinkohal võimalust ka üliõpilaste ja ettevõtjate tihedamaks koostööks rakendusuuringutes ja toote või reklaami disaini arendamises: „Oleme ühed vähesed maailmas, kes saavad ettevõtetele pakkuda täisteenust tootedisaini, reklaami jm uurimisel ning analüüsil. Tudengite ja ettevõtjate kokkuviimine valdkonna edendamiseks on kasulik mõlemale osapoolele – ettevõtjad saavad kvaliteetse teenuse ja üliõpilased kogemustepagasi reaalse tellija poolt,“ rääkis ta.

Näide Search Engine Journal veebilehelt: vasakpoolsel reklaampildil näete, kuidas reklaamis olev tüdruk vaatab teie suunas, mitte toodet. Roheline ala pildil viitab tarbija pilgule, mis näitab, et tarbija pöörab reklaamis tähelepanu just tüdrukule, mitte tootele. Parempoolsel pildil on reklaamtüdruku pilk suunatud tootele, mis otsekohe mõjutab ka tarbija vaadet, kes pöörab nüüd enam tähelepanu ka tootele. Taoline pisidetail omab reklaami mõjususe juures suurt rolli.

371x305xeye-tracking-sunsilk-product_0.jpg,qitok=-nph-_2x.pagespeed.ic.ZuY5XLefCS 371x305xsunsilk-eye-tracking.jpg,qitok=8gvg8rR8.pagespeed.ic.QVmGSV_oF5