Avaleht Toode PÕNEV ÜLEVAADE TELERITE AJALOOST! Milline on olnud keeruka leiutise ulmeline areng?
PÕNEV ÜLEVAADE TELERITE AJALOOST! Milline on olnud keeruka leiutise ulmeline areng?

PÕNEV ÜLEVAADE TELERITE AJALOOST! Milline on olnud keeruka leiutise ulmeline areng?

vintagetv_zenithVähesed leiutised on maailma suutnud nii suurel määral mõjutada, kui seda on teinud televiisor. Teleri vahendusel on inimene osalenud Apollo 11 Kuule maandumisel, Berliini müüri langetamisel ning istunud printsess Diana ja prints Charlesi ajaloolises pulmas esireas. Televiisor on loonud uskumatu silla inimese ja informatsiooni vahel, mida oleks 200 aastat tagasi olnud raske isegi ette kujutada ning seetõttu reastasime teleri ajaloo kohta mõned põnevad faktid.

Esimene televiisor maailmas

Esimene teleriga seotud leiutis patenteeriti aastal 1884 noore saksa teaduri Paul G. Nipkowi poolt. Termin televiisor on moodustis kreekakeelsest sõnast tele, “kaugele” ja ladinakeelsest sõnast visio, “nägemine”. Alles 1926. aastal esitles šoti teadlane John L. Baird maailma esimest televiisorit Kuningliku Instituudi liikmetele ja ajakirjandusele. Selle pildikvaliteet oli tänapäeva mõistes aga kohutav ning ekraan oli kõigest 12 cm lai. Ekraani väiksusest olenemata oli terviklik masinavärk äärmiselt suur ja raske ning paljud olid teleri ideest šokeeritud, kuna leidsid, et omal jõul liikuvad pildid on maailmaime tiitlit vääriv saavutus.

Mustvalgest maailmast värvilisse

1. jaanuaril aastal 1954 edastati maailma esimene värviline teleülekanne. Euroopa riikidesse jõudis aga värvitelevisioon aastaid hiljem ning Eestisse alles 1972. aastal. Nõukogude Liidus oli keeruline televiisorit kaubapuuduse tõttu osta ning selle eest pidi tipphetkel maksma peaaegu sama palju, kui odavamat sorti Žaporožetsi eest. Inimestel, kellel uhke värviteleri soetamiseks aga raha nappis, mõtlesid välja nutika lahenduse: kleepida ekraani ette tselluloidfilter, mille ülaserv on sinine, keskosa roosa ja alaosa roheline. Nii oli võimalik selle väikese kasti seest näha pisutki reaalsemat maailma.

suhd_teler_samsung

Keerulised valikud

Kui Nipkow või Baird oleksid teadnud, kuhu nende leiutis oma arengus ükskord välja jõuab, siis ilmselt ei oleks nad suutnud oma kõrvu uskuda. Oleme jõudnud ajajärku, kus saame siseneda läbi ekraani teise maailma – videomängud on muutnud meelelahutuskogemuse interaktiivseks avastusretkeks. Tänapäeval on menüüs lõputult variante. Kas osta plasmateler? Kas peaks investeerima LED-ekraani? Kas on vaja Full HD või UHD resolutsiooni? Kas tegemist peaks olema hoopis 3D teleriga? Paljud kasutavad telerit nüüdseks eelkõige arvutiga ühendamiseks, et vaadata sealt enda valitud filme või Youtube’i videoid.

Disainiga tulevikku

Tehnikasaavutuste viimane sõna on aga Samsungil, kes tõi turule 4K resolutsiooniga SUHD teleri, mis on võimeline näitama kuni miljardit värvi. Kaasaegseima ekraanitehnoloogiaga (Quantum Dot) televiisoril on nõgus ekraan, mis annab laiema vaatevälja ning loob efekti, nagu teler oleks tegelikkusest suurem. Samuti sobib nõgus ekraan inimese ümmarguse silmakujuga ning teeb vaatamise oluliselt mugavamaks ja teravamaks.

Arvestades seda, et teleri kompaktsemaks muutmise ja disainielementidele keskendumisega hakati tõsisemalt tegelema alles 1980. aastatel, oleme jõudnud väga kaugele. Samsungi kunagine juht Yun Jong Yong on öelnud: “Hea disain on kõige olulisem viis enda eristamiseks konkurentidest” ning tundub, et ka tema mantlipärijad on selle idee totaalselt omaks võtnud.