1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. VIDEO I Marjamüüjast miljonibrändi loojaks: Andero Keroneni inspireeriv lugu äri ja elu õppetundidest
VIDEO I Marjamüüjast miljonibrändi loojaks: Andero Keroneni inspireeriv lugu äri ja elu õppetundidest

VIDEO I Marjamüüjast miljonibrändi loojaks: Andero Keroneni inspireeriv lugu äri ja elu õppetundidest

No Bananase kaasasutaja, ettevõtja ja coach Andero Keroneni lugu on rohkem kui lihtsalt ettevõtluse edulugu – see on ehe tõestus sellest, kuidas raskused, isiklikud õppetunnid ja ausus enda vastu võivad viia suurte muutusteni. Alates esimestest sammudest Helsingi turul marjamüüjana, kus ta õppis kvaliteedi ja kliendisuhte olulisust, kuni rahvusvaheliselt tunnustatud brändi No Bananas loomiseni, on Andero karjääri ja elu põhialusteks olnud ausus ja kvaliteet.

Andero Keroneni lugu on rohkem kui lihtsalt ettevõtluse edulugu – see on ehe tõestus sellest, kuidas raskused, isiklikud õppetunnid ja ausus enda vastu võivad viia suurte muutusteni.

Kuid tema teekond pole olnud lihtne. Läbipõlemine ja terviseprobleemid sundisid teda peatuma ja endalt küsima, mis on päriselt oluline. Ta jõudis maovähendusoperatsiooni ja ATH diagnoosini, mis mõlemad aitasid tal sügavamalt mõista nii enda piiranguid kui ka tugevusi. Täna kasutab Andero neid kogemusi mitte ainult enda, vaid ka teiste inspireerimiseks, pakkudes coaching’u kaudu tuge ja juhendamist.

Andero Keronen. Foto: GoodNews, Virko Veskoja

Andero lugu räägib ka haavatavusest ja avatusest, mida ta peab nii ärimaailmas kui isiklikus elus kõige olulisemaks. Ta jagab ausalt, kuidas raskuste jagamine oma tiimi ja perega on toonud uut energiat ja tugevamat koostööd. Andero usub, et tõeline kasv toimub mugavustsoonist väljaspool. Tema elukogemus näitab, kuidas isegi sügavaimast august võib saada vundament millegi suure ja tähendusliku loomiseks. See on lugu tõelistest muutustest, mis algavad iseendast.

Andero Keronen ja Krista Lensin. Foto: GoodNews, Virko Veskoja

Marjamüügist No Bananaseni: ettevõtlikkuse algus ja väärtuste kujunemine

Andero Keronen astus ettevõtluse teele 16-aastaselt, kui tema ema märkas rannas töökuulutust, mis pakkus võimalust müüa marju Helsingis. Noor korvpallur, kes otsis võimalust suvekasvuks ja taskuraha teenimiseks, otsustas proovida. “Ma mõtlesin, et korvpallurina võiksin midagi suvel iseenda jaoks teha,” meenutab ta.

Helsingi Kauppatoril töötamine oli võistlushimulisele ja sihikindlale Anderole ideaalne keskkond. Sealne marjamüüjate tihe konkurents pani teda eristuma ja andis talle motivatsiooni end arendada. “Turul oli 20–30 müüjat, aga minu eesmärk oli, et kõik inimesed valgusfoori juurest peatuksid just minu leti ees ja tunneksid, et nad tahavad järgmine päev tagasi tulla,” räägib ta. Selle saavutamiseks pööras Andero suurt tähelepanu oma letile: marjad olid alati ilusti välja pandud, lett hoolikalt korras ja tema teenindus viisakas ja naeratusest kantud.

Minu eesmärk oli, et kõik inimesed valgusfoori juurest peatuksid just minu leti ees ja tunneksid, et nad tahavad järgmine päev tagasi tulla.

Esimesed õppetunnid: kvaliteet üle kõige

Andero südameasjaks sai kvaliteedi hoidmine. Ta keeldus müümast ebakvaliteetset kaupa isegi siis, kui see tähendas rohkem jäätmeid ja omaniku pahameelt. “Tollel ajal väga võistlushimuline poiss,” kirjeldab ta iseennast. Andero püüdis kõigiti, et kliendid oleksid rahul ja naaseksid tema juurde, sest usaldasid tema pakutavat. “Ma ütlesin kliendile, et see on hea toode, ja see tähendas, et see tõesti on hea toode,” rõhutab ta.

Ma ütlesin kliendile, et see on hea toode, ja see tähendas, et see tõesti on hea toode.

Andero Keronen. Foto: GoodNews, Virko Veskoja

Ometi tekitas tema kõrge kvaliteedistandard mõningaid pingeid ka tööandjaga. Omanik ei olnud rahul, et Andero viskas liiga palju ebakvaliteetseid marju ära. Kuid Andero oli põhimõttekindel: “Kui müüme ebakvaliteetset kaupa ja klient ei tule tagasi, on see suurem kahju ettevõttele, kui hetkel rohkem jäätmeid tekib. Ja isegi siis, kui ta ei olnud minuga nõus, ütlesin, et mina keeldun, sest ma annan oma näo.“

Kui müüme ebakvaliteetset kaupa ja klient ei tule tagasi, on see suurem kahju ettevõttele.

Ettevõtluse mõtteviisi kujunemine

Helsingi turul töötades avastas Andero oma loomupärase ettevõtlusvaimu. Ta tajus, et müük polnud lihtsalt töö, vaid võimalus luua midagi suuremat – suhet kliendiga. “Ma tundsin end ettevõtjana ettevõtte sees,” räägib ta. Tema võistlushimu ja soov olla parim ei piirdunud ainult müüginumbritega, vaid hõlmas ka tema leti välimust, teeninduskvaliteeti ja klientidega suhtlemist. See kogemus andis talle esimesed õppetunnid, mis hiljem kujunesid tema ettevõtluse aluspõhimõteteks.

Foto: GoodNews, Virko Veskoja

No Bananas: väärtused, mis said alguse turult

Aastate jooksul kasvas Andero kogemus ja visioon marjaärist, mis viis lõpuks No Bananas’e loomisele. Tänaseks on ettevõte kasvanud üheks suurimaks ja edukamaks omataoliseks, käibega ligi 17,5 miljonit eurot. No Bananas on saanud sümboliks kvaliteedile, aususele ja pikaajalistele kliendisuhetele – väärtustele, mida Andero õppis juba oma esimestel tööaastatel. “Ma tahtsin, et inimesed usaldaksid minu pakutavat. Sama printsiipi olen kasutanud ka No Bananas’e ülesehitamisel,” rõhutab ta.

Ma tahtsin, et inimesed usaldaksid minu pakutavat. Sama printsiipi olen kasutanud ka No Bananas’e ülesehitamisel.

Andero Keronen. Foto: Karen Härms

Tema jaoks oli oluline, et bränd esindaks midagi enamat kui ainult tooteid. No Bananas ei ole lihtsalt marjafirma, vaid kvaliteedi ja usalduse märk. Andero juhib ettevõtet sama põhimõtte järgi, mida ta järgis Helsingis: müüa ainult parimat ja luua kliendisuhteid, mis kestavad.

Läbipõlemine ja rasked hetked juhina

No Bananas’e juhtimine oli Andero jaoks algusest peale seotud sügava isikliku pühendumusega. Ta juhtis ettevõtet põhimõttega, et iga otsus ja samm peegeldavad tema isiklikke väärtusi. “Minu nägu, minu hing, minu süda – see oli minu äri,” kirjeldab ta. Kuid isegi selle kire ja energia juures jõudis Andero ühel hetkel punkti, kus ta tundis, et enam ei jaksa.

“Neid raskeid hetki on olnud mitmeid,” tunnistab Andero. Üks keerulisemaid aegu oli siis, kui ta seisis isikliku pankroti äärel. Ta oli kohtutäituritele võlgu ja pidi kaaluma, kas äritegevusega jätkamine on üldse mõistlik. Need olid perioodid, mil kõik tundus hägune ja lootusetu. “Ma ei teadnud, kas ma suudan selle kõigega edasi minna,” meenutab ta.

Foto: GoodNews, Virko Veskoja

Raskete hetkede keskel oli Andero suurimaks toeks tema abikaasa. “Mul on väga äge naine. Ta on mind toetanud algusest peale ja uskunud minusse isegi nendel hetkedel, kui minul endal usku pole olnud,” räägib Andero tänutundega. See toetus oli tema jaoks hädavajalik ja aitas tal kõige keerulisematel aegadel edasi liikuda. “Ma ei tea, kus ma täna oleks ilma temata,” lisab ta.

Need kogemused mitte ainult ei õpetanud Anderot väärtustama oma perekonna tuge, vaid panid teda ka mõtlema sellele, kui oluline on tasakaal ettevõtte juhtimise ja isikliku elu vahel. Läbipõlemine ja raskused ei ole midagi, mida saab vältida, kuid õige toetuse ja sihikindlusega on võimalik neist üle saada ning kasvada veelgi tugevamaks juhiks ja inimeseks.

Läbipõlemine ja raskused ei ole midagi, mida saab vältida, kuid õige toetuse ja sihikindlusega on võimalik neist üle saada ning kasvada veelgi tugevamaks juhiks ja inimeseks.

Andero Keronen. Foto: Karen Härms

ATH diagnoos: teekond iseenda mõistmiseni

2024. aasta alguses sai Andero ATH (aktiivsus- ja tähelepanuhäire) diagnoosi, mis tõi tema ellu kaua oodatud selguse ja mõistmise. See andis vastused küsimustele, mis olid teda saatnud juba aastaid: miks ta vahel liigub tohutu kiirusega ja suudab tohutult palju korda saata, kuid siis äkitselt vajub sügavasse väsimusse ja motivatsioonipuudusse. “Diagnoos aitas mul endale andestada ja aru saada, miks ma toimin selliselt nagu ma toimin,” sõnab ta.

Diagnoos aitas mul endale andestada ja aru saada, miks ma toimin selliselt nagu ma toimin.

Andero Keronen. Foto: Karen Härms

Andero meenutab, kuidas psühhiaater ütles talle, et korvpalliga tegelemine noorena päästis tema elu. “Minu hüperfookus läks spordile, kuid see oleks võinud minna ka hoopis teistsugusesse suunda. Ma oleksin võinud olla alkohoolik, narkomaan või sattuda kuritegelikku elu, kui oleksin teinud teistsuguseid valikuid,” tunnistab Andero. See mõistmine süvendas tema tänutunnet nooruspõlve valikute ja toetavate inimestega ümbritsetud olemise vastu.

Operatsioon: lõplik ja sügav otsus tervise kasuks

Terviseprobleemid ja ülekaal olid Andero jaoks pikka aega suur väljakutse. Tema kaal tõusis märkimisväärselt, mistõttu tavapärased meetodid ei andnud enam tulemusi. Lõpuks otsustas ta teha maovähendusoperatsiooni – see otsus sündis tõsises sisemises kriisisituatsioonis. “See tundus viimane õlekõrs, sest kõik muu oli juba proovitud,” meenutab Andero.

Operatsiooni eel kohtus Andero kirurgiga, kes hoiatas, et alkoholism on kaaluoperatsiooni läbinute seas tõsine oht. Andero teadis kohe, et see on koht, kus tal tuleb teha elumuutev otsus. “Ma sain aru, et ma ei tule oma elus enam tilkagi alkoholi jooma,” räägib ta. See otsus ei tulnud tühjalt kohalt. Ta meenutab üht varasemat kogemust, kui osales ettevõtja matusel, kes oli pärast kaaluoperatsiooni alkoholi tõttu elu kaotanud. “Ma nägin tema leinavat abikaasat ja lapsi. See valu jäi mulle nii sügavalt meelde, et ma teadsin, et ma ei saa lasta oma perel seda kogeda,” ütleb ta kindlalt.

Andero sõnul oli see otsus sügav ja lõplik, kuna see sündis südamest, mitte mõistusest. “Ma ei saa kunagi garanteerida oma abikaasale ja lastele, et kui ma hommikul lähen kodust ära, et ma jõuan tagasi. Aga ma annan oma parima selles osas, mis on minu kätes, et ma jõuaks.“

Operatsioon ise ei olnud lahendus kõikidele probleemidele, kuid see oli esimene samm. “See ei lahendanud minu toitumisharjumustega seotud probleemi, kuid andis mulle võimaluse alustada puhtalt lehelt,” selgitab ta. Ta mõistis, et tõeline muutus peab tulema sügavamalt – see ei saa jääda pelgalt füüsilise tasandi tasemele.

Uued algused ja pühendumine muutustele

Pärast operatsiooni hakkas Andero järk-järgult tegelema mitte ainult oma füüsilise tervise, vaid ka vaimse ja emotsionaalse heaoluga. Ta kirjeldab, kuidas iga päev tehtud väikesed otsused ja sügav pühendumus oma perele andsid talle jõudu. “Mul oli lihtsam, sest otsus tuli seest, see ei olnud midagi pealiskaudset,” ütleb ta.

ATH diagnoos ja maovähendusoperatsioon aitasid Anderol uuesti defineerida oma prioriteedid ja väärtused. Need kogemused näitasid talle, et tõeline muutus algab alati iseendast. “Sügavad otsused, mis on tehtud südamest, ei ole kunagi kerged, kuid need on alati väärtuslikud,” võtab Andero oma kogemuse kokku. Nüüd jagab ta oma lugu ja õppetunde ka teistele, et inspireerida neid tegema samme oma elu parandamiseks ja tähendusrikkamaks muutmiseks.

Haavatavus ja julgus tiimi ees: läbimurde hetk juhina

Andero Keronen on alati olnud energiline ja kirglik, sageli ideedest pulbitsev ja suures tempos töötav juht. Ta kirjeldab, kuidas vahel tekib tunne, et isegi magamine on ajaraisk, sest järgmine päev toob nii palju põnevat. “Vahel mõtlen, et tahaks kiiremini magada, et hommikul edasi panna,” räägib ta. Ent sellisel tempos töötamine ei ole ilma varjukülgedeta. Andero tunnistab, et on olnud hetki, kus ta lihtsalt vajub sügavasse auku.

Vahel mõtlen, et tahaks kiiremini magada, et hommikul edasi panna …

Andero Keronen. Foto: Karen Härms

“On päevi, kus ma viin ainult prügi välja ja tunnen, et see on suurim asi, mida ma päeval tegin,” kirjeldab ta oma kogemust. Sellised hetked tekitasid temas sageli hirmu ja muret tuleviku ees. “Kui oled kuskil sügavas augus, siis ei mõtle võimalustele. Mõtled ainult, mis kõik võib valesti minna,” lisab ta.

Sügavaim langus ja otsus abi küsida

2023. aasta lõpus sündis Anderol ja tema abikaasal kolmas laps, poeg Magnus. See oli ilus ja emotsionaalne hetk, mida ta kirjeldab kui väärtuslikku kingitust pulma-aastapäevaks. Poja sünd kodus oli pere jaoks tähendusrikas ja erilist sidet loov sündmus. Ent sellega kaasnes ka uus reaalsus – magamatus, kolm väikest last ja töökoormus lõid olukorra, kus Andero tundis end esimest korda tõeliselt ülekoormatuna.

“Ma olin optimistlik ja võtsin lisaks ka tööülesandeid, kuid ühel hetkel mõistsin, et vean tiimi alt,” räägib ta. See hetk sundis teda peatuma ja otsima lahendust. Andero otsustas astuda sammu, mis oli tema jaoks väga raske – ta kutsus kokku oma tiimi kõige lähedasemad liikmed, et jagada nendega, mis tema sees toimub. “Ma ütlesin neile, et ma ei saa iseendaga hakkama ja vajan abi,” tunnistab ta. See haavatavuse hetk oli Andero jaoks tohutult keeruline. “Oled ju suur juht ja võitleja. Siis seisad tiimi ees ja tunnistad, et ei suuda. See on nagu olla alasti nende ees,” kirjeldab ta.

Andero Keronen. Foto: GoodNews, Virko Veskoja

Tiimi usaldus ja muutus juhina

Andero hirm selle ees, kuidas tiim reageerib, osutus alusetuks. Tema avatus ja haavatavus tõstsid tiimi moraali ja tugevdasid nende omavahelist usaldust. “Kui ma jagasin oma raskusi, tegin neile kingituse. Ma näitasin, et usaldan neid sügavalt,” räägib Andero. Tiimi reaktsioon oli tema jaoks südantsoojendav – nad olid valmis võtma rohkem vastutust ja pakkuma tuge juhile, kes oli varem kandnud kõike enda õlgadel. “See energia, mida ma sel hetkel tiimilt sain, tähendas mulle kõike,” meenutab ta.

Andero hirm selle ees, kuidas tiim reageerib, osutus alusetuks. Tema avatus ja haavatavus tõstsid tiimi moraali ja tugevdasid nende omavahelist usaldust.

See kogemus muutis Andero suhtumist juhtimisse ja oma rolli tiimis. Kui varem oli ta keskendunud sellele, et olla alati enesekindel ja probleemideta juht, siis nüüd mõistis ta, et haavatavus võib olla tugevus. “Inimesed ei vaja maski kandvat juhti. Nad vajavad kedagi, kes on päriselt kohal ja kes mõistab ka nende raskusi,” selgitab ta. Andero hakkas teadlikult jagama oma väljakutseid ja raskusi ka siis, kui need olid aktuaalsed, mitte ainult tagantjärele.

Uue juhtimiskultuuri loomine

Andero kogemus oma tiimiga kinnitas talle, et usaldus ja avatus loovad psühholoogiliselt turvalise keskkonna. See on oluline nii juhile kui tiimile, sest see annab kõigile võimaluse rääkida ausalt oma tunnetest ja vajadustest. “Mul on tiimis vabadus olla mina ise, jagada nii oma tugevusi kui ka nõrkusi,” ütleb Andero. Ta rõhutab, et selline juhtimisstiil ei loo ainult usaldust, vaid ka inspireerib teisi olema avatumad ja paremini üksteist toetama.

Andero kogemus haavatavusega tiimi ees on muutunud ka oluliseks osaks tema coaching’ust. Ta kasutab oma lugu, et julgustada teisi juhte olema avatud ja haavatavad. “Suurim kingitus, mida saad oma meeskonnale anda, on usaldus. Kui nemad tunnevad, et sina neid päriselt usaldad, siis vastavad nad sellega ja loovad tugeva ja inspireeriva tiimi,” sõnab ta.

Suurim kingitus, mida saad oma meeskonnale anda, on usaldus.

Andero Keronen. Foto: GoodNews, Virko Veskoja

Inspiratsioon muutusteks

Andero jagab oma kogemust ja väljakutseid ka selleks, et inspireerida teisi astuma esimest sammu muutuste suunas. “Muutus algab alati iseendast,” rõhutab ta. Ta lisab, et kuigi muutused võivad tunduda hirmutavad ja ebamugavad, on need kasvu ja arengu lahutamatuks osaks. “Kui sul on tugev ‘miks’, siis on palju lihtsam leida ‘kuidas’,” selgitab Andero.

Tema sõnul on esimene samm alati kõige raskem, aga kui see on tehtud, muutub ülejäänud tee lihtsamaks. Ta võrdleb seda kosmoseraketiga, mis kulutab 80% oma kütusest õhku tõusmiseks, kuid liigub seejärel sujuvalt edasi. “Oluline on alustada ja usaldada, et tee viib sind sinna, kuhu vaja,” ütleb ta. Andero lugu on elav tõestus, et suurimad võidud tulevad siis, kui oled valmis olema aus iseenda ja teiste vastu ning astuma julgelt tundmatusse.

Kõlama jäänud mõtteid:

  • Iga otsus ja samm peegeldavad meie isiklikke väärtusi – meie nägu, meie hing, meie süda.
  • Läbipõlemine ja raskused ei ole midagi, mida saab vältida, kuid õige toetuse ja sihikindlusega on võimalik neist üle saada ning kasvada veelgi tugevamaks juhiks ja inimeseks.
  • Tõeline muutus peab tulema sügavamalt – see ei saa jääda pelgalt füüsilise tasandi tasemele.
  • Muutus algab alati iseendast – sügavad otsused, mis on tehtud südamest, ei ole kunagi kerged, kuid need on alati väärtuslikud.
  • Haavatavus võib olla tugevus. Inimesed ei vaja maski kandvat juhti. Nad vajavad kedagi, kes on päriselt kohal ja kes mõistab ka nende raskusi.
  • Usaldus ja avatus loovad psühholoogiliselt turvalise keskkonna. See on oluline nii juhile kui tiimile, sest see annab kõigile võimaluse rääkida ausalt oma tunnetest ja vajadustest.
  • Suurim kingitus, mida saad oma meeskonnale anda, on usaldus. Kui nemad tunnevad, et sina neid päriselt usaldad, siis vastavad nad sellega ja loovad tugeva ja inspireeriva tiimi.
  • Muutused on kasvu ja arengu osa. Kuigi muutused võivad tunduda hirmutavad ja ebamugavad, on need kasvu ja arengu lahutamatuks osaks.
  • Esimene samm alati kõige raskem, aga kui see on tehtud, muutub ülejäänud tee lihtsamaks. Oluline on alustada ja usaldada, et tee viib sind sinna, kuhu vaja.
Anneli Allikas-Parv Häid uudiseid ja head sõna on vaja, sest need aitavad hoida inimeste vaimset tervist ja suurendada optimismi. Positiivsed sõnumid inspireerivad ja loovad motivatsiooni, et raskustest üle saada. Hea sõna muudab päeva paremaks!