1. Avaleht
  2. Äri
  3. Eesti tegi kvalifitseeritud tööjõu maailma pingereas suure tõusu 27. kohalt 19. kohale
Eesti tegi kvalifitseeritud tööjõu maailma pingereas suure tõusu 27. kohalt 19. kohale

Eesti tegi kvalifitseeritud tööjõu maailma pingereas suure tõusu 27. kohalt 19. kohale

Eesti tegi kvalifitseeritud tööjõu pingereas (IMD World Talent Ranking) mullu suure tõusu 27. kohalt 19. kohale.

Eesti tegi suurimad edusammud kohaliku talendi oskustesse investeerimisel: 21. kohalt on kerkitud 10. kohale. „Uuring kinnitab, et Eesti ettevõtted on suurendanud investeeringuid inimestesse: koolitused ja inimeste arendustegevused on olulisemal kohal kui varasematel aastatel,“ sõnas EAS-i programmi Work In Estonia juht Anneli Aab.

Eestis on puudu erinevatel andmetel enam kui 8000 IT-spetsialisti, keda ainult ümberõppega ei leia. „Ettevõtted vajavad arenguks kvalifitseeritud tööjõudu. Kui tippspetsialiste kohapealt ei leia, on võimalik probleemi leevendada välistööjõu Eestisse toomisega või rahvusvahelise kaugtöötamise hõlbustamisega. Talendiralli on globaalne. Eesti konkureerib parimate talentide nimel kõikide lääneriikidega. Oleme küll Baltimaadest eespool, kuid tipust jääme veel kaugele,“ kommenteeris Aab.

Riigi atraktiivsus on välisspetsialistide jaoks samuti paranenud, kuid probleemiks on juhtide tasustamine. Atraktiivsuse alamindeksis on Eesti koht paranenud 23. kohalt 19. kohale, kus on oma osa puhtal keskkonnal (õhusaastemäär) kui ka ettevõtete valmidusel palgata välisspetsialiste. „Ilmselt on siin oma osa pandeemiast tingitud eriolukorral. Vaatamata kvalifitseeritud tööjõu nappusele riigis soovivad ettevõtted jätkuvalt siin kasvada ja on seetõttu vajalikku tööjõudu otsimas üleilmselt turult,“ kommenteeris Aab.

Eesti üldist tulemust veab allapoole ka loodusteaduste lõpetajate arvu vähesus (oskuste kogum riigis), mistõttu on ka alamindeksi tabelikoht kõige kehvem, vaid 32. Samas, läbi aastate on seegi koht tabelis olnud suhteliselt stabiilne: ajavahemikus 2016-2020 on Eesti olnud 31.-35. kohal. Kohta selles alamkategoorias kergitavad Eesti koolide õpilaste PISA testide tulemused, kuid kahandavad nii finantsteadmiste olemasolu kui ka riigi suurusest tingitud näitajad, nagu tööjõu kasv ja kvalifitseeritud tööjõu kättesaadavus. Lisaks on selles alamkategoorias rõhutatud kompetentsete juhtide nappust.

Leedu asub selles edetabelis 27. ja Läti 33. kohal. Edetabeli esikolmiku moodustasid Šveits, Taani ja Luksemburg.

Work In Estonia tahab sellel aastal Eestisse tuua 600 ja 2025. aastaks 3000 tipptasemel välisspetsialisti.

Head Uudised GoodNews