Avaleht Uudis Eestis viibib neljapäevasel visiidil CERN-i delegatsioon
Eestis viibib neljapäevasel visiidil CERN-i delegatsioon

Eestis viibib neljapäevasel visiidil CERN-i delegatsioon

Eestis on külaskäigul kõrgetasemeline Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERN) delegatsioon, kuhu kuuluvad rahvusvaheliste suhete direktor Charlotte Warakaulle ning 17 erinevate osakondade juhti ja spetsialisti.

Esmaspäeval kohtus delegatsioon ministeeriumite, Tartu Ülikooli, Tallinna Tehnikaülikooli ning Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudiga. Samuti tegid CERN-i inimesed ülevaate oma valdkondade tegevustest ja väljakutsetest. Teisipäeval toimusid kohtumised ettevõtlusministri Andres Suti ja ettevõtlusorganisatsioonidega, samuti tutvustas CERN oma hankereegleid.

Kolmapäeval ja neljapäeval külastab delegatsioon mitmeid Eesti ettevõtteid, nagu näiteks Hanza Mechanics, Enics, Silmet, Evikon, Harju Elekter, Testonica, Elrato, Ecolane, Electroair, Estel, Energiatehnika ja Skeleton.

Suti sõnul on koostöö CERN-iga hoogsalt käima läinud, mida kinnitab ka kõrgetasemeline visiit Eestisse. „Koostöövõimalused nii suure organisatsiooniga puudutavad väga erinevaid valdkondi. Paljud Eesti ettevõtted on täna tegemas esimesi teadmusmahukaid projekte. CERN võiks olla neile üheks suureks väljundiks ja koostööpartneriks. Hea näide on Eesti ettevõte Miltton Events, kes lõi hiljuti CERN-ile lahenduse 3D-keskkonnas virtuaalsündmuse loomiseks,“ tõi minister esile.

„Eesti on sellest aastast CERN-i liige. Sellega seoses on avanenud uued koostöökanalid nii teadmussiirde, teaduskoostöö kui ka ettevõtluse osas. Täpsemalt: Eesti ettevõtted saavad nüüd CERN-i hangetel osaleda,“ ütles EAS-i CERN-i projektijuht Robert Aare ja lisas, et EAS saab ettevõtteid aidata nii hangetes kui ka näiteks teadmussiirdes.

Haridus- ja teadusministeeriumi teadusnõuniku Mario Kadastiku sõnul annab CERN-i liikmelisus Eestile suure võimaluse ekspertkogemuse omandamiseks. 11. oktoobril lõppes kandideerimine CERN-i tehniliste koolituste programmi, kuhu kandideeris ka 15 eestlast. Programmi raames veedavad valituks osutunud tudengid CERN-is 4-12 kuud ja omandavad töökogemust paljudes valdkondades, nagu näiteks jõuelektroonika, robootika, tehisintellekt, ehituskonstruktsioonid, mikrokiipide vastupidavus ja veel paljudel erialadel. Osalemine on avatud vaid liikmesriikidele erinevalt füüsikute treeningprogrammidest.

„Inimeste treenimine maailmatasemel teaduskeskuses on parim võimalik investeering uute tehnoloogiliste teadmiste omandamiseks, mis otseselt saavad panustada ka siinse kõrgtehnoloogilise tööstuse arengusse,“ ütles teadusnõunik.

CERN on Šveitsi ja Prantsusmaa piiril asuv rahvusvaheline organisatsioon, mis haldab maailma suurimat osakestefüüsikalaborit ja võimsaimat osakestekiirendit LHC. EAS on CERN-i-suunalise rahvusvahelise koostöö edendaja Eestis.