1. Avaleht
  2. Majandus
  3. Elektroonika tootmine kolib koju tagasi
Elektroonika tootmine kolib koju tagasi

Elektroonika tootmine kolib koju tagasi

Fotod: Incap

Start-up ettevõtete aktiivsus Eestis võrreldes lähiregiooniga ei ole enam uudis. Selle kõrval ei saa tähelepanuta jätta ka teiste ettevõtete rolli, näiteks tipp-tasemel elektroonikatööstust, mis uuenduslikud ideed ja prototüübid valmis meisterdab ja rahvusvahelisele kaardile kirjutada aitab, toob välja Incapi juht Otto Pukk.

Kuressaare elektroonikatehast juhtiv Pukk tõdes, et kui maailmas ringleb veel müüt odavast tootmisest Aasias, siis Incapi Saaremaal asuva elektroonikatööstuse kogemus näitab vastupidist. “Kui reeglina jõuab Eesti turule Hiina elektroonika, siis Incap toodab oma Saaremaa tehases Skandinaavia ja Ameerika ettevõtete kõrval ka Hiina turul tegutsevatele ettevõtetele.”

Nii ongi Incap seadnud täna oluliseks eesmärgiks kõnetada teiste tööstus ja elektroonika ettevõtete kõrval just Eesti ja Põhja-Euroopa iduettevõtteid, kes prototüüpe vajavad, kuid vanast harjumusest tootmise jaoks veel Aasiast abi otsivad. “Kodumaiseid iduettevõtted peaksid hoopis siinseid tootjaid testima, sest lisaks tootmisele saavad kohalikud tehased aidata ka muu vajalikuga – alates insenerteenustest ja prototüüpimisest kuni mass-tootmise ja globaalsete logistiliste lahendusteni,” selgitas Pukk. “Arvestades meie koostöökogemust Aasia ettevõtetega teame juba täna, et taoline tervikteenus pole Aasias kokkuvõttes odavam või mugavam kui Eestis.”

Kodumaise tööstuse viimiseks järgmisele tasemele ja selle kaudu veelgi suurema väärtuse loomiseks kutsub Incap kodumaiseid start-up’e julgemalt Eesti elektroonikatööstusi kõnetama. “Teeme täna koostööd paljude Skandinaavia idufirmadega ja usume, et ka Eesti ettevõtted – sealhulgas ka alustavad ettevõtjad – võiksid julgemalt siinsete tootjate poole pöörduda,” julgustab Pukk meie idufirmasid. Selleks, et iduettevõtetega lihtsamini kontakt saavutada, on ettevõttel lisaks Kuressaare tootmistehasele töökeskkond ka Tallinnas asuvas Spring Hub koostöökeskuses, kus toimetab kreatiivne nooruslik seltskond.

Tänavu 18. tegutsemisaastat tähistav Saaremaa suurim elektroonikatootmise ettevõtte jälgib hoolega maailmamajanduse väärtusahelate muutumist ja mõtleb sellele, kuidas Eesti ettevõtted saaksid sellest enim kasu saaks lõigata. “Edu toob see kui suudad ennast hoolimata geograafilisest asukohast maailma keskpunktiks muuta. Kuna geograafia muutmine ei ole meie võimuses, saame just koostöös Eesti start-up ettevõtete uuenduslike lahendustega Eesti maailma ettevõtluse keskpunktile lähemale nihutada,” usub Pukk.

Head Uudised GoodNews