Avaleht Hea Eesti asi Indrek Neivelti ettevõtte esimese õhupuhasti sai Toomas Hendrik Ilves
Indrek Neivelti ettevõtte esimese õhupuhasti sai Toomas Hendrik Ilves

Indrek Neivelti ettevõtte esimese õhupuhasti sai Toomas Hendrik Ilves

Eesti tehnoloogiaettevõtte Respiray esimese kaelaskantava õhupuhasti sai Eesti ekspresident Toomas Hendrik Ilves.

“President Ilves on olnud Eesti startup-kogukonna suurim toetaja. Respiray sünnis oli meie ekspresidendi roll veelgi suurem. Möödunul suvel töötasime välja efektiivse õhku puhastava UV-C mooduli ja saavutasime katsetustel suurepäraseid tulemusi. Ilves oli toona äsja liitunud Maailm Tervishoiuorganisatsiooni töögrupiga. Pöördusime tema poole eesmärgiga aidata leida laboreid, kus meie tehnoloogial töötavat moodulit katsetada. Mõttevahetuse käigus jagas ekspresident ideed: miks mitte teha toode kaelaskantavaks ja paigutada see inimese lõua alla? See andis meile kindluse esialgsete mõtetega edasi liikuda. Loodan, et valminud toode täidab ekspresidendi ootused,” rääkis Respiray asutaja Indrek Neivelt.

Esimeses järjekorras tarnitakse seadmed haridus- ja teadusministeeriumile, Alexelale, Coopi pangale, Euronicsile, Merko Ehitusele, Tallinna Kaubamaja Grupile ja varase eeltellimuse esitanud eraklientidele. Esimesed 1000 õhupuhastit jagunevad Eesti, Itaalia, Hispaania, Hollandi, Portugali, Soome ja Suurbritannia klientide vahel. 31. märtsini kehtib tellimustele soodushind 229 eurot.

Respiray tööpõhimõte lähtub füüsikalisest eeldusest, mille kohaselt pärineb suurem osa sissehingatavast hapnikust mööda inimkeha alt üles liikuvast õhust. Õhk läbib UV-mooduli, mis muudab 99% õhus leiduvatest viirustest ja bakteritest kahjutuks. Õhupuhasti puhastab kuni 55 liitrit õhku, mis on 3-4 rohkem, kui inimene tavaolukorras hingamiseks vajab.

Respiray UV-moodul on testitud Lodži Ülikooli ja Tartu Ülikooli laborites. Lodži katses deaktiveeris moodul 99,68% kolibakteritest ja 99,88% stafülokoki bakteritest. Tartus testiti seadme tõhusust alfaviirusega.

Respiray asutajad on Indrek Neivelt, Aleksandr Frorip ja Robert Arus. Respiray on 15 aastat tegutsenud teadus- ja arendusettevõtte Ldiamon tütarfirma. Toote arendustöö toimus Tartu Teaduspargis. Tootmine toimub Vändras. Respiray investorite hulka kuulub Skype’i kaasasutaja Jaan Tallinna investeerimisfirma Metaplanet Holdings. Ettevõte on kaasanud kokku 1,2 miljonit eurot.