Avaleht Majandus Põllumehi õpetati sõnnikut laotama
Põllumehi õpetati sõnnikut laotama

Põllumehi õpetati sõnnikut laotama

Täna, 24. aprillil toimub maaülikoolis rahvusvaheline konverents „Agroforum Mare Balticum“, mille raames korraldab Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda põllumeestele orgaanilise väetise keskkonnasõbralikku majandamist käsitleva Green Agri projekti lõpukonverentsi.

„Sõnnik pole ainult loomakasvatuse jääkprodukt, vaid ka väärtuslik kõrvalsaadus. Põllumajandustootjad vajavad oskusteavet sõnniku kasutamise kohta põldude ja rohumaade väetamisel. Eesmärgiks on vähendada toitainete lekke võimalust veekogudesse, säilitades samal ajal põldude saagikuse ja vältides tootmiskulude kasvu,“ ütles kaubanduskoja juhatuse esimees Roomet Sõrmus.

Programmi algatasid EPKK ja Läti põllumeeste parlament 2015. aastal. Projekti raames toimusid koolitused, rida õppereise Lätis, Eestis, Taanis ja Soomes, et tutvuda vedel- ja tahesõnniku käitlemise tehnoloogiate ja nõuetega, ning viis demopäeva nii Eestis kui ka Lätis, kus tutvustati uusimaid sõnnikulaotamise tehnoloogiaid. Korraldati arvukalt ümarlaudu, kus koostöös teadusasutuste, põllumajandustootjate organisatsioonide ja riigiasutustega arutati põllumajanduse ja keskkonnaga seotud teemasid. Kokku osales projekti tegevustes ligi 500 põllumajandusettevõtet Eestist ja Lätist.

Projekti partnerid viisid läbi uuringud sõnnikulaotamistehnoloogiate kaardistamiseks ja seadusandlike regulatsioonide majanduslike mõjude hindamiseks Eestis ja Lätis.

Pilootprogrammis osalesid Eestist ja Lätist 11 põllumajandusettevõtet. Peagi valmib pilootprogrammi aruanne.