Avaleht Majandus Kredex jagab KÜ-dele 17,5 miljonit eurot
Kredex jagab KÜ-dele 17,5 miljonit eurot

Kredex jagab KÜ-dele 17,5 miljonit eurot

Kredex alustab 20. maist uuenenud tingimustel korterelamute rekonstrueerimistoetuse taotluste vastuvõttu. Sel aastal on toetusteks ette nähtud 17,5 miljonit eurot.

Kredexi eluaseme ja energiatõhususe osakonna juhi Triin Reinsalu sõnul muudeti tingimusi, et soodustada rekonstrueerimise aktiivsust kõigis Eesti piirkondades ja toetada ka erinevate piirangutega majade korrastamist. „Eelmine toetusmeede näitas, et ükski maja pole tüüpiline ning olenevalt korterelamu seisukorrast võib energiatõhususe suurendamiseks vajalike tööde hulk olla erinev. Sestap muutsime tingimusi paindlikumaks ja suurendasime toetust piirkondades, kus erinevatel põhjustel on rekonstrueerimistearv olnud pigem madal. Hinnanguliselt saab sel aastal uue toetuse abil värske hingamise ligikaudu 50 korterelamut üle Eesti.“

Ühe kõige olulisema muudatusena on võrreldes eelmise perioodiga muutunud toetusemäärad, mis paljuski lähtuvad piirkondade rekonstrueerimisaktiivsusest, ühistute laenuvõimekusest ja kinnisvara väärtusest. Tartus ja Tallinnas saab toetust kuni 30%, Tallinna ja Tartuga külgnevate valdade asustusüksustes, kus kinnisvara turuväärtus on taotluse esitamisele eelneva aasta andmetel kõrgem kui 500 €/m2, ja Elva linnas, Haapsalu linnas, Keila linnas, Kohila alevis, Kuressaare linnas, Maardu linnas, Otepää linnas, Paikuse alevis, Pärnu linnas, Rakvere linnas, Rapla linnas, Sauga alevikus, Uuemõisa alevikus ja Viljandi linnas 40%. Mujal Eestis on toetus 50%. Varasemalt sama toetust saanud majad enam toetust ei saa. Kui ei soovita aknaid soojustuse tasapinda tõsta ja jäetakse paigaldamata soojustagastusega ventilatsioon, on võimalik taotleda ka madalamas määras toetust.

Muudatusi on ka miljööväärtuslikel aladel paiknevate ja muinsuskaitse all olevate elamute puhul. Vastavalt kohaliku omavalitsuse või muinsuskaitseameti tingimustele ei pruugi olla võimalik näiteks maja fassaadi soojustamine või akende vahetamine. Selliste hoonete puhul peab toetuse saamiseks parandama energiatõhususarvu klassi vähemalt ühe astme võrra. Toetatakse ka erinevaid maja kvaliteetseks terviklikuks rekonstrueerimiseks vajalike uuringute läbiviimist. Esmakordselt saab toetust liftide rajamiseks.