1. Avaleht
  2. Äri
  3. Milliste riikide töötajaid värbavad Eesti iduettevõted enim?
Milliste riikide töötajaid värbavad Eesti iduettevõted enim?

Milliste riikide töötajaid värbavad Eesti iduettevõted enim?

Selle aasta kolme kvartaliga väljastati startup-viisa programmi kaudu töötajate värbamiseks ja iduettevõtete asutamiseks Eestisse 547 viisat ja tähtajalist elamisluba. Kõige populaarsemad riigid töötajate värbamiseks Eesti iduettevõtetes olid Venemaa, Ukraina ja Brasiilia. Iduettevõtete asutajaid on aga Eestisse tulnud eelkõige Indiast, Iraanist ja Venemaalt.

Startup-viisaga tuuakse Eestisse selliste oskustega töötajaid, keda iduettevõttel ei ole mingil põhjusel õnnestunud leida kohalikult tööjõuturult. Seda kinnitavad nii iduettevõtete asutajad kui ka numbrid: startup-viisaga Eestisse tööle tulnud töötajate haridustase on idusektori keskmisest kõrgem. Välismaalastest töötajate keskmine brutokuupalk ulatus Eestis selle aasta esimesel poolaastal 2506 euroni, mis on pea kaks korda kõrgem Eesti keskmisest palgast,” sõnas Startup Estonia juht Eve Peeterson ning lisas, et on väga oluline, et Eesti säilitaks globaalsel tööjõuturul oma hea maine

Kui selle aasta teises kvartalis oli iduettevõtete värbamisplaanides selgelt näha globaalse koroonaviiruse kriisi mõju, siis kolmandas kvartalis on toimunud teatud taastumine. Selle aasta 1. kvartalis oli iduettevõtetes töötamiseks väljastatud 108 viisat, 2. kvartalis 55 viisat ning 3. kvartalis väljastati 92 viisat.

Eesti iduettevõtete töötajatest 27% on täna välismaalased, kes panustavad eelkõige rahvusvahelisse äriarendusse, tehnoloogia loomisesse aga ka Eestis loodud toodete ja teenuste globaalsesse müüki ja turundusse. “Mitmekülgne, sidus ja avatud iduettevõtete ökosüsteem on seni olnud Eesti idusektori edu ja kiire arengu alus ning oleme veendunud, et ka tulevikus peame keskenduma samadele väärtustele. Arengu jätkamiseks peame lisaks keskenduma ka teaduspõhisuse senisest suuremale väärtustamisele, kaasates idusektorisse rohkem teadlasi ja soodustades teaduse kommertsialiseerimist,” tõi Startup Estonia juht Eve Peeterson välja.

Startup-viisat kasutanud iduettevõtted on Eesti riigile maksnud selle aasta kolme kvartaliga 12 miljonit eurot tööjõumakse. Viisasid ettevõtluseks on sellel aastal väljastatud 41. Startup-viisa programmi kaudu välismaalaste asutatud iduettevõtted on Eesti riigile selle aasta kolme kvartaliga maksnud 2,1 miljonit eurot tööjõumakse, mis on 96% enam võrreldes 2019. aasta sama perioodiga. Selle aasta kolme kvartaliga olid startup-viisa abiga loodud iduettevõtetest suurimad tööjõumaksude maksjad Sale Move (800 000 eurot) ja Cyber Cube (400 000 eurot).

Alates startup-viisa programmi loomisest 2017. aastal on selle abiga Eestis asutatud 239 iduettevõtet ehk üle 20% Startup Estonia andmebaasis olevatest iduettevõtetest. Välismaalaste asutatud iduettevõtted annavad Eestis täna tööd 264 inimesele. Nende kogukäive ulatus selle aasta kolme kvartaliga 19,3 miljoni euroni, kasvades 65% võrreldes aasta varasemaga. Suurima käibega ettevõtted olid Pridegamesstudio (5,4 miljonit eurot), Sale Move (2 miljonit eurot) ja Mobinner (2,1 miljonit eurot).

Head Uudised GoodNews