Avaleht Majandus Ökonomist: lühiajaline piirangute karmistamine on majandusele hea
Ökonomist: lühiajaline piirangute karmistamine on majandusele hea

Ökonomist: lühiajaline piirangute karmistamine on majandusele hea

Lühiajaline piirangute karmistamine on majanduse tervisele hea, sest olukorras, kus osad riigid hakkavad majandusi avama, ei mõju pidev vindumine meie ettevõtete kindlustundele hästi, arvab Luminori peaökonomist Tõnu Palm.

„Kõige olulisem on vältida pikemat ebakindluse perioodi, mida põhjustab viiruse kõrge aktiivsus. Seetõttu on lühema, kuid samas mõjusa sulgemisega tõenäoliselt enamus päri,“ ütles Palm. „Piirangutest võidavad kindlasti ka toitlustusasutused, sest kes ei tahaks nautida avatumat suve koos väli- ja rannakohvikutega. Seni on aga oluline kuulata ettevõtjaid, kelle sõnul oli palgatoetus peamine, mis möödunud kevadel töötas. Veelgi tugevam mõju oli sellel, et riik näitas eeskuju ega muutunud eelarve osas kasinaks. Kui erasektor naaseb ajutiselt säästurežiimile, siis majanduse kindlustunde toetamiseks tasub tekkivat tühimikku täita riigil.“

Enamik ettevõtjaid veendus, et aasta läks kokkuvõttes paremini kardetust. „Seega ei pidanud ettevõtted liigselt tööjõukulusid kärpima, see omakorda aitas aga üleval hoida tarbimist, mis moodustab majandusest tervelt 70 protsenti,“ lisas peaökonomist, täpsustades, et pandeemia ajal olemegi sõltunud peamiselt kodumaisest tarbijast.

Palm ei muretse väga tänavuse majanduskasvu pärast ja usub, et see tuleb hästi sihitud piirangute puhul parem kui nendeta. „Lühiajaliste piirangute järel on võimalus ehk suvele vastu minnes piiranguid taas leevendada ja majandust turgutada. Lühiajalised, kuid samas karmid meetmed – koos jõuliste sõnumitega – muudavad tõenäoliselt rohkem ka inimeste käitumist, mis kokkuvõttes on oluline omavaheliste kontaktide vähendamiseks,“ lisas ta.

Palm rõhutas, et koroonaviiruse puhul on ka teised Euroopa riigid pidanud muutustele reageerima ja vajadusel plaane korrigeerima, sest malekäike dikteerib paraku viirus.