Avaleht Uudis Prototroni võitja kaasas ameeriklaste abiga 700 000 eurot
Prototroni võitja kaasas ameeriklaste abiga 700 000 eurot

Prototroni võitja kaasas ameeriklaste abiga 700 000 eurot

Eesti idufirma 10Lines kaasas investeeringuna 700 000 eurot rahastusvoorus, mida juhtis Eesti riskikapitalifirma Tera Ventures ja milles kaasinvestorina osales USA investeerimisfirma Perot Jain.

10Lines on välja töötanud parkimiskohtade ja teede märgistamise tehnoloogia, mis võimaldab operaatoritel asendada olemasolev manuaalne protsess automatiseeritud lahendusega. Ettevõtte robotid kasutavad satelliitpositsioneerimist, mis kombineerituna teiste sensoritega tagab roboti täpsuse 1-2 cm. 10Linesi loodav tarkvara võimaldab kasutajal objekti digitaalselt kaardistada ja roboti lihtsalt liikuma panna, jättes vahele suure osa mõõtmis- ja ettemärgistusprotsessist, mis traditsioonilise meetodi puhul moodustab kuni 70% parkimiskohtade märgistamiseks kuluvast ajast. Samal ajal on tulemus oluliselt täpsem ja keskkonnasõbralikum, sest võimaldab elimineerida aastas umbes 1,9 tonni CO2-emissiooni roboti kohta.

„10Lines arendab ainulaadset toodet, millel on potentsiaali muuta seni innovatsioonist oluliselt puutumata olnud turgu. Praegu joonitakse parklaid väga aja- ja ressursimahukal meetodil. Ainuüksi USA-s on 800 miljonit parklat, mille märgistamise maksumus on umbes 6 miljardit dollarit. Meie robotid pakuvad sellele probleemile kõrgtehnoloogilist lahendust, võimaldades parklaid joonida oluliselt kiiremini ja efektiivsemalt,“ sõnas 10Linesi tegevjuht Tarmo Prints.

10Lines on juba alustanud referentsprojekte Eestis ja allkirjastanud eellepingud USA joonimisfirmadega. Tera Venturesi ja Perot Jaini investeering võimaldab ettevõttel viia lõpule oma tehnoloogia väljatöötamise ja tootestamise, laiendada äri ja kaasata uusi meeskonnaliikmeid.

Tänaseni on 10Linesi põhiliselt rahastatud omafinantseeringuga. Idee on võitnud ka Prototroni programmi ja Euroopa Kosmoseagentuuri korraldatud ettevõtluskonkursi My Galileo Solutioni esimese koha – auhinnarahade kogusumma on 125 000 eurot.

„Meil on hea meel teha koostööd Tera Venturesiga, kelle praktiline lähenemine ja ülemaailmne võrgustik on ülitähtsad, kui püüame Euroopas ja eriti USA-s kiiresti tegevust laiendada. Praegu pakume parklate sektorile ühtset terviklikku lahendust, kuid tulevikus plaanime laieneda teistesse valdkondadesse, nagu lennujaamad, sadamad ja teede markeerimine. Lisaks on meie tehnoloogial tohutu potentsiaal, et sillutada teed autonoomsetele sõidukitele ja tulevastele nutikatele linnadele,” lisas 10Linesi tehnoloogiajuht Janno Paas.

„Põnevusega toetame Tarmot ja Jannot, kellel on selge visioon oma tehnoloogiast ja selle globaalsest potentsiaalist. Nad on juba kokku pannud kõrgetasemelise inseneride ja tarkvaraekspertide meeskonna ning ootame huviga, et saaksime 10Linesi põnevaid tooteid turule tuua. Samuti on meil hea meel, et varajases faasis liitus meiega Perot Jain – strateegiline kaasinvestor, kellel on vajalikke sidemeid ja suured kinnisvaraarendused USA turul,“ lausus Tera Venturesi asutajapartner James P. McDougall.

10Linesi asutasid 2019. aastal Tarmo Prints, kes oli traditsioonilise parkimiskohtade märgistamise ettevõtte kaasomanik ja omab tööstuses enam kui 10 aastat kogemusi, ning Janno Paas, kogenud idufirmade tehnoloogiajuht (CTO) ja tehisintellekti arendaja.

Tera Ventures on varajases staadiumis idufirmasid toetav riskikapitaliettevõte, millel on rohkem kui kümneaastane kogemus alustavate ettevõtete ülemaailmsele areenile viimisel. Fondi halduses on 70 miljonit eurot, mille väärtuses saab portfelliettevõtteid toetada nii varajastes voorudes kui ka järelinvesteeringutega.

Tera Ventures on olnud edukas, aidates portfelliettevõtetel siseneda USA-sse, Suurbritanniasse ja Jaapanisse, hõlbustades koostööd rahvusvaheliste korporatsioonidega ja kaasates lisakapitali tipptasemel riskikapitalifondidelt. Ettevõttel on tehingute voogude jagamise kokkulepped mitme oma Fund II LP-ga Soomes, Rootsis, Jaapanis ja USA-s, viimastest tuntumad on Itochu ja Perot Jain.

Tera on toetanud 33 ettevõtte asutajameeskondi, sealhulgas Monese, GrabCAD, Vitalfields, Cleveron, Scoro, AI Clearing, Brainbase ja Rendin. Tera kontorid asuvad Tallinnas, Helsingis ja Los Angeleses.

Perot Jain LP on Dallases asuv varajases staadiumis ettevõtteid toetav riskikapitaliettevõte, mille asutasid 2014. aastal pikaajalised äripartnerid Ross Perot Jr ja Anurag Jain. Nende meeskonnal on märkimisväärne kogemus ettevõtjate, juhtide ja nõustajatena ning ainulaadne võimekus kiirendada oma enam kui 50 portfelli kuuluva ettevõtte kasvu. Firma otsib aktiivselt investeerimisvõimalusi tehisintellekti, masinõppesse, infotehnoloogiasse, robootikasse ja muudesse innovaatilistesse tehnoloogiatesse, mis lahendavad probleeme liikuvuse, tarneahela, kinnisvara- ja tervishoiusektoris.