Avaleht Majandus Video! Eesti juubeli jaoks loodi vinge elektriratas
Video! Eesti juubeli jaoks loodi vinge elektriratas

Video! Eesti juubeli jaoks loodi vinge elektriratas

Noor ettevõtja ja Ettevõtluskõrgkooli Mainor üliõpilane Markus Kaljuste arendas koos ettevõtja Rainer Aunpu’ga Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks elektrijalgratta Choppelectric Kihnu rahvarõivamustritest inspireeritud eriversiooni Etno Lightning.

Ettevõtte asutajate eesmärgiks oli luua klassikalisele mootorrattale sarnanev stiilne elektriratas ning käsitööna valminud sõiduvahendeid on plaanis hakata müüma Euroopas, USA-s ja Aasias.

“Elektrijalgratta idee sündis isiklikust probleemist – mina istusin ummikus, jalgrattur sõitis rahulikult mööda. Kui lisada jalgrattale pikemate sõitude jaoks elektrimootor ja disainida välimus esinduslikuks, siis asendab elektriratas vabalt linnainimesele autot,” rääkis Markus Kaljuste.

Rattast on tänaseks välja arendatud kolm mudelit. Eesti Vabariigi 100. aastapäevast ja Kihnu rahvarõivamustritest inspireerituna valmis erimudel Etno Lightning. Lisaks on valikus Põhjala disainikeelt kandev Nordic Lightning ja James Bondi saagast inspireeritud hõbehall Gun Lightning.

EV100 erimudeli juures kasutatud idee ühendada kõrgtehnoloogia ja pärimusmustrid tuli Kaljuste sõnul loomulikult. “See ongi kaasaegse Eesti eripära – hoiame oma pärandit ja samas ehitame tulevikku. Pigem võiks küsida, miks ei peaks ilusaid vanu vöökirju uutes kohtades kasutama. Igal rattal on ka käsitööna valminud nahast ja tekstiilist sadul ja küljepaneelid, mille autoriks on sadulsepp Randar Ploompuu,” ütles Kaljuste.

“Esimese, 2016. aastal valminud Choppelectricu ehitamisel kasutasime sisseostetud raami, elektroonikat ja muid komponente. Tegemist oli rohkem nagu legoga. Uue seeria raam ja muud disainelemendid on täielikult Eesti disain ja ka Eestis toodetud. Ka elektroonika on täiendatud ja kohandatud konkreetsele rattale. Istusime paberi ja pliiatsiga maha ja joonistasime nullist täiesti uue ratta. Vahepeal oleme kogunud kasutajate tagasisidet ja lihvinud detaile. Uus seeria on vastupidavam, mugavam ja ka stiilsem,” selgitas ettevõtte kaasasutaja Rainer Aunpu.

“Rattaid valmistame tellimuse peale. Täna tellides on standardmudeli hind 2999 eurot ja ooteaeg poolteist kuud,” ütles Kaljuste.

Vaata videot!