1. Avaleht
  2. Majandus
  3. Elektrilevi pakub uut erilahendust esmajärjekorras haiglatele
Elektrilevi pakub uut erilahendust esmajärjekorras haiglatele

Elektrilevi pakub uut erilahendust esmajärjekorras haiglatele

Elektrilevi töötas välja tehnoloogilise terviklahenduse, mida hakatakse erilahendusena pakkuma elutähtsat teenust osutavatele asutustele.

Ühena esimestest soovib ettevõte lahendust pakkuda just haiglatele, kus seadmed, mis tihtipeale inimeste elude eest vastutavad, on tundlikud ka väiksematele pingekõikumistele, mida koduses majapidamises tihtipeale ei tajugi. Esimesena käis ettevõte uut lahendust tutvustamas Pärnu haiglale.

„Pikemaajaliste elektrikatkestuste suhtes on Pärnu haigla varustatud varutoitegeneraatoritega. Samas sõltub Pärnu haigla osutatava elutähtsa teenuse toimepidevus paljudest tundlikest meditsiiniseadmetest,“ ütles haigla juhatuse liige Jan Põlluste. „Näiteks 1,5 miljonit eurot maksev kompuutertomograaf, mille puhul võib ka hetkeline pingekõikumine seadme seisata või halvemal juhul tekitada rikke, mille kõrvaldamiseks võib kuluda päevi ja kulud võivad küündida kümnete tuhandete eurodeni.“

Kõrgendatud varustuskindluse tagab Elektrilevi peamiselt kaht tehnoloogilist lahendust kasutades. Lühiajalised katkestused ja pingelohud kõrvaldatakse superkondensaatorite ja muundurseadmete abil, mis suudavad väga lühikese reageerimise ajaga (10 millisekundit) tagada suure asendusvõimsuse tervele asutusele. Kui katkestus kujuneb pikemaks kui paarkümmend sekundit, tagab vajaliku elektritoite akupank, mida omakorda veelgi pikema katkestuse korral hakkab laadima generaator. Kogu protsessi juhib automaatne tark juhtimissüsteem.

„Seni on meie haigla varustanud kõige olulisemad seadmed ja süsteemid UPS-akuseadmetega, mille soetamine ja ülalpidamine on haiglale küllaltki kulukas. Samal ajal on veel hulk selliseid seadmeid, näiteks ventilatsiooniagregaadid, mille UPS-seadmetega varustamine käib haiglale üle jõu, kuid mis toimepidevuse tagamiseks vajaksid kõrgendatud kvaliteediga elektrivarustust,“ ütles Jan Põlluste.

Lisaks soovib Elektrilevi uut lahendust pakkuda erinevatele tööstusettevõttele, kus mitmed tundlikud elektriseadmed vajavad täiendavat kaitset. „Teame, et pingelohud tekitavad muresid ka ettevõtetele, kus on tootmisliinid ja kus liini töö täpsus on kriitilise tähtsusega,“ rääkis ettevõtte juhatuse esimees Jaanus Tiisvend ja täpsustas, et selliste ettevõtete alla võivad kuuluda toideaine-, metalli-, trüki-, plasti- ja muud töötlevad tööstused.