KÕRGHARIDUSE RAHASTAMINE I Kultuurikomisjon teeb ettepaneku kõrghariduse rahastamismudeli analüüsiks
Riigikogu kultuurikomisjon pöördub Haridus- ja Teadusministeeriumi poole sooviga teada saada, mis on ministeeriumil lähiajal kavas ette võtta, et leida lahendusi kõrghariduse rahastamise probleemile.
Kultuurikomisjoni esimehe Aadu Musta sõnul on pärast kõrgharidusseaduse jõustumist kõrghariduse rahastamise ja kvaliteediga seotud teemasid korduvalt komisjonis arutatud. „Peamine küsimus on see, kuidas muuta kõrghariduse rahastamismudelit nii, et tagada kõrgkoolidele kvaliteetse kõrghariduse pakkumiseks piisav rahastus, tööturul vajalike spetsialistide koolitamine ning majanduslikest võimalustest sõltumatu ligipääs kõrgharidusele,“ ütles Must.
„Erinevate osapooltega mõtteid vahetades ja Riigikogu fraktsioonide ettepanekutele tuginedes on komisjon jõudnud seisukohale, et riigieelarvelise rahastuse mahtu tuleb suurendada, kuid selle eelduseks on kõrgharidusõppe tihedam seos ühiskonna vajadustega ja kõrge kvaliteet,“ ütles Must. Rahastus peab säilitama ülikoolide autonoomia ning riiklikult prioriteetsete eesmärkide, näiteks õpetajakoolituse ja rahvusteaduste arendamine, täitmiseks peab suunama eraldi vahendid.
Komisjoni aseesimehe Heidy Purga sõnul on vaja korrastada õppelaenude, stipendiumide, toetuste ja kõrgkoolide rahastamise süsteem selliselt, et tagada kõrghariduse kättesaadavus sõltumata üliõpilaste majanduslikust olukorrast. „Lisaks pakume välja, et leitaks võimalusi eraraha kaasamise ja eestikeelse kõrgharidusõppe osakaalu suurendamiseks,“ ütles ta.
Kultuurikomisjon ootab ministeeriumilt konkreetsete tegevuste ajakava ja kirjeldusi septembrikuu lõpuks.