ELi tööstusel tuleb hakata kasutama energiatõhusamaid elektrimootoreid
1. juulist jõustus Euroopa Liidu uued elektrimootorite energiatõhususe nõuded, mis kohustavad mitmel juhul kasutama ainult kõrgeima energiatõhususega mootoreid. Sellega on Euroopa Liit maailmas esimene piirkond, kus taolised ranged energiatõhususe nõuded kehtima hakkavad. Uued nõuded tulenevad energiamõjuga toodete ökodisaini direktiivist ja muutustega soovitakse kaasa aidata ELi kliimaeesmärkide saavutamisele.
„Elektriajamid moodustavad umbes 70% tööstuste elektritarbimisest. Kõrgema energiatõhususega mootorid vähendavad tööstuse elektrikulusid ja süsinikujalajälge. Veelgi energiatõhusamatele elektrimootoritele üleminek peaks vähendama Euroopa aastast elektritarbimist 10 teravatt-tunni võrra ja kasvuhoonegaaside emissiooni kolme miljoni CO2 ekvivalendi võrra,“ ütles elektriinsener ja elektriseadmete tootja Eaton Eesti esindaja Ragnar Roos.
Direktiivi järgi muutub kõrgeima energiatõhususe tase IE4 kohustuslikuks 2-, 4- ja 6-pooluseliste kolmefaasiliste mootorite puhul, mille nimivõimsus on vähemalt 75 kW ja mitte üle 200 kW. See tähendab, et sama tüüpi väiksema energiatõhususega mootoreid ei tohi alates 1. juulist Euroopa Liidus müüa. Kasutuses olevaid mootoreid saab kasutada nende eluea lõpuni.
„Juulist jõustuv muudatus puudutab peamiselt tööstuses kasutatavaid mootoreid. Ainuüksi kõrgema energiatõhususega mootori kasutusele võtmine ei pruugi vähendada elektrikulu. Selleks, et saavutada kõrgeim võimalik energiatõhusus, tuleb kasutusele võtta sobivaimad elektriseadmed ja need energiatõhusust tagavalt reguleerida,“ lisas Ragnar Roos.
Hinnanguliselt kulus 2020. aastal Euroopas elektrimootorite tööks 1470 teravatt-tundi elektrit. Direktiivis on tehtud erand pidurimootoritele ja plahvatuskaitsega mootoritele, kuid needki peavad sarnaselt mitmetele teistele mootoritele edaspidi kõrgematele energiatõhususe nõuetele vastama. Euroopa Liidus kasutatavate elektrimootorite energiatõhususe nõudeid on samm-sammult aina rangemaks muudetud alates 2011. aastast. Viimatised muutused jõustusid 2021. aasta juulis.
- Eaton on nutikate elektriseadmete tootja, mis on pühendunud inimeste elukvaliteedi parandamisele ja keskkonna kaitsmisele. Eaton lähtub jätkusuutlikkuse põhimõttest, et aidata oma klientidel juhtida energiat nii täna kui ka tulevikus. Eatoni missioon on kiirendada planeedi üleminekut taastuvenergiale ja aidata lahendada kõige pakilisemaid energiamajanduse probleeme. 1911. aastal asutatud Eaton tähistab tänavu oma 100. aastapäeva New Yorgi börsil. Eatoni müügitulu oli 2022. aastal 20,8 miljardit dollarit ja ettevõte teenindas kliente 170 riigis.