1. Avaleht
  2. Majandus
  3. VIDEOVESTLUS PEAKORRALDAJAGA I Millised on kaasaegse elukeskkonna uued standardid? Elamumess näitab suunda
VIDEOVESTLUS PEAKORRALDAJAGA I Millised on kaasaegse elukeskkonna uued standardid? Elamumess näitab suunda

VIDEOVESTLUS PEAKORRALDAJAGA I Millised on kaasaegse elukeskkonna uued standardid? Elamumess näitab suunda

Esimest korda Eestis toimuv Elamumess 2025 toob kokku uuenduslikud arhitektuuri- ja ehituslahendused ning loob uue standardi elukeskkondade planeerimisel. 4. juunil Jõelähtmel algaval messil astutakse samm tavapärastest näitustest edasi ning esitletakse huvilistele terviklikku elustiilikontseptsiooni.

Messi peakorraldaja Mait Schmidti sõnul ei korraldata Elamumessi vaid majade eksponeerimiseks, vaid hoopis elamuarendusele uue lähenemisviisi loomiseks. “Inimestel on vaid jooniste või piltide põhjal keeruline ette kujutada, milline võiks nende tulevane kodu välja näha. Elamumess pakub võimalust kogeda ruumilahendusi ja materjale reaalses keskkonnas ning aitab mõista, millised on kaasaegse elamu uued võimalused,” selgitab Schmidt. “Golfiküla puhul ei ole tegemist lihtsalt uusarenduse, vaid tervikliku elukeskkonnaga, kus loodus ja arhitektuur moodustavad ühtse terviku.”

Inimestel on vaid jooniste või piltide põhjal keeruline ette kujutada, milline võiks nende tulevane kodu välja näha. Elamumess pakub võimalust kogeda ruumilahendusi ja materjale reaalses keskkonnas ning aitab mõista, millised on kaasaegse elamu uued võimalused.

Mait Schmidt ja Robin Juhkental. Foto: Karen Härms

Messi visiooni aitavad ellu viia mitmed Eesti arhitektid, teiste seas ka Emil Urbel, kelle käekiri on äratuntav messi esteetilises ja funktsionaalses kujunduses. “Moodne ja kaasaegne arhitektuur ning kodumaa tipparhitektid on selle messi südames – see oli ka keskne idee, mille ümber kõik hakkas koonduma. Koostöös oma ala tipptegijatega loome midagi, mis kestab ajas ja näitab, kuidas kaasaegne kodu võiks välja näha,” sõnab Schmidt.

Moodne ja kaasaegne arhitektuur ning kodumaa tipparhitektid on selle messi südames – see oli ka keskne idee, mille ümber kõik hakkas koonduma.

Mait Schmidt. Foto: Karen Härms

Kuigi Elamumess on suunatud ennekõike Eesti koduostjatele ja arendajatele, on see Schmidti sõnul juba äratanud huvi ka rahvusvaheliste kinnisvaraarendajate ja tootjate seas. “Oleme juba võõrustanud arendajaid Hollandist, Norrast ja Rootsist, kes on huvitatud siinsetest lahendustest ja kaaluvad nende kasutamist ka oma arendusprojektides. Näiteks üks Amsterdami lähedal tegutsev arendaja on avaldanud soovi valida messilt sobivaid majamudeleid oma elamukompleksi jaoks,” kirjeldab korraldaja.

Lisaks esitletakse Elamumessil ka uuenduslikke ehitustehnoloogiaid ja materjale, mis võivad tulevikus muuta kodude ehitamist ja funktsionaalsust. “Majade ehitamine ja tehnoloogia on viimase paarikümne aastaga tohutult arenenud – energiatõhusus, uued materjalid ja nutikad lahendused on nüüd standardiks. Elamumess aitab neid arenguid inimestele lähemale tuua ja näidata, millised on tänased parimad võimalused kodu rajamiseks,” selgitab Schmidt. “Näiteks esitleb Framm Elamumessil betoonlahendusi, mis on energiatõhususe ja vastupidavuse poolest erakordsed ning võivad muuta seniseid eramuehituse praktikaid. Samuti on Lasita astunud traditsioonilisest aknatootja rollist kaugemale ja ehitanud tervikliku elamu, et demonstreerida oma toodete kasutamist laiemas kontekstis. Just selline terviklik lähenemine ongi Elamumessi eesmärk.”

Majade ehitamine ja tehnoloogia on viimase paarikümne aastaga tohutult arenenud – energiatõhusus, uued materjalid ja nutikad lahendused on nüüd standardiks. Elamumess aitab neid arenguid inimestele lähemale tuua ja näidata, millised on tänased parimad võimalused kodu rajamiseks.

Mait Schmidt ja Robin Juhkental. Foto: Karen Härms

Elamumessi korraldamine on olnud aastatepikkune protsess, mis on nõudnud järjepidevat visiooni ja sihikindlat tegutsemist. “Kui me selle projektiga alustasime, olid keerulised ajad – koroona, sõda ja energiahindade tõus. Paljud olid skeptilised, kas meil üldse õnnestub veenda ettevõtteid siia investeerima, aga mul on alati olnud kindel siht ja teadmine, et see on Eesti elamuarenduse tuleviku jaoks vajalik samm,” sõnab Schmidt.

Foto: EGCC

Peakorraldaja Mait Schmidti jaoks on Elamumessist saanud tema elutöö, kuhu on lisaks rahale investeeritud ka samaväärselt palju aega ja energiat. “Ma ei ole investeerinud krüptosse ega börsile, vaid siia – maasse, mis on minu jalge all. Minu jaoks ei ole see lihtsalt äri, vaid minu elutöö ja pikaajaline panus Eesti elukeskkonna arendamisse,” tõdeb Schmidt, kelle sõnul ei ole mess vaid ühekordne sündmus, vaid pika protsessi algus, mis aitab luua uusi kvaliteedistandardeid ning annab eeskuju tulevastele arendusprojektidele.

Ma ei ole investeerinud krüptosse ega börsile, vaid siia – maasse, mis on minu jalge all. Minu jaoks ei ole see lihtsalt äri, vaid minu elutöö ja pikaajaline panus Eesti elukeskkonna arendamisse.