EAS: meie välisesindajate tegevus on riigile tuluprojekt
Täna avalikustatud Riigikontrolli ülevaade äridiplomaatiast kinnitab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) ekspordinõunike ja investorkonsultantide märkimisväärset rolli Eesti majanduse arengus. 2019. aastal toodi EASi välisesindustes töötavate investeerimiskonsultantide abiga Eestisse 199 miljoni euro mahus välisinvesteeringuid, mis lõid ligi 1000 töökohta, ning ekspordinõunike abiga suurendati ettevõtete eksporditulusid 16,2 miljoni euro võrra.
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siemi sõnul on EASi välisesinduste pikaajaline kogemus ja tegevusmudel ennast tõestanud. „Valitsuse üks prioriteete on kasvatada riigi võimekust Eesti eksportööride toetamisel võimalikult paljudel turgudel ning selleks on vaja EASi välisesinduste võrgustikku,“ sõnas Siem.
Tema sõnul tuleb äridiplomaatia tulevikku puudutavate otsuste kujundamisel arvestada senist parimat praktikat ja tulemuslikkust. „Nagu Riigikontroll märgib, siis koostöö Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, Välisministeeriumi ja EASi vahel on tähtis ning üha tõhusam. Kõikidel osapooltel peab olema selge tööjaotus ja vastutus ning äridiplomaatiat ellu rakendavate institutsioonide vahel ei tohi tekkida ebamõistlikku konkurentsi. Kindlasti ei pea ma mõistlikuks hästi toimiva EASi süsteemi lõhkumist, sest EASi selgetele mõõdikutele tuginevad tulemused näitavad, et riigile on EASi välisesindused tuluprojekt,“ ütles Siem.
EASi juhi Peeter Raudsepa sõnul on Riigikontroll teinud ära põhjaliku töö, mis kinnitab äridiplomaatia olulisust meie majandusele. „Välisesindustest rääkides on oluline mõista, et EAS pakub ettevõtetele teenuseid ja toetusi nende eri arengutsüklite jooksul ja kogu väärtusahela ulatuses. Ekspordinõunike ekspertiis on oluline osa tervikust, mida me ettevõtjatele pakume, et eksporditurule sisenemine oleks võimalikult efektiivne,“ ütles Raudsepp.
Ta tõi näiteks, et tihti vajavad ettevõtted enne turule minekut abi toote või strateegia kohandamisel või turuspetsiifilist müügi- ja turundusekspertide tuge. „Vaid pikaajaliselt ja järjekindlalt tegutsedes saame loota edule, mis on jätkusuutlik ja ei piirdu mõne üksiku tehinguga,“ rõhutas Raudsepp. Ta lisas, et ükski ambitsioonikas ettevõte ei taha kriisi raisku lasta. „Kriisi alguses kasvas ettevõtjate pöördumiste hulk meie ekspordinõunike poole rohkem kui 50% ning uues olukorras, kus liikumine on piiratud saame ettevõtjatele turgudel kohal olles veel rohkem tuge pakkuda,“ selgitas Raudsepp.
EASi juhi sõnul on olulised välisinvesteeringud enamasti tulnud just nendest riikidest, kus on EASi välisesindus. „Välisinvesteeringute keskuse igapäevatöös on väga oluline, et meie eksperdid on reaalselt turgudel kohal ja loovad pikaajalisi suhteid. Peamaja toetab igapäevaselt meie välisesinduste tööd ja ainult sellise koostööna on võimalik välisinvesteeringuid Eestisse meelitada,“ rääkis Raudsepp.
EASi välisesindused tegutsevad 16 riigis, EASil on välisriikides 15 ekspordinõunikku, kuus investorkonsultanti ja kaks turismi esindajat. Lisaks sihtturgudel tegutsevatele välisesindajatele on EASil Tallinnas asuv Aasia keskus, kus ettevõtteid nõustavad Aasia turukogemusega spetsialistid.