Eile toimus Tallinnas Eesti suurim digikonverents Digital Hub, kus visionäärid ja arvamusliidrid arutlesid 5G, innovatsiooni ja digiriigi tuleviku teemadel.
Päeva alustas Telia Eesti juht Robert Pajos uudisega, et Telia avas Eesti esimese mobiilioperaatorina 5G võrgu lõppkasutajatele. Telia 5G võrk on kasutatav kolmes suuremas linnas (Tallinnas, Tartus ja Pärnus) ning esimese sammuna kümnes erinevas asukohas.
Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem tunnustas oma tervituskõnes esimese 5G võrgu avamist Eestis ning nentis, et digikonverents on eriti oluline koostöö edendamiseks ja kogemuste vahetamiseks erasektoriga. „Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil on olnud hea tava tuua koos Teliaga kord aastas kokku kogu Eesti IT-kogukond, et nii erasektori kui riigi IT-juhid saaksid jagada kogemusi, muresid ja otsida neile ühiselt lahendusi. Proovikivid on ju sageli sarnased,“ ütles Siem.
Ministri hinnangul on arutelu all olevad teemad Eesti digiühiskonna ja digiriigi arengu vaates ajakohased ja erasektori lennukad mõtted on siin teretulnud. „Meil on käsil uue digiühiskonna arengukava tegemine ja ootame kõiki julgeid mõtteid, kuhu e-Eestiga edasi liikuda ja kuidas ühiselt maailma vallutada, sest huvi Eesti kogemuse ja lahenduste vastu on globaalne.“
Siem tänas ka kõiki mobiilioperaatoreid nende panuse eest koroonapandeemia lahendamisel. „See on olnud suur katsumus, kuid ühine kogemus teeb meid tuleviku vaates tugevamaks ja aitab uusi sihte seada. Seda nii tänaste võimaluste nagu 5G, tehisintellekti ja pilve ärakasutamiseks, kui ka kaugema tuleviku ehitamiseks uue digiühiskonna arengukava ja visiooni alusel.“
Päeva üks emotsionaalsemaid arutelusid puudutas 5G teemat. Panelistid olid ühel meelel, et 5G-l on oluline roll uute teenuste ja kasutusvaldkondade tekke juures, kuid kõiki võimalusi, mida 5G tulevikus toob, on siiski raske täna ette näha. Näiteks 3G võimalustest ja tegelikust mõjust saadi aru alles siis, kui turule tuli esimene iPhone. Eesti telekommunikatsiooniettevõtted alustasid 5G testimisega juba mitme aasta eest. Telia juhi Robert Pajose sõnul on märgiline, et juba kolm aastat tagasi samuti Kultuurikatlas toimunud rahvusvahelisel digitaalvaldkonna tippkohtumisel Digital Summit esitleti koostöös Ericssoniga esimest 5G võrgus töötavat kaugjuhitavat ekskavaatorit.
Konverentsi üks peaesineja, haridusettevõtte SingularityU Nordic kaasasutaja ja innovatsioonijuht Kris Østergaard rääkis oma ettekandes sellest, kuidas ettevõtted saavad praeguses turbulentses keskkonnas oma töötajate loovust kasvatada, et luua innovatiivsemaid tooteid ja teenuseid. “Kriiside ajal kipub innovatsioon tahaplaanile jääma. Samas on ajalugu näidanud, et need, kes panustavad raskel ajal kulude kärpimise asemel innovatsiooni, on pikas perspektiivis suurimate positiivsete muutuste loojad ja ka suurimad võitjad,” lausus Østergaard.
Kultuurikatlas ja üle veebi toimunud konverentsi, mida korraldas Telia koostöös Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumiga, tõi kokku üle 50 esineja ning konverentsi jälgis üle veebi ligi 500 osalejat
Konverentsil toimusid ettekanded ja arutelud 5G, IoT, riigi- ja erasektori vahelise koostöö, küberturvalisuse, pilvetehnoloogiate ja IT tööjõuressursi teemadel. Esinejate seas olid digitaliseerimise visionäärid Euroopast ja arvamusliidrid Eesti tehnoloogiavaldkonnast. Teiste hulgas astusid konverentsil üles Dr.Janil Puthucheary, Singapuri vanem-riigiminister, Kommunikatsiooni- ja informatsiooniministeerium, Tervishoiuministeerium, Elisa Eesti juhatuse esimees Sami Seppänen, valitsuse CIO Siim Sikkut, TalTechi IT-teaduskonna dekaan professor Gert Jervan, Telia tehnoloogiajuht Andre Visse, Veriffi asepresident Tiit Paananen, Tallink Grupi juhatuse liige Piret Mürk-Dubout ja paljud teised valdkonna arvamusliidrid.