Ettevõtlusõpe peab olema riigi üks prioriteetidest
2023. aasta lõpus lõpetatakse ettevõtlus- ja karjääriõppe riiklik toetamine ning arendamine. See tähendab, et konkreetse ja sisulise toetuseta pannakse koolide ja õpetajate õlgadele vastutus ise ettevõtlusõpet rakendada ja arendada. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul kõik õppeasutused selleks aga ilma ministeeriumi toeta suutelised ei ole.
2023. aasta lõpus lõppeb 2016. aastal alguse saanud Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Euroopa Sotsiaalfondi rahastatav ettevõtlus- ja karjääriõppe programm „Edu ja Tegu”. Programmi toel on seitsme aasta jooksul edendatud ettevõtlus- ja karjääriõpet ning ettevõtlikku hoiakut kõigil haridustasemetel- ja liikides.
Kaubanduskojale teadaolevalt puudub hetkel plaan ettevõtlus- ja karjääriõppe tegevuste toetamise jätkamiseks, tänu millele seniste tulemusteni on jõutud ning mis aitaks kasvõi saavutatud taset hoida. Rahastuse puudumisel katkeb õpetajate võrgustik ning nende toetamine ja nõustamine, ei looda enam ettevõtlikkust ja ettevõtlusõpet toetavat õppevara, katkeb rahatarkuse mentorklubi, kaob STARTER eelinkubatsiooni programm ning põhjalikud 6- kuulised koolitusprogrammid ettevõtlusõpetajatele. Samuti kaob erinevate sihtrühmade teadlikkuse tõstmine ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe osas.
“Ettevõtlikkuse- ja ettevõtlusõppe mõju ei saa mõõta koheselt, vaid see on pika viiteajaga. Selle mõju näeme alles siis kui noored on oma õpingud läbinud või alustamas tööturul. See on investeering tulevikku ja hariduse otsene panus kogu majanduse heasse käekäiku. Mida rohkem on meil inimesi, kes on ettevõtliku loomuga, teavad majanduse põhimõtteid, on ise juba koolis saanud katsetada ettevõtlusega, omavad positiivset hoiakut ettevõtluse ja ettevõtjate suhtes, seda edukamad me riigina oleme,” ütles Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts.
Programmi alguses seati eesmärgiks, et ettevõtlusõpet rakendab 90% koolidest. Seni on ettevõtlusõppe kasutusele võtnud ja rakendavad: 83% üldhariduskoolidest, 100% kutsekoolidest ja 94% ülikoolidest. Nendest tulemustest nähtub, et senised tegevused on olnud laiapõhjaliselt edukad ning ettevõtlikkus- ja ettevõtlusõpe on suudetud viia väga paljudesse haridusasutustesse.
Palts tõi välja ka, et kui võrrelda üldist asutatud ettevõtete arvu aastatel 2015-2022, siis 2015 asutati 19 474 äriühingut ning järgnevatel aastatel on uute äriühingute loomine olnud kasvutrendis. Jõudes 2021 aastaks 27 955 uue äriühinguni aastas. Veelgi otsesem kasu on näha õpilas- ja minifirmade asutamisest. 2015. aastal registreeriti 233 õpilas- ja minifirmat, eelmisel õppeaastal 507. Edu ja Tegu programmi toel on kokku koolitatud Junior Achievement Eesti SA ettevõtlusõppe programme kasutama ca 250 uut õpetajat.
„Äärmiselt oluline on jätkata kasvõi osaliselt seniste tegevustega, et tagada senise õppetaseme pakkumine. Ettevõtlusõpe ei tohi muutuda õhinapõhiseks, kus sellega seonduvaid aineid antakse ainult siis, kui õpetajatel on selleks endal soovi või aega,” ütles Palts.