1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. “JUHTIMISPODCAST” I Veiko Valkiainen ja Andero Keronen: juhtimine algab aususest iseenda vastu
“JUHTIMISPODCAST” I Veiko Valkiainen ja Andero Keronen: juhtimine algab aususest iseenda vastu

“JUHTIMISPODCAST” I Veiko Valkiainen ja Andero Keronen: juhtimine algab aususest iseenda vastu

Ettevõtja ja coachi Andero Keroneni sõnul on juhtimine eelkõige inimese sisemaailma peegeldus – viis, kuidas juht on ühenduses iseendaga ja kuidas loob ta usaldusväärseid suhteid oma meeskonnas. See on teekond, mis nõuab ausust, järjepidevust ja valmisolekut vaadata otsa nii iseendale kui ka oma vigadele.

Juhtimine on eelkõige inimese sisemaailma peegeldus.

Andero Keronen ja Veiko Valkiainen. Foto: Virko Veskoja

Juhtimine algab juhist

Veiko Valkiaineni podcastis “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” sõnab Andero Keronen, et iga juhi suurim töö on töö iseenda sisemaailmaga. “Juhtimine algab sellest, kui aus inimene iseenda vastu on. Kui hästi tunnistab ta endale oma tugevusi ja nõrkusi ning kas ta on valmis neid lõpuks ka teistele tiimiliikmetele välja ütlema.” Just eneseteadlikkus loob Andero sõnul aluse usaldusväärsele meeskonnatööle – kui juht ei ole aus iseendaga, ei saa ta olla aus ka oma tiimiga.

Kui juht ei ole aus iseendaga, ei saa ta olla aus ka oma tiimiga.

Andero Keronen. Foto: Virko Veskoja

Pikka aega keskendus Andero aga sellele, millest tal puudu jäi – näiteks kõrghariduse puudumisele. Ajapikku hakkas ta oma tugevusi aga selgemini tajuma. “Ühel hetkel sain ma aru, et ma olen hoopis kirglik eksperimenteerija-tüüpi inimene, kes on unistaja ja julge tegutseja ning ei karda eksimusi. See ongi minu suund. Seda arvesse võttes hakkavad ka tulemused muutuma – läbi pideva proovimise, katsetamise ja vigadest õppimise.“

Väikeste sammude suur mõju

Tänapäeva juhtimiskultuuris oodatakse sageli kiireid tulemusi ja lahendusi, kuid Andero usub et edu võti peitub hoopis aja maha võtmises. “Juhtimises oodatakse tihti kiiret edu või mingit võluvitsa, mis koheselt soovitud tulemused tooks. Tegelikkuses ei muuda aga üks suur muutus midagi – tulemuse toovad väikesed ja järjepidevad sammud.“

Seda kinnitab ka Andero enda praktika. Näiteks juurutas ta oma ettevõttes regulaarsed üks-ühele kohtumised tiimiliikmetega. “Kui alustasin oma tiimiga üks-ühele kohtumistega, siis oli see alguses mõlemale poolele küllaltki ebamugav, sest see oli meie kõigi jaoks midagi uut. Usk, et sellised kohtumised, isegi kui need on ebamugavad, aitavad meil tulevikus üksteist paremini mõista, aitas meil nendega siiski jätkata.“

Andero rõhutab, et olulised muutused ei sünni üleöö, vaid tulevad nähtavale vähehaaval. “Ma usun protsessi ja väikestesse millimeetri-haaval tehtud sammudesse. Juht peab katsetama ja vajadusel suunda muutma ning leidma just need viisid, mis tema inimeste jaoks kõige paremini töötavad.”

Juht peab katsetama ja vajadusel suunda muutma ning leidma just need viisid, mis tema inimeste jaoks kõige paremini töötavad.

Andero Keronen ja Veiko Valkiainen. Foto: Virko Veskoja

Hea juht = teadlik juht

Kui juht soovib, et inimesed temaga ausalt räägiksid, peab ta Andero sõnul kõigepealt selleks õige ruumi ja keskkonna looma. “Inimene ei ole loodud iseennast nägema – me vajame enda ümber peegleid, kes näitaksid meile seda, mis endal märkamata jääb.”

Andero Keronen. Foto: Virko Veskoja

Üks olulisemaid asju, mida juht Andero sõnul teha saab, on võtta vastutus oma sõnade ja tegude eest – ka siis, kui need pole olnud ideaalsed. “Tänaseks on mul julgus vabandada. Kui keegi ütleb mulle tagantjärele, et minu käitumine tegi talle haiget, siis on mul võimalus tema ees vabandada ja ma teengi seda.“

Selline haavatavus ei vähenda autoriteeti, vaid kasvatab usaldust. “Kui minu enda inimesed ei julgeks mulle öelda, mida nad minu ümber tajuvad, siis ei muutuks mitte midagi. Muutus saab sündida alles siis, kui oled saanud millestki, mida soovid muuta, teadlikuks.”