1. Avaleht
  2. Majandus
  3. Kaasa oma lapsed rahaasjadesse ja ole eeskujuks
Kaasa oma lapsed rahaasjadesse ja ole eeskujuks

Kaasa oma lapsed rahaasjadesse ja ole eeskujuks

Kui lapsed kaasatakse pere rahaasjade korraldamisse, on see mitmel moel kasulik, sest nii areneb nende finantskirjaoskus ning nad õpivad raha vastutustundlikult kasutama. Swedbanki noortepanganduse valdkonnajuhi Triin Jalaka sõnul on vanematel laste rahatarkuse õpetamise ja hoiakute kujundamise juures võtmeroll.

Foto: Pixabay

Alusta varakult ja lähtu east

Lastega rahast rääkimist pole kunagi liiga vara alustada. Peamine on valida teemad, mis on lapsele ta vanusest lähtudes huvitavad ja praktilised. Näiteks võib väiksematele lastele selgitada, kust raha tuleb ja millele see kulub, vanemate lastega saab aga arutada eelarve koostamist ja säästmise tähtsust. Või miks mitte ühendada kooliprogrammiga: arvutada lapsega hindu kokku, lugeda ostetud toodete pakenditelt nimetusi ja selgitada erinevaid mõisteid

Õpeta eristama vajadusi ja soove

Selgita lastele, kuidas eristada vajadusi ja soove: esmalt tuleb hoolitseda esmavajaduste eest, nagu toit ja eluasemekulud, ning seejärel saab mõelda soovidele, nagu mänguasjad või maiustused. See aitab lastel õppida prioriteete seadma ja teha oste teadlikult.

Unistage ja püstitage eesmärke

Julgusta lapsi unistama ja endale rahalisi eesmärke seadma. Olgu selleks uus jalgratas, telefon, riideese või pilli ostmine – eesmärgi olemasolu motiveerib last raha koguma ja säästma. Arutage koos, kuidas ja kui kaua tuleb koguda, et eesmärk saavutada.

Loo praktilisi katsetusvõimalusi

Regulaarne taskuraha annab lastele võimaluse õppida iseseisvalt oma raha haldama. Enne taskuraha andmist arutage koos, milleks lapsed seda kasutavad, ning leppige kokku summas ja sageduses. Nutikas on lapsi kaasata ka pere eelarve koostamisse, sest nii õpivad nad kulutusi ja tulusid planeerima. Või lasta lapsel koostada pere eelarvet ja seda siis koos analüüsida.

Kaasa oma rahaasjadesse ja ole eeskujuks

Lapsed õpivad kõige paremini praktiliste kogemuste ja vanemate eeskuju kaudu. Kaasa lapsi igapäevastesse rahaasjadesse, näiteks ostunimekirja koostamisse või poes toodete vahel valikute tegemisse. Selgita, miks on oluline võrrelda hindu ja teha teadlikke otsuseid. Samuti näita oma käitumisega, kuidas vastutustundlikult raha kasutada – lapsed jälgivad ja õpivad ju vanemate käitumisest.

Laste kaasamine pere rahaasjade korraldamisse valmistab neid ette iseseisvaks eluks. Triin Jalakas rõhutab, et vanemate roll on siinjuures ülioluline, sest just kodus omandatud teadmised ja hoiakud mõjutavad laste tulevasi rahalisi otsuseid. Seega tasub alustada varakult, rääkida rahast avatult ning pakkuda lastele võimalusi praktilisi kogemusi saada.