1. Avaleht
  2. Teenus
  3. PÄEVAKÜSIMUS I Kas inimtööjõud ladudes on peagi minevik?
PÄEVAKÜSIMUS I Kas inimtööjõud ladudes on peagi minevik?

PÄEVAKÜSIMUS I Kas inimtööjõud ladudes on peagi minevik?

Hiljuti teatas Sandmani Grupi AS, et võttis Euronicsi laos kasutusele automaatsed laorobotid, mis muudavad laos toimuvaid logistilisi protsesse palju kiiremaks ja säästavad ruumi. Baltikumi suurima jaekaubandustehnoloogiaettevõtte StrongPointi eesti haru võtmekliendihalduri Anton Martšenko sõnul tuleb selliseid laosüsteeme ka Eesti turul aina juurde.

„Laorobotid on tegelikult juba täna kasutusel paljude suurfirmade ladudes üle Euroopa, teiste hulgas näiteks Decathlon, ASDA, PUMA, Walmart, Amazon, Tesco ja mitmed teised. Nagu ikka erinevate logistikalahendustega on ka laorobotite põhiliseks eeliseks nende kiirus ja efektiivsus. Robotid saavad tellimusi tavapärasest märksa kiiremini komplekteerida ja kuna need opereerivad ühe suure pakivõrgustiku sees, siis ei pea riiulite vahele jätma vahet inimesele jalutamiseks, mis säästab ruumi,“ sõnas Martšenko.

Foto: Freepik

Just sellist lahendust StrongPoint Eestis paigaldabki. Sisuliselt on tegemist suure kastide võrgustikuga, kus kastid on asetatud üksteise peale ja kõrvale ning nende vahelt jooksevad rööpad, mida mööda saavad liikuda robotid. Kuna inimeste liikumiseks riiulite vahele vahet jätta pole tarvis, on selline lahendus palju säästlikum ruumi mõttes, vähendades nii ruumi rendile kui ka näiteks selle soojustamisele minevaid kulusid. Robotlao ette on loodud spetsiaalne kättesaamispunkt, kuhu robot tooteid toimetab ja seejärel ülejäänud tooted oma kohale tagasi viib.

„Nagu mainitud, on sellise lahenduse suurimaks eeliseks kahtlemata ruumi kokkuhoid. StrongPoint paigaldab Eestis AutoStore’iga koostöös arendatud robotladusid, mis võtab traditsioonilise laoga võrreldes kuni 4 korda vähem ruumi. See tähendab, et äridel on võimalik enda ladu kliendile märksa lähemale tuua, kuna laoruumi rent ei ole nii kallis. See omakorda aitab vähendada transpordiaegu kliendini ja muudki,“ selgitas Martšenko.

ladu-robot-kaup-freepik (3)

Samuti viitab Martšenko, et robot liigub riiulite vahel ja võtab sealt tooteid palju kiiremini, kui seda suudaks inimtöötaja ning lisaks eemaldab see täielikult võimalikud ohud töötajale, mis võivad tekkida suurte ja raskete laoriiulite vahel liikudes. Robotlaos saab soovi korral hoida ka külmutatud tooteid, mis tähendab et töötajad ei pea ise pidevalt külmlaos aega veetma.

Kõige selle juures aitab laorobot lahendada ka üht äride jaoks olulist tehnilist probleemi – laoseisu täpne monitoorimine. Kui inimesed vastutavad laos asjade kohta märgete tegemise eest, võivad tekkida erinevad näpuvead ning minna segamini, kui palju mingit toodet täpselt laos on. Robot aitab sealjuures väga täpselt jälgida, millist toodet kui palju laos on ning seda kõike reaalajas.

„Näeme, et ka Eestis on laorobotite vastu huvi aina suurem ning on hea näha, et oleme tehnoloogiavaldkonnas taas eesrindlikud, kuna Eesti on esimene riik Baltikumis, kus selline lahendus kasutusele on võetud. Kahtlemata on tegemist viimase aja suurima edasiarendusega ladustamistehnoloogias,“ lisas Martšenko.

Head Uudised GoodNews