President Vastutustundliku Ettevõtluse Galal: hea juht peab suutma anda ka oma töötajate igapäevasele tööle mõtte
Kas tundub vastuoluline väita, et mõnede maailma suurimate ettevõtete põhieesmärgiks pole üksnes kasumi teenimine? Tänases ühiskonnas on olulisem kaasajastada ja arendada oma ärimudelit, mis põhineb vastutustundlikul ja jätkusuutlikul mõtteviisil. Siinkohal pole isegi oluline „mida ettevõte teeb”, vaid pigem „kuidas teeb”. Määravaks saab see, mille baasil võetakse vastu suuri strateegilisi või väikesi igapäevaseid otsuseid ning kas ja mil määral arvestatakse nende mõjuga suuremas pildis.
President Kersti Kaljulaiu sõnul on oluline, et ettevõtted oleksid vastutustundlikud, tegutseksid läbimõeldult ning arvestaksid seejuures ka tagajärgedega. “Kliendid ja töötajad ootavad aina enam, et ettevõtted teeksid ühiskonna heaks rohkem kui vaid seda, mis seadustes sätestatud või kasumlik. Näiteks tegutseksid keskkonnasõbralikult, võtaksid tööle erivajadustega inimesi ning oleksid peresõbralikud ettevõtted, kus naisi ega mehi ei karistataks laste saamise eest. Hea juht peab suutma anda ka oma töötajate igapäevasele tööle mõtte,” sõnas Kaljulaid Vastutustundliku Ettevõtluse Galal.
Sarnaste põhimõtete toetamiseks ja eesrindlike ettevõtete koondamiseks loodi 2005. Aastal Vastutustundliku Ettevõtluse Foorum (VEF). VEF on võtnud oma südameasjaks korraldada iga-aastaselt Eesti kõige põhjalikumat ettevõtete vastutustundlikkuse-alast hindamist – Vastutustundliku Ettevõtluse Indeksit ning tunnustada tublimaid kuld-, hõbe- ja pronkstaseme kvaliteedimärgistega. Tänavu aastal said märgise 78 ettevõtet.
Keskmiste ja suurte ettevõtete kategoorias kuldmärgise saanud Adven Eesti tegevjuhi, Urmo Heinami sõnul iseloomustabki Advenit eelkõige suunatus efektiivsele ja keskkonnasäästlikule tootmisele ning soov olla töötajatele hea ja kindel tööandja. „Vastutustundlik ettevõtlus algab ettevõttest seest ning selle üks alustaladest on kindlasti tööohutus. Tööandja peab kindlustama oma töötajale ohutu viisi ning vahendid töö tegemiseks ning selle teemaga järjepidevalt tegelema,“ selgitas Heinam oma nägemust.
“Selge on see, et palganumbri kõrval muutuvad üha olulisemaks ka ettevõtte väärtused ning vastutustundlikkus. Finantsnäitajate kõrval mängivad üha suuremat rolli keskkondlik jalajälg, mida ettevõte oma tegevusega maha jätab,” täpsustas Heinam.
Märgis, kui selline ei peaks olema ühegi ettevõtte eraldiseisev eesmärk, vaid pigem tunnustus juba tehtud tööle. ”Osalesime vastutustundliku ettevõtluse indeksis esimest korda 2017. aastal ja pälvisime hõbemärgise. Indeksis osalemine aitas meil veelgi efektiivsemalt analüüsida oma tegevusi ja nende tagajärgi nii loodus-, turu- kui töökeskkonnas, kuid ka kogukonnas üldiselt. Võtsime tagasisidet arvesse ning tõeliselt hea meel on tõdeda, et viimaste aastate töö on ka vilja kandmas – sel aastal pälvisime juba kuldtaseme kvaliteedimärgise. Soovitan osalemist kõigile ettevõtetele, kes soovivad jätkusuutlikult ning vastutustundlikult oma ettevõtet arendada,” selgitas Heinam indeksis osalemise kasu ettevõttele tegevuste analüüsimisel.
VAATA GALERIID!
Fotod: Kalev Lilleorg