1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. VIDEO I Mis on eduka tiimi alus? Mats Soomre: kui meeskonnas mõtlevad inimesed ainult enda peale, siis tiim ei toimi
VIDEO I Mis on eduka tiimi alus? Mats Soomre: kui meeskonnas mõtlevad inimesed ainult enda peale, siis tiim ei toimi

VIDEO I Mis on eduka tiimi alus? Mats Soomre: kui meeskonnas mõtlevad inimesed ainult enda peale, siis tiim ei toimi

Eduka ja tulemusliku meeskonna omaduseks on võime üksteist usaldada. Usaldus ei soodusta ainult riskivõtmist, vaid kiirendab ka edasi liikumist. Ka KoostööKunstiKool Belbin Eesti juht ning juhtimis- ja meeskonnatreener Mats Soomre leiab, et kõigepealt peaks alustama usaldusest ning mõtlema sellele, kas usaldame piisavalt oma meeskonnas olevaid inimesi.

Eduka ja tulemusliku meeskonna omaduseks on võime üksteist usaldada.

Kas saad rääkida tiimis nendel teemadel, mis on sinu ja kogu meeskonna jaoks olulised?

Soomre soovitab mõelda oma meeskonnas olevatele kõige olulisematele inimestele ning küsida endalt, kas suudaksid lubada, et teed täpselt nii nagu nad sulle ütlevad, ilma et teaksid, mida tegema pead. Kuigi see võib tunduda äärmusliku lähenemisena, on see Soomre sõnul hea näide selle kohta, kui palju kedagi usaldame. “Just siin hakkabki meeskonnas mängima suhete pool – usaldus, avatus, otsekohesus. See, kas saame omavahel rääkida nii, nagu asjad päriselt on. Täpselt samamoodi, nagu küsisid inimeste kohta, peaks küsima oma meeskonna kohta ka tervikuna. Küsima endalt, kas ma saan tiimis rääkida nendel teemadel, mis on minu ja kogu meeskonna jaoks olulised ja nii, nagu ma päriselt mõtlen,” lausub ta ja lisab, et kui võtta ette keerulised teemad, kus on palju erinevaid ja tugevaid seisukohti, kas avatus ja usaldus säilivad? Kas suudame jätkuvalt olla otsekohesed ning rääkida asjadest ausalt ka ebamugavas olukorras, kartmata, et sellele järgnevad otsesed või kaudsed karistused? Nii imelik kui see ka ei tundu, just selle ebamugavustsooni läbimisest saabki alguse meeskonna jõudmine järgmisele tasemele.

Nii imelik kui see ka ei tundu, just ebamugavustsooni läbimisest saabki alguse meeskonna jõudmine järgmisele tasemele.

Mats Soomre. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Tee teistele seda, mida …

Soomre toob välja, et usaldusel on olemas ka üks omapärane vaade. Nimelt räägitakse tavaliselt, et teistele tuleb teha seda, mida tahad, et sulle tehakse. Siinkohal see aga ei toimi. Ta selgitab, et selleks, et meeskond toimima saada ning viia usaldus uuele tasemele, tuleb hakata teisi inimesi oluliselt paremini mõistma. Kui võtta aluseks, et me kõik oleme väga erinevad ja peaksime teineteist täiendama, siis muutub see soovitus hoopis teistsuguseks – „Tee  teistele seda, mida nemad tahavad, et sa neile teeksid“. “Kui me õpime inimesi päriselt tundma, õpime targalt kombineerima meeskonnaliikmete vastandlikke tugevusi ja suudame luua avatud ja usaldusliku keskkonna, kus inimesed saavad teadlikult oma tugevustega panustada, siis läheb kõik iseenesest paika ja saavutatakse suurepäraseid tulemusi. Jah, seda on hea rääkida, aga kui tegema ei hakka, siis see jääbki tegemata,” leiab ta.

Tee teistele seda, mida nemad tahavad, et sa neile teeksid.

Soomre toob kokkuvõtteks välja, et kui meeskonnas mõtlevad inimesed ainult enda peale, siis tiim ei toimi. Kui mõelda aga teiste peale, siis hakkab toimima. „Siiski ei tohiks ka ennast ära unustada,“ leiab ta.

Kui meeskonnas mõtlevad inimesed ainult enda peale, siis tiim ei toimi. Kui mõelda aga teiste peale, siis hakkab toimima.

Head Uudised GoodNews