Avaleht Majandus EAS toetab 45 ettevõtte ettevalmistusi koostööpartnerite leidmiseks Norras
EAS toetab 45 ettevõtte ettevalmistusi koostööpartnerite leidmiseks Norras

EAS toetab 45 ettevõtte ettevalmistusi koostööpartnerite leidmiseks Norras

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) toetab Eesti-Norra koostööprogrammi Green ICT väikevoorus 45 Eesti ettevõtte ettevalmistavaid tegevusi koostööprojektideks Norra ettevõtjatega kokku ligi 830 000 euroga.

Koostööprojektide raames valmivad lahendused pakuvad kasutajatele tulevikus ressursisäästu võimaldavaid tehnoloogiaid, mille abil suureneb Eesti ettevõtete konkurentsi- ja koostöövõime.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kert Kingo sõnul on Eesti-Norra koostööprogramm ettevõtetele suurepäraseks võimaluseks viia ellu suuremahulisi nii ettevõtte- kui ka tarneahelasiseseid digitaliseerimisele suunatud projekte ning kaasata selleks vajalikku kompetentsi Norra partneritelt.

EAS-i juhatuse liige Sigrid Harjo lisab, et Green ICT on omanäoline eelkõige ettevõtete koostööaspektist, sest programmis eelistatakse kahe riigi ettevõtete ühislahendusi. „Ettevõtete tihe koostöö annab uute lahenduste väljatöötamisele lisandväärtuse, sest võimaldab õppida teise riigi ettevõtete kogemustest ja paneb aluse kahe riigi ettevõtete pikaajaliseks ärikoostööks,“ ütles Harjo.

Cityntel on välja arendanud uue põlvkonna targa tänavavalgustuse, mis vähendab tänavavalgustuse elektritarbimist kuni 80 protsenti. „Soovime Green ICT raames lahendust edasi arendada ja tuua targa valgustuse tänavalt siseruumidesse,“ ütles ettevõtte tegevjuht Alar Võrk. Ettevõttel on olemas partner Norras, kes tegeleb avalike ja ärihoonete valgustuslahenduste planeerimise ja haldamisega. „Soovime koostöös partneriga arendada välja lahenduse, mis pakub klientidele suuremat lisandväärtust. Suudame koos pakkuda alternatiivi energiasäästlike lahenduste valdkondkonnas optimeeritud valgustuslahendustega,“ lisas Võrk.

Dermtest soovib luua uue teenuse tervisetehnoloogiatevallas. Ettevõtte tegevjuht Priit Kruus ütleb, et missioon on vähendada melanoomi suremust. „Oleme kuus aastat pakkunud nahavähi varase avastamise teenust. Nüüd soovime teha sammu edasi ennetuse suunas: arendame melanoomi personaliseeritud ennetuse teenust, mis annab nahavähiriski puudutavaid tervisesoovitusi ka geneetilise info põhjal,“ selgitas Kruus. Teenust arendatakse koostöös Eesti Geenivaramu teadlastega. Programmi raames luuakse kontakt Norra ettevõtetega. „Norras asub spetsiaalne vähi biopank, kus on üle 300 000 geeniproovi ja andmed 90 000 vähijuhtumi kohta. Andmestiku kasutamine ja koostöö Norra ettevõtjatega aitab teenust Eesti-Norra võrdluses valideerida ja rahvusvaheliselt skaleerida,“ ütles Kruus.

Evoconi tegevdirektori Aigar Koovi sõnul soovib ettevõte toetuse abil muuta suurandmete kogumise tootmiskeskkonnast senisest lihtsamaks ja kättesaadavamaks. „Green ICT abil viime läbi lahenduse teostatavusuuringud ja loodame leida arenduspartneri Norrast, kellega lahendust koostöös välja arendada,“ ütles ta. Tulevase partneriga näeb ettevõtte koostööd nii tehniliste teadmiste jagamisel lahenduse väljaarendamise faasis kui ka toote testimisel selle hilisemaks kasutuselevõtuks tootmisettevõtetes.

„Programmi partnerorganisatsioonil Innovation Norway on hea meel, et Eesti innovatsiooniprojektide toetuseks on eraldatud 23 miljonit eurot,“ ütles Frauke Muth Innovation Norwayst. „Tegemist on Eesti suurima programmiga Norra ja Euroopa majanduspiirkonna toetuste programmide hulgas. Me ootame huviga väljapaistvaid tulemusi nii ettevõtluse kasvu kui ka keskkonnasäästu kohta.“