Eesti, Läti, Leedu ja Soome kaubanduskojad pöördusid regiooni ettevõtluskeskkonna kaitseks nelja riigi peaministrite poole
Eesti, Läti, Leedu ja Soome kaubanduskojad saatsid nelja riigi valitsustele ühispöördumise, kus rõhutavad valitsuste tihedama koostöö tähtsust, et tagada meie regiooni suurem konkurentsivõime COVID-19 viirusega võitlemise tingimustes. Ühiskirjas tuuakse välja 5 peamist aspekti, milles rõhutatakse majanduse avatuna hoidmist, vajadust koordineerida riikidevahelisi meetmeid ja piiranguid, vajadust luua sarnased testimistavad ja standardid, sh arvestades turismisektori olulisust kõigi nelja riigi jaoks ning tehakse ettepanek võimaldada tööjõu ja erinevate spetsialistide vaba liikumise säilitamine riikide vahel viiruse leviku intensiivistumisel.
Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Paltsi sõnul on koroonaviiruse levikust tingitud ja tekkivate mõjude leevendamiseks nii majandusele kui teistele valdkondadele äärmiselt oluline, et naaberriigid, kelle majandused on omavahel tihedalt põimunud ning kelle elanikud on harjunud vastastikuse liikumisvabadusega, teeksid nii piirangute kehtestamisel kui ka viiruse piiramisel laiemalt tihedalt koostööd ja koordineeriksid oma samme: “Usalduse ning ühtse liikumisruumi tekkimine saab alata koostööst ja üldisest koordinatsioonist. Täna toimub koostöö pigem väiksemate töölõikude tasemel, kuid selleks, et tagada terve regiooni ja meie majanduse suurem konkurentsivõime peaksime lähenema viirusest tingitud riskidele sarnaselt võimalikult paljudes valdkondades. Ühtsed reeglid võimaldaks regiooni ettevõtetel järgida sarnaseid protseduure, mis omakorda lihtsustaks asjaajamist ning tagaks ka paremad tingimused viiruse leviku kontrollimiseks,“ ning lisas, et ühtsed seisukohad võimaldavad tõsta usaldust näiteks turismisektoris, tagada paremad sotsiaalsed võimalused meie elanikele ning anda kindlust ettevõtjaile ja investoritele.
Pöördumisele kirjutasid alla Eesti Kaubandus-Tööstuskoja president Toomas Luman, Läti Kaubandus-Tööstuskoja president Aigars Rostovskis, Leedu Kaubandus-Tööstuskoja president Rimas Varkulevicius ja Soome Kaubanduskoja president Juho Romakkaniemi.
Heade uudiste portaal avaldab pöördumise täismahus ja muutmata kujul.
Eesti peaminister Hr Jüri Ratas
Soome peaminister Pr Sanna Marin
Läti peaminister Hr Arturs Krišjānis Kariņš
Leedu peaminister Hr Saulius Skvernelis
Lugupeetud peaministrid,
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Soome Kaubanduskoda, Läti Kaubandus-Tööstuskoda ja Leedu Kaubandus-, Tööstus- ja Käsitöökodade Liit pöörduvad ühiselt teie poole, seoses käimasoleva tervishoiu- ja finantskriisiga.
Kojad hindavad kõrgelt valitsuste jõupingutusi võitluses käimasoleva tervishoiu- ja finantskriisiga. Kriisis on meie riigid teinud koostööd, kuid see on toimunud pigem väiksemate töölõikude tasemel ning täiel määral ei kasutata ära meie asukohast tulenevaid võimalusi, integreeritud majandusi, kultuurilisi sarnasusi, tööjõu liikumisega seotud aspekte ega ka teisi võtmetähtsusega eeliseid, mis võivad aidata meil praeguse kriisiga paremini toime tulla ja konkurentsieelist säilitada.
Kojad juhivad tähelepanu peamistele valdkondadele, kus Eesti, Läti, Leedu ja Soome saaksid veelgi enam koostööd teha, et majandust ja ettevõtjaid praeguses olukorras aidata.
1. Tähtis on tagada, et meie majandused jääksid avatuks. Majanduse ja ühiskonna täieliku sulgemise tagajärjed on suure mõjuga ning neid tuleks võimalusel ja mõjuvate põhjusteta vältida. Inimeste ja töötajate tervis on iga organisatsiooni esmane mure ning võttes kasutusele asjakohased ettevaatusabinõud ja tõhustades ettevõtete ning asjaomaste asutuste koostööd, saab erinevaid viirusest tulenevaid riske tõhusalt maandada.
2. Näeme tungivat vajadust asjaomaste asutuste ja valitsuste vahelise pideva ning kiire kommunikatsiooni järele, et tagada ühtne piirkondlik lähenemine reisi- ja muude piirangute kehtestamisel kõrge riskiga riikide või piirkondade osas. Samuti on vaja rakendada sarnaseid riskihindamise meetmeid, et teabevahetust ja otsuste tegemist erinevate osapoolte jaoks veelgi lihtsustada. Ühtsed seisukohad lihtsustavad ärialaseid otsuseid ja vähendavad riske, mis on seotud COVID-19 levikuga. Võimaluse korral tuleks kõiki uusi kehtestatavaid piiranguid kommunikeerida eelnevalt ette vähemalt 2 nädalat.
3. Rõhutame, et äärmisel oluline on võimaldada tööjõu, erinevate spetsialistide ja ekspertide vaba või minimaalse sekkumisega piiriülene liikumine piirkonna riikide vahel. Lisaks tõstame esile turismi tähtsuse meie riikide jaoks. Usume, et ohutut ja riskivaba reisimist saab senisest veelgi paremini tagada tihedas avaliku ja erasektori koostöös ning luues vajadusel ühtseid erikokkuleppeid piirkonna riikide vahel.
4. Toome välja, et ühised kaitsemeetmed, testimissüsteemid, riskihindamised ja eeskirjad on ülimalt olulised, et piirkonna majandused ja ühiskonnad püsiksid kogu kriisi vältel konkurentsivõimelised ja terved. Näiteks ühine „valgusfoori“ süsteem looks järjepidevad protseduurid ja kergendaks piiriülest suhtlemist.
5. Et vähendada negatiivset mõju majandusele ja ühiskonnale, peame tegema koostööd, et vältida tarbetuid karantiine ja muid ebavajalikke meetmeid. Ning neid mitte ainult meie piirkonna riikide vahel, vaid ka teiste ELi liikmesriikide suhtes. Näiteks rakendades sarnaseid testimistavasid isikutele ühekordselt vaid meie piirkonda sisenedes ning mitte igal piirkonna riigipiiri ületamisel uuesti, saame vältida ebavajalikke kordustestimisi, millega hoiame kokku nii aega kui ka raha. See omakorda lihtsustab äritegevusi ning annab ka mõjuva argumendi, selleks et turistid ja muu regulaarne reisiliiklus külastaksid senisest enam meie piirkonda ja riike.
Usume, et meie valitsused suudavad koostööd veelgi edendada ning et saavutatav kasu tuleb kasuks mitte ainult meie majandusele, vaid ka meie ühiskondadele tervikuna ning vähendab COVID-19-ga seotud riske.
Lugupidamisega,
Toomas Luman
President
Eesti Kaubandus-Tööstuskoda
Juho Romakkaniemi
President
Soome Kaubanduskoda
Aigars Rostovskis
President
Läti Kaubandus-Tööstuskoda
Rimas Varkulevicius
President
Leedu Kaubandus-, Tööstus- ja Käsitöökodade Liit