Avaleht Majandus Euroopa ja Eesti ettevõtjad on eelseisva aasta osas optimistlikud
Euroopa ja Eesti ettevõtjad on eelseisva aasta osas optimistlikud

Euroopa ja Eesti ettevõtjad on eelseisva aasta osas optimistlikud

image001Esimest korda üle mitme aasta on Euroopa ettevõtjad eelseisva aasta osas pigem optimistlikud, eriti Balti riigid ja Soome. Seda näitavad täna avalikustatud Euroopa Kaubanduskodade Assotsiatsiooni (Eurochambres) majandusküsitluse tulemused. Uuringus osales kogu Euroopast üle 59 000 ettevõtja. Tulemustest järeldub, et järgmisel aastal võivad müügimahud kasvada, kuid tööhõive ja investeeringute prognoosid jäävad ettevaatlikuks.

Uuringus hinnati järgmisi näitajad: ettevõtete kindlustunne, käive, siseriiklik müük, eksport, tööhõive ja investeeringute maht. Kõige kindlamad on tuleviku suhtes Leedu, kõige ebakindlamad Küprose ettevõtjad. Tööhõive ja investeeringute kasvu nähakse aeglasena, ka siin on kõige pessimistlikumad küproslased. Itaalial, Sloveenial ja Kreekal on eelseisvaks aastaks kindlustunde ja tööhõive osas tagasihoidlikud ootused, kuid näiteks Balti riigid ja Soome on samal ajal optimistlikumad.

Võrreldes 2012. aasta uuringu tulemustega, on Eesti ettevõtjad sel aastal tuleviku osas positiivsemalt meelestatud. Neist pea 60% prognoosib käibe suurenemist järgmisel aastal. Ainult 6% arvab, et see väheneb ning veidi üle kolmandiku leiab, et käive jääb neil selle aastaga võrreldes samaks. Ekspordi osas on ettevõtjad samuti natuke positiivsemad: 51,5% arvab, et eksport kasvab, kõigest 7,4% arvab, et kahaneb. 44% ettevõtjatest loodab, et  siseriiklik müük kasvab.

Loodetakse, et üldine majandusolukord jääb samaks mis sel aastal. Veerand vastanutest  arvab, et läheb paremaks, iga viies, et olukord muutub halvemaks. Investeeringute mahu kasvu näeb 32% vastanutest, üle 50% arvates jääb see samaks ning 16,4% usub, et investeeringute maht kahaneb.

Kaubanduskoja peadirektori Mait Paltsi hinnangul näitavad selle aasta küsitluse tulemused võrreldes eelmise aastaga optimistlikumat meelsust, mida viimastel aastatel pole just liiga palju olnud. „Teada on, et Baltikum tunneb end teiste riikidega võrreldes kindlamalt. Samas probleemidega, millega kogu Euroopa võitleb, võitleme ka meie. Euroopas teeb muret töötus, samas, kui võrrelda Euroopa ja Eesti näitajaid, siis ka siin olemeoptimistlikumad ning meile teeb pigem muret oskustega inimeste puudus. Ligi 30% Eesti ettevõtjatest on arvamusel, et uusi töötajaid võetakse järgmisel aastal juurde ning kaks kolmandikku prognoosivad, et töötajate arv jääb neil samaks.“ Tulemuste valguses on kindlasti kohane ka Eesti ettevõtjaid kiita selles eest, et otsitakse pidevalt ekspordiks erinevaid võimalusi ning soovitakse pakkuda kvaliteetset toodet ja seal endale allahindlust ei tehta.

Majandusuuringu tulemused kinnitavad ka Euroopa Komisjoni majandusprognoosi. Euroopa Kaubanduskodade Assotsiatsiooni peasekretär Arnaldo Abruzzini ütles tulemuste kohta, et üle mitme aasta on tulevikuvaated julgustavad, kuid olukord investeeringute ja tööhõive osas on üsna ebakindel. Poliitikakujundajad loorberitele puhkama ei saa jääda, sügavamad reformid on vajalikud ja seda just Euroopa Liidu lõunapoolsemates riikides, kus taastumine ei ole läinud piisavalt hoogsalt.

Tegemist on iga-aastase uuringuga, mille Euroopa riikide kaubanduskojad viisid läbi juba 21. korda. Eestis vastas küsitlusele 252 ettevõtjat, kellest 231 on eksportivad ettevõtted.

Täpsemaid Eurochambresi 2014. aasta majandusuuringu tulemusi saab vaadata siin või interaktiivsel kaardil www.eurochambres.eu/ees.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga