Avaleht Majandus Harku vallavalitsus palkab tarkvararoboti
Harku vallavalitsus palkab tarkvararoboti

Harku vallavalitsus palkab tarkvararoboti

Harku vallavalitsus viis esimese Eesti omavalitsusena läbi pilootprojekti, mille käigus kaardistatud tööprotsesside robootilise automatiseerimise tulemusel hoitakse kokku viiendik ametnike tööajast.

„Tööprotsesside kaardistamisel selgus, et viiendik Harku valla ametnike tööajast kulub korduvatele tegevustele, millega saaks edukalt hakkama ka robot,“ sõnas tarkvararobootika ettevõtte Flowit Estonia juhatuse liige Juhan-Madis Pukk. Automatiseerimist võimaldavaid töölõike on eelkõige ehitustegevuse planeerimise, personalitöö, raamatupidamise ja toetuste väljastamine tööprotsessides, mis moodustavad kokku keskmiselt 20 protsenti vallas töötavate inimeste tööajast.

Harku vallavolikogu esimees ja automatiseerimisprojekti eestvedaja Kalle Palling tõi välja, et tööprotsesside automatiseerimise tulemusena jääb töötajatel rohkem aega nende ülesannete täitmiseks, mis vajavad loovat mõtlemist ja mille jaoks ei saa kasutada valmis lahendusi. „Näiteks võib tuua toetuste väljastamise protsessi, mis puudutab väga paljusid valla elanikke. Kui enamike toetuste kontrollimise ja väljastamise puhul on tegemist standardsete protsessidega, millega saab edukalt hakkama ka robot, siis rohkem aega ja pühendumist vajavate erilahendustega tegelemiseks on seni olnud keerulisem aega leida, kuid edaspidi peaks selleks jääma ligikaudu ühe tööpäeva võrra lisaaega nädalas,“ sõnas Palling, kes plaanib teha ettepaneku ka teiste Harjumaa omavalitsuste töö automatiseerimiseks Harjumaa Omavalitsuste Liidu üldkogul. „Kuna omavalitsuste süsteemid on sarnased, siis on üheaegne automatiseerimine palju soodsam.“

Uuringud näitavad, et automatiseerimist võimaldavaid töölõike on pea kõikidel ametikohtadel ja tänapäeva infotehnoloogiliste võimaluste abil saab robotile usaldada ligikaudu 45 protsenti tööülesannetest. „Parimad näited edukalt automatiseeritud protsessidest on maanteeameti e-teenindus ja füüsiliste isikute tulude deklareerimise automatiseeritud lahendus, mille abil hoitakse igal aastal kokku tuhandeid tunde riigiametite töötajate ja asutuste teenuseid kasutavate inimeste aega,“ ütles Pukk.

Automatiseerimise abil tegelevad efektiivsuse kasvatamisega ka mitmed teised riigid. Näiteks on analoogsed lahendused kasutusel Rootsi ja Norra riigiametites.