1. Avaleht
  2. Teenus
  3. KODULAEN I Ka keskealisena on võimalik võtta kodulaenu
KODULAEN I Ka keskealisena on võimalik võtta kodulaenu

KODULAEN I Ka keskealisena on võimalik võtta kodulaenu

Ka keskealisena on võimalik võtta kodulaenu ja jätta osa laenu tagasimakseid isegi pensioniikka, kui on kindlus, et inimene jaksab pensionil olles laenu teenindada.

Sageli pelgavad keskealised inimesed, et pank ei anna neile enam kodulaenu nii nende vanuse kui ka lähitulevikus tõenäoliselt vähenema hakkavate sissetulekute tõttu. Nii see siiski pole, sest nii nagu nooremate puhul, oleneb ka keskealise laenutaotluse rahuldamine eelkõige konkreetse inimese maksevõimekusest.

Foto: Pixabay

Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul on kindlasti ka 50+ vanusegrupis mõtet vajadusel laenu taotleda. „Juba enne taotluse esitamist tasub käia pangas nõustamisel, et kõik võimalikud plussid ja miinused oleksid hästi läbi kaalutud,“ ütles Rebane.

Juba enne taotluse esitamist tasub käia pangas nõustamisel, et kõik võimalikud plussid ja miinused oleksid hästi läbi kaalutud.

Selle vanusegrupi puhul tuleb pikaajalisema laenu korral arvesse võtta ka ühel hetkel saabuvat pensioniiga, muutuseid sissetulekutes ja arvestada ka tõenäoliselt mõnevõrra lühema laenuperioodiga. „On loomulik, et pensionile jäädes inimeste sissetulekud veidi vähenevad,“ märkis Rebane. „Kui osa laenu tagasimakseperioodist langeb pensioniikka, saame ühiselt arvutada, kui hästi taotleja laenu teenindamisega hakkama saab.“

ui osa laenu tagasimakseperioodist langeb pensioniikka, saame ühiselt arvutada, kui hästi taotleja laenu teenindamisega hakkama saab.

Foto: Pixabay

Üldine reegel on, et laenumakse ei tohi olla ühes kuus rohkem kui 30-40% kodumajapidamise sissetulekust. Samuti võetakse arvesse näiteks taotleja tegutsemisvaldkonda ja tema plaane pensionipõlveks: kas ta kavatseb pikalt töötada ja kas tema elukutse võimaldab seda. Mõnede ametite pidajatel on tõepoolest võimalik töötada vägagi kõrge vanuseni, samas teisel jällegi mitte. „Sageli on keskeas laenu taotlejatel ka parem ettevalmistus pensionieaks. Nad on juba varakult mõelnud sellele, et nende elatustase sellel eluperioodil ei langeks, neil on olemas pensionisambad ja säästud,“ ütles Rebane.

Sageli on keskeas laenu taotlejatel ka parem ettevalmistus pensionieaks.

Rebase sõnul on ka Eestis vähenemas mõtteviis, et üks kinnisvara ostetakse terveks eluks. „Aina loomulikum tundub siis, kui lapsed on pesast lennanud, vahetada senine suur maja väiksema eluaseme vastu,“ rääkis Rebane. „See on majanduslikult igati mõistlik, andes sageli ka korraliku lisapuhvri pensioniea nautimiseks.“

Aina loomulikum tundub siis, kui lapsed on pesast lennanud, vahetada senine suur maja väiksema eluaseme vastu.

Luminori statistika järgi ostab 50+ vanusegrupp kinnisvara kas oma laste jaoks, vahetab senist suuremat eluaset väiksema vastu või vahetab elukohta kas lahkumineku või senise kinnisvara lastele jätmise tõttu.

Head Uudised GoodNews