Avaleht Majandus Maxima on 15 aasta jooksul andnud suviti tööd kokku 3500 kooliõpilasele
Maxima on 15 aasta jooksul andnud suviti tööd kokku 3500 kooliõpilasele

Maxima on 15 aasta jooksul andnud suviti tööd kokku 3500 kooliõpilasele

Maxima on juba üle 15 aasta pakkunud 15-18-aastastele noortele võimalust suvel tööle tulla, taskuraha teenida ja seeläbi astuda esimesi samme tööturul. Ka sel suvel sai Maxima kauplustes ja kontoris tööd kokku ligi 100 noort. Neile lisandusid ka mitukümmend õpilasmaleva noort.

„On rõõm tõdeda, et noorte huvi töötegemise vastu on kõrge, nii ka tänavu – täitsime neile eraldatud ametikohad üsna edukalt,“ räägib Maxima Eesti personalijuht Lea Kimber. Ette tuli sedagi, et soovijaid oli rohkem kui pakutavaid töökohti. Kuna noored tohivad seaduse kohaselt töötada ainult pool suvevaheaega, ongi ettevõte jaganud noorte suvise värbamise kahte ossa.

„Esimene grupp kooliõpilasi liitus meiega juunis ja neile lisandus uus „suvevahetus“ juulis,“ ütleb Kimber. Kuigi viimastel aastatel on Maxima võtnud suveks tööle keskmiselt ca 100 noort, on olnud ka aastaid, kus noorte suveabiliste hulk on küündinud 400ni. Kuigi Maxima sõlmib töölepinguid noortega alates 15. eluaastast, jääb suurem osa palgatud noortest vanusevahemikku 16-18 aastat.

Kui kuni 17-aastased töötavad valdavalt abitöölistena – täites müügisaalis riiuleid –, siis 18-aastastel on juba suurem valik – nad saavad proovida nii müüja, koka, saalitöötaja, transporttöölise kui kauba sorteerija ameteid. Töö iseloom seab noorte tehtavatele töödele teatud piirangud. Näiteks ei tohi kooliõpilased suuri raskusi tõsta, alkoholi ega terariistadega kokku puutuda.

Kaupluste kõrval on noortel võimalik töötada ka Eesti ühe suurima jaeketi kontoris. Näiteks 18-aastane Vladimir Vlassov oli sel suvel poolteist kuud tööl Maxima Eesti IT osakonnas, täpsemalt abiks kontori IT-toele. „Ma tahtsin oma vaba ajaga midagi kasulikku peale hakata,“ lausub noormees. Tema sõnul andis see talle väga hea kogemuse, kuidas suhelda võõraste inimestega – olid need siis töötajad kontoris või kauplustes.

Nende kooliõpilaste kõrval, keda Maxima ise otse palkab, on ettevõte juba mitu aastat teinud koostööd ka erinevate piirkondade õpilasmalevatega. Näiteks 2019. aastast teeb jaekett koostööd Tartu ja Viljandi malevatega, viimased paar aastat on ka Kuressaares poes õpilasmalevlased olnud. Korraga on ühes kaupluses tavaliselt 4-6 noort, malev kestab paar nädalat ning tööpäeva pikkus on kuus tundi.

15-aastane Liis Põder oli üks selline malevlane, kes töötas sel suvel nädal aega Viljandi Vaksali tänava Maxima kaupluses. Malevasse tahtis ta minna nii töökogemust saama kui ka raha teenima. Kuigi ta ise ei saanud otseselt valida, kuhu ta tööle läheb, oli neiu siiski väga õnnelik, kui sai teada, et saab töötada Maxima kaupluses, mitte põllul 30-kraadises kuumuses.

„Enamasti oli minu töö panna kaupa välja ning ühe korra sain sorteerida ka sama päeva säilivusajaga saia ja leiba,“ kirjeldab ta. Põder jäi õpilasmalevaga Maximas väga rahule, sest ta ei pidanud õues töötama ja töö polnud igav. „Alati leidus midagi teha,“ märgib neiu. Tema sõnul näitas talle nädal aega Maxima poes, mida see töö endast kujutab ja kindlasti soovitab ta järgmisel suvel ka teistel omaealistel seda proovida.

  • Viimase 15 aasta jooksul on Maximas suviti töötanud kokku umbes 3500 kooliõpilast. Iga-aastaselt on nende osakaal olnud kõige suurem Tallinnas ja Harjumaal, kui nad moodustavad 45-50% kõigist suvel Maximasse tööle võetud noortest. Sel suvel oli arvestatav hulk noori tööl ka Maxima Lõuna-Eesti ja Ida-Viru kauplustes.