Avaleht Majandus Pakril valmis uus päikesepark
Pakril valmis uus päikesepark

Pakril valmis uus päikesepark

Detsembri viimastel päevadel valmis Pakri teadus- ja tööstuspargil Paldiski linna serval kahe jalgalliväljaku suurune päikesepark, mis võimsuselt suudaks katta ligi 300 kodumajapidamise energiavajaduse.

Vastvalminud päikesepargi võimsuseks on ligi 1MW, mis on maksimaalne Euroopa Liidu toetuste eest rajatava päikesepargi võimsus. „Jaama toodetud energiat on võimalik tarbida meie tööstuspargis tegutsevatel ettevõtetel läbi Pakri Energiavõrgu, samuti saame ülejääva energia edastada elektrivõrku,“ selgitas tööstuspargi tegevjuht Enn Laansoo noorem.

Päikesejaam on paigaldatud endisele jäätmemaale, kus pinnasest on kõrvaldatud ehitus- ja bioloogilised jäätmed, mida saab edukalt taaskasutada. „Rajasime päikesejaama betoonkanduritele, mis asuvad kasutatud kunstmurukattel. Selle hankisime Advanced Sports Installations Europe’ilt, kes pälvis 2017. aastal Eesti keskkonnasõbraliku ettevõtte peatiitli. See peaks päikesepargist tegema omasuguste seas ühe väiksema keskkonna jalajäljega Eestis,“ märkis Laansoo ja lisas, et selle lahendusega on toodud päikesepargi ehitusse lihtne innovatsioon, mida tasub teistelgi eeskujuks võtta.

Partnerid päikesepargi ehitusel olid Energiapartner, kelle vastutusala oli jaama ehitus, ja Trapets, kelle tööks oli üldehitus. „Koostöös sai päikesejaam püsti väga intensiivse ajagraafikuga ehk kahe kuuga,“ märkis Laansoo.

Päikesepargi ehitus oli järgmine samm tööstuspargi jõulises arengus. Tänaseks 11 aastat edukalt tegutsenud, Euroopas unikaalne rohelisest targast tööstuslinnast, taastuvenergia tootmisest ning rohetehnoloogia sektori kompetentsikeskusest koosnev Pakri teadus- ja tööstuspark plaanib aastaks 2020. saada Põhja-Euroopa suurimaks erakapitalil arendatavaks targaks tööstuslinnaks. Laienemise järgmise etapi rahastamiseks kaasab ettevõte jaanuari lõpuni investeeringuid ühisrahastusplatvormi Fundwise vahendusel. Eesmärk on ühisrahastuse kaudu koguda 300 000 eurot.

Pakri teadus- ja tööstuspargis on pidevas väljaehitamises 65 hektarit unikaalselt tarka tööstuslinna. Enam kui 20 000-ruutmeerisel erinevas seisukorras tootmispinnal ning arendus- ja testimisalal tegutseb 22 tootmis- ja üle 35 rohetehnoloogia äriteenuste klienti.