1. Avaleht
 2. Äri
 3. Tänavust Balti TOP30 kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit juhivad kolm Leedu ettevõtet
Tänavust Balti TOP30 kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit juhivad kolm Leedu ettevõtet

Tänavust Balti TOP30 kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabelit juhivad kolm Leedu ettevõtet

 • Baltikumi kõige väärtuslikum ettevõte on teist aastat järjest Thermo Fisher Scientific Baltic, mille väärtus ületab 6,1 miljardit eurot.
 • Revolut, mis nüüd konsolideerib oma tulemusi Leedus, ületab Swedbanki ja SEB koondväärtuse Baltimaades.
 • 2022. aasta puidu kuldajastu viis Balti metsamajandusettevõtete väärtuse enneolematult kõrgele tasemele

Thermo Fisher Scientific Baltics, Leedus asuv ettevõte, mis on spetsialiseerunud bioteaduste uuringute ja diagnostika toodete tootmisele ja levitamisele ülemaailmses ulatuses, kindlustas teist aastat järjest oma positsiooni Baltikumi kõige väärtuslikuma ettevõttena. Hoolimata COVID-19 pandeemiaga seotud toodete ja komponentide nõudluse vähenemisest kasvas ettevõtte väärtus mullu 2%, ületades 6,1 miljardit eurot. Märkimisväärse arenguna tõusis Balti riikides väärtuselt teiseks ettevõtteks Revolut Holdings Europe, mille hinnasilt ületab 5,9 miljardit eurot. Kolmandal kohal on Leedu kapitali omanduses olev Vilniaus Prekyba kontsern, mille väärtus on tõusnud 4,8 miljardi euroni.

Kolme Balti riigi – Leedu, Läti ja Eesti – kõige väärtuslikumate ettevõtete edetabeli TOP30 koostasid Confidentuse, Prudentia ja Nasdaqi Vilniuse, Riia ja Tallinna büroode eksperdid, kes viisid läbi põhjaliku finantsanalüüsi, mis põhines avalikult kättesaadaval ettevõtte tulemuslikkuse ja juhtimise andmetel. 30 tabelisse jõudnud kõige hinnalisema ettevõtte väärtus ulatub 702,5 miljonist eurost kuni üle 6,1 miljardi euro, mis annab edetabelile kokku 55 miljardi euro suuruse koguväärtuse.

Kristupas Kukarskas, investeerimispanganduse ekspert ja Confidentuse partner, kes analüüsis Leedu ettevõtete väärtust, märgib: “Baltimaade 30 vääruslikuma ettevõtte edetabelisse jõudnud Leedu ettevõtete arv on viimase aasta jooksul kasvanud kaheksalt kümnele. Leedu ettevõtted on jätkuvalt nimekirja eesotsas ja nende koguväärtus on suurim, ulatudes sel aastal peaaegu 26,3 miljardi euroni, mis näitab märkimisväärset 40,6% kasvu võrreldes eelmise aastaga. See märkimisväärne kasv on tingitud Revolut Holdings Europe’i esmakordsest lisamisest, mis tugevdab Revolut Banki tulemusi Leedus. Lätis registreeritud ettevõtete number Baltikumi kõige väärtuslikumate ettevõtete nimekirjas vähenes kuuelt neljale, Eesti ettevõtteid on nimekirjas sama palju kui Leedu omasid (10) ja kuus ettevõtet on registreeritud kahes või enamas Balti riigis.”

Liider säilitas oma positsiooni isegi tulude ja kasumi langedes

Tänavuse tabeli võitja Thermo Fisher Scientific Baltic, mis on USA suurima teadustoodete ettevõtte Thermo Fisher Scientific tütarettevõte, koges 2022. aastal 24%-lise tulude vähenemist 1,477 miljardi euroni, mis oli tingitud COVID-19 pandeemiaga seotud vähenenud nõudlusest. Ettevõte suutis siiski 2022. aastal edukalt suurendada oma puhaskasumimarginaali 31,83%-lt 37,54%-le, mille tulemusel vähenes puhaskasum vaid marginaalselt 554 miljoni euroni.

Thermo Fisher Scientific Balticu 2022. aasta aruandes ennustati, et jätkuvad globaalsed geopoliitilised ja makromajanduslikud suundumused võivad sel aastal jätkuvalt mõjutada ettevõtte tulusid. Venemaa ja Ukraina vaheline konflikt on sundinud riike kohandama oma eelarveid, suunates raha ümber kaitsesektori tugevdamiseks. See nihe on seejärel viinud investeeringute vähenemiseni teadussektorisse ja tehnilisse innovatsiooni.

Revoluti väärtus on selgunud ja ettevõte tõusis kiiresti teisele kohale Balti TOP30-s

Pärast seda, kui Leedu Pank klassifitseeris 2022. aasta juulis Revolut Holdings Europe’i finantskonglomeraadi osaks, omandas ettevõte edukalt 100%-lise osaluse Revolut Bankis, Revolut Insurance’is ja Revolut Securities Europe’is. See strateegiline samm tõstis Revoluti üheks Baltikumis registreeritud kõige hinnatumaks ettevõtteks hinnangulise väärtusega 5,9 miljardit eurot.

2021. aasta lõpuks sai Revolut Bank, ülemaailmse finantsplatvormi Revolut Leedu haru, Euroopa Keskpangalt täieliku panganduslitsentsi. See akrediteering andis pangale õiguse osutada makseteenuseid, emiteerida e-raha, pidada hoiuste kindlustusega kaetud kontosid ja laiendada oma klientuurile tarbijakrediiti. Avalikult kättesaadavad andmed näitavad, et Revolut teenindab 35 miljonit eraklienti ja 500 000 äriklienti kogu maailmas.

Prudentia Läti juhtivpartner Karlis Krastinsi sõnul on pangad ja muud finantsasutused olnud pideva surve all alates reguleerivatest asutustest kuni valitsuste ja laiema ühiskonnani, eriti alates 2022. aasta algusest. Keskpangad kogu maailmas võitlevad inflatsiooni vastu, intressimäärad on tõusnud tasemeni, mida ei ole nähtud enam kui 10-15 aastat. Pangad näitasid järsku kasumlikkuse kasvu, kuid mõnede kriitikute üllatuseks ei ole see muutunud väärtuse kasvuks. Kõik Balti TOP 30 pangad kogesid tagasihoidlikku ühekohalist kasvu või mõne väärtus isegi vähenes.

Kuid 2023. aasta Balti TOP 30-s on üks oluline uustulnuk – see on Revolut Holdings Europe. Revolut Group tegi 2022. aastal struktuurimuudatusi ja kogu Euroopa äritegevust juhib nüüd Euroopa holding, millel on 3 tegutsevat ettevõtet, mis kõik on registreeritud Leedus. Revoluti tegevus ja finantsnäitajad näitasid 2022. aastal mõningaid väljakutseid, mida igaüks saab näha Revoluti aastaaruandest. “Kuid Revolut on endiselt oluline ülemaailmne tegija fintech-tööstuses. Me näeme suurt erinevust selles, kuidas investorid hindavad “vanu panku” (Revoluti määratlus) ja teisi fintech-ettevõtteid nagu Revolut. Pankade puhul on keskmine hinna ja bilansi suhtarv 0,88, kuid Revoluti võrdlusgrupi puhul 14,77,” ütleb Karlis Krastins.

Kolmanda koha säilitanud Vilniaus Prekyba puhaskasum vähenes järjest umbes 10% aastas. Konsolideeritud tulud aga kasvasid 17% ja ületasid 6,5 miljardit eurot. Kontserni kuuluvate Euroapotheca apteegiketi, supermarketite Maxima ja Ermitažas, Akropolis kaubanduskeskuste ning tütarettevõtete kaudu juhitud kinnisvaraarenduse ja rendiettevõtete töötajate koguarv kasvas 2022. aasta lõpuks 7%, mis viis kontserni töötajate koguarvu üle 47 000 inimese.

Swedbank Baltics saavutas Balti riikide kümne kõige väärtuslikuma ettevõtte nimekirjas neljanda koha, kasvades 7% võrra ligi 3,4 miljardi euroni. Viiendale kohale tõusis Lätis registreeritud ettevõte Latvenergo, mille väärtus kasvas märkimisväärselt (19%), ulatudes 2,9 miljardi euroni. Ainus suurem muutus Balti 30 vääruslikuma ettevõtte pingereas on tingitud uue osaleja, Revolut Holdings Europe’i tulekust Balti turule.

Ignitis Grupė, kes eelmisel aastal oli viiendal kohal, on nüüd langenud seitsmendale kohale, teda edestab Willgrow (endine ME investicija), kes on tänavu langenud kuuendale kohale. See investeerimisühing hõlmab logistikateenuste pakkujat Girteka Group ja tööstuskinnisvara arendajat Sirin Development. 2022. aastal kerkis ettevõtte väärtus 55%, ületades 2,5 miljardit eurot.

Seevastu Lietuvos Geležinkeliai (Leedu raudteed), mis oli eelmisel aastal üheksandal kohal, on edetabelis oluliselt langenud, olles tänavu 20. kohal. Kontserni koguväärtus vähenes järsult 28% (389 miljonit eurot) ja puhaskasum oli möödunud aastal vaid 1,2 miljonit eurot, mis on teravas vastuolus 2021. aasta peaaegu 20-kordse kasvuga (23,5 miljonit eurot). Hoolimata reisijateveo 35%-lisest kasvust 2022. aastal võrreldes eelmise aastaga, vähenesid kaubaveomahud märkimisväärselt (39%), moodustades kokku 31 miljonit tonni – 20 miljonit tonni vähem kui 2021. aastal.

Lietuvos Geležinkeliai probleemid olid tingitud Venemaa sõjast Ukrainas, Venemaa ja Valgevene vastu kehtestatud sanktsioonidest ning klientide otsustest vähendada oma sidemeid nende riikidega.

Kõik kolm Läti, Eesti ja Leedu metsanduse riigiettevõtet on kindlustanud koha Balti TOP 30-s

Läti riigiettevõte Latvijas valsts meži, mis vastutab riigile kuuluva metsaomandi haldamise ja majandamise eest, näitas erakordset kasvu 64%, saavutades 2,2 miljardi euro suuruse väärtuse ja kindlustades 9. koha Baltimaade 30 kõige väärtuslikuma ettevõtte nimekirjas. Eesti Riigimetsa Majandamise Keskus, mis on 30 parima ettevõtte hulgas 23. kohal, näitas samuti tugevaid tulemusi, sest tema väärtus kasvas 25%, ulatudes 1 miljardi euroni.

Leedu riiklik metsandusettevõte jõudis tänavu olulise verstapostini, debüteerides kõige väärtuslikumate ettevõtete nimekirjas, saavutades 791 miljoni euro suuruse väärtusega 27. koha. 2022. aastal saavutas ettevõte oma suurima kasumi alates asutamisest, teatades 320 miljoni euro suurusest tulust (võrreldes 205,9 miljoni euroga 2021. aastal) ja 127,5 miljoni euro suurusest maksueelsest kasumist (võrreldes 44,5 miljoni euroga 2021. aastal).

Kõigi kolme Balti metsamajandusettevõtte väärtuse hüpoteetiline konsolideerimine asetaks selle metsagigandi neljandaks kõige väärtuslikumaks ettevõtteks Baltikumis. Nagu märkis Confidentuse partner Kristupas Kukarskas, oli nende ettevõtete edu 2022. aastal tingitud soodsatest tingimustest puiduturul ja strateegilistest investeeringutest uuendamisse.

“Selle aasta Balti TOP 30-s näeme, et kõik kolm Balti metsamajandusettevõtet on tugevalt esindatud. Metsad on meie riikide jaoks oluline tegur, eriti arvestades jätkusuutlikkuse ja kliimaküsimusi. Siiski on oluline rõhutada, et puidutöötlemise sektori olukord laiemalt on endiselt keeruline. Maailma kaubaturud on jätkuvalt ebastabiilsed, kinnisvaraturud ja uute eluasemete ehitus on 2022. aastal oluliselt vähenenud ja vähenevad ka 2023. aastal. Riiklikud metsandusettevõtted on suurimad tooraine tarnijad puidutöötlemisettevõtetetele nagu Graanul Invest ja paljud teised saematerjali, vineeri, mööblitoorikute jne tootjad. Kokkuvõttes – pärast väga häid tulemusi 2022. aastal, on paljude puidutöötlemisettevõtete väärtus sel aastal juba tugevalt vähenenud,” lisab Prudentia Läti juhtivpartner Karlis Krastins.

Infortar läheb Eestis börsile

Prudentia Tallinna partneri Illar Kaasiku sõnul oli märkimisväärseim tabelit mõjutanud sündmus vahetult 2023. aasta Balti TOP 30 avaldamise lähedal Eesti suurima investeerimisfirma Infortar aktsiate esmakordne avalik pakkumine (IPO). Märkimisperiood lõpeb 7. detsembril ja aktsiatega hakatakse esmakordselt kauplema Tallinna börsil eeldatavasti 14. detsembril. Pakutavate aktsiate arv on vahemikus 1 200 000 kuni 1 980 000 ja pakkumise hinnavahemik on 26 – 32 eurot aktsia kohta. Pakkumise rahaline maht jääb seega vahemikku 31,2 kuni 63,4 miljonit eurot.

“Enam kui 25 tegutsemisaasta jooksul on Infortar järk-järgult suurendanud oma investeerimisportfelli ja tänaseks on kontsernil 48 tütarettevõtet. Suurimate investeeringute hulgas on 100%-line osalus Eesti Gaas’is, Eesti suurimas gaasiettevõttes, ja ligikaudu 42%-line osalus Tallink Grupp’is, mis on Läänemere piirkonna juhtiv merelaevandus- ja transpordikontsern. Lisaks on Infortaril märkimisväärne kinnisvaraportfell, peamiselt Tallinnas ja selle ümbruses, ning osalused teistes põhitegevust toetavates ettevõtetes,” ütles Illar Kaasik.

Balti ettevõtete väärtuse analüüsis hinnati ligikaudu 1000 Leedu, Läti ja Eesti ettevõtte andmeid. Võrreldavate kordajate meetodi abil määrati ettevõtte väärtus (või finantsteenuseid pakkuvate ettevõtete puhul omakapitali väärtus). Hindamisel võeti arvesse ka ettevõtete ühingujuhtimise skoori, tuginedes avalikult avaldatud teabele. Avalikult noteeritud ettevõtete puhul arvutati väärtused börsil noteeritud ettevõtete sulgemishindade alusel.

Oluline on märkida, et uuringus kasutati ainult avalikult kättesaadavaid andmeid Balti riikides registreeritud ettevõtete kohta. Sellest tulenevalt jäeti uuringust välja silmapaistvad Balti tehnoloogiaettevõtjad ja ükssarvik-ettevõtted, kes on otsustanud oma finantstulemused konsolideerida väljaspool Balti riike. Juhul kui ettevõte tegutses mitmes Balti riigis, hinnati selle väärtust konsolideeritud alusel.

Prudentia Tallinn koostöös Nasdaq Tallinnaga on juba viiendat aastat koostanud ka TOP101 Eesti väärtuslikuma ettevõtte edetabelit, eesmärgiga edendada Eesti kapitaliturgu ja Eesti ettevõtjate panust Eesti majanduse jätkusuutlikusse. Tänavu novembris avaldatud Eesti 2023. aasta kõige väärtuslikumate ettevõtete

TOP101 täielik loetelu on saadaval siin!

30 kõige väärtuslikumat ettevõtet Balti riikides aastal 2023 (väärtus eurodes)

 • Thermo Fisher Scientific Baltics, UAB – 6,180 miljardit
 • Revolut Holdings Europe, UAB – 5,924 miljardit
 • Vilniaus prekyba, UAB – 4,816 miljardit
 • Swedbank Baltics, AS – 3,397 miljardit
 • Latvenergo, AS – 2,912 miljardit
 • Willgrow, UAB – 2,549 miljardit
 • Ignitis grupė, AB – 2,463 miljardit
 • SEB Bank Group -2,312 miljardit
 • Latvijas Valsts Meži, AS – 2,206 miljardit
 • Telia Group – 1,897 miljardit
 • Enefit Green, AS – 1,458 miljardit
 • Luminor Bank, AS – 1,352 miljardit
 • Eesti Energia, AS – 1,204 miljardit
 • Tele2 Group – 1,202 miljardit
 • Mikrotikls, SIA – 1,182 miljardit
 • LHV Group, AS – 1,154 miljardit
 • Baltic Classifieds Group – 1,115 miljardit
 • Tallink Grupp, AS – 1,106 miljardit
 • Bitė Lietuva, UAB – 1,082 miljardit
 • Lietuvos geležinkeliai, AB – 1,049 miljardit
 • Riigi Kinnisvara, AS – 1,030 miljardit
 • Graanul Invest, AS – 1,020 miljardit
 • Riigimetsa Majandamise Keskus, SA – 1,012 miljardit
 • Gren Group – 1,010 miljardit
 • Utilitas, OÜ – 844 miljonit
 • Infotar, AS – 799 miljonit
 • Valstybinių miškų urėdija, VĮ – 791 miljonit
 • Rimi Group – 732 miljonit
 • Koncernas Achemos Grupė, UAB – 730 miljonit
 • Epso-G, UAB – 702 miljonit
Head Uudised GoodNews