Avaleht Teenus Telia võttis äikese eest SMS-iga hoiatamise mastaapsemalt ette
Telia võttis äikese eest SMS-iga hoiatamise mastaapsemalt ette

Telia võttis äikese eest SMS-iga hoiatamise mastaapsemalt ette

Telia on sel aastal edastanud oma klientidele enam kui 14 000 SMS-teavitust, mis informeerivad interneti- ja TV-teenuse kasutajaid lähenevast äikeseohust.

Telia tehnoloogiajuhi Andre Visse sõnul tekitab äike igal aastal tuhandetele Eestimaa peredele peavalu, kärsatades läbi koduelektroonikat ja mõjutades erinevaid sideteenuseid.

„Võttes aluseks ilmateenistuse äikeseprognoosid, saadame oma klientidele automaatsed SMS-id juba enne seda, kui äike on vastavasse piirkonda jõudnud,“ selgitas Visse.

Hoiatava SMS-i saavad seejuures kliendid, kes kasutavad selliseid Telia koduteenuseid nagu TV ja internet üle vasevõrgu, kuna mööda optilisi kaableid äikesest tingitud ülepinge ei levi.

Ettevõte asus äikese eelteavituse lahendust testima eelmise aasta augustis ja septembris, mil hoiatava sisuga SMS-id saadeti ligemale 8000 kliendile.

„Kuna uus lahendus võeti väga soojalt ja tänulikult vastu, otsustasime sel aastal asja mastaapsemalt ette võtta. Sel kevadel oleme äikese eest hoiatavaid SMS-e edastanud juba enam kui 14 000 korral,“ lisas Visse.

Uue lahenduse puhul kontrollib tehisintellekt igal hommikul ja õhtul järgneva 12 tunni ilmaennustust ning enam kui 40-protsendise äikese esinemise tõenäosuse korral edastatakse lähedal asuvatele vasevõrgu klientidele SMS-teavitus.

Äikesest tingitud mured põhjustavad ainuüksi Telia kõnekeskustesse ja esindustesse igal aastal tuhandeid pöördumisi. Sellele lisandub sadu tehnikute visiite klientide juurde, et tekkinud kahjusid kõrvaldada. Lisaks saavad äikesehooajal kahjustada tuhanded kliendiseadmed, mis põhjustab kümnete ja sadade tuhandete eurode ulatuses lisakulutusi.

Telia kodulehel on üleval ka video, kuidas koduseid seadmeid äikese eest kaitsta.

Kuidas ise kaitsta koduelektroonikat äikese eest?

  • Ühenda juhtmed ja kaablid seinakontaktidest lahti. Kõuemürinat kuuldes või suvel pikemaks ajaks kodust ära sõites tasub oma koduelektroonika juhtmed vooluvõrgust lahti ühendada. Samuti tuleks eemalda seinakontaktidest internetikaabel ja võimalikud antennijuhtmed. Oluline on need lahti ühendada just seinakontaktist, mitte seadme küljest, sest seinakontaktis kaablid võivad pikselöögist sellegipoolest kahjustada saada.
  • Soeta piksekaitsmega voolujuhe. Ülepinge kahjustuste riski aitab vähendada piksekaitsmega voolupikendusjuhe, kuhu saab ühendada korraga mitu seadet. Samas peab arvestama, et pikse otselöögi korral ei suuda ükski seade piisavat kaitset pakkuda. Nimetatud kaitsmeid saab soetada suurematest ehitus- ja elektroonikakauplustest ning tellida ka Telia e-poest.
  • Kontrolli maja vooluvõrk üle. Vanemates majades on vooluvõrk sageli maandamata ja muretsetud äikesekaitsmed ei pruugi piisavalt toimida. Seetõttu tuleks spetsialistidel lasta oma maja vooluvõrk üle kontrollida ja veenduda, et maja oleks äikese eest võimalikult hästi kaitstud.
  • Seadmete taasühendamisel varu kannatust. Pärast äikest varu veidi kannatust – äikese möödudes ja elektriühenduse taastudes saad seadmed voolu- ja internetivõrku tagasi ühendada. Kui telefon on tumm, teler ei näita pilti või internetti pole, soovitame oodata umbes 30 minutit, et ühendused jõuaks taastuda.