Avaleht Majandus Uuring: Eestis tehakse platvormitööd rohkem kui Saksamaal
Uuring: Eestis tehakse platvormitööd rohkem kui Saksamaal

Uuring: Eestis tehakse platvormitööd rohkem kui Saksamaal

Eestis teeb platvormitööd iganädalaselt 8% tööealisest elanikkonnast, mida on rohkem kui Saksamaal ja Rootsis, kuid vähem kui Itaalias ja Hollandis, selgub uuringust.

“Platvormitöö all mõistame tööd, mida hallatakse digiplatvormil ja mida tehakse virtuaalselt või füüsilises keskkonnas. Tööd vahendavad platvormid on Eestis kiirelt levinud: Eestis on kindla koha leidnud sõidujagajad ja kullerteenused, kuid platvormitöö levib ka näiteks tõlke- ja kujundusteenuste, lapsehoiu ja majapidamistööde vahendamisel,” sõnas Arenguseire Keskuse ekspert ja tööturu tuleviku uurimissuuna projektijuht Johanna Vallistu.

Eesti inimeste jaoks pole platvormitöö enamjaolt nende põhitöö. Kokku on platvormitööd kunagi teinud 20% tööealisest elanikkonnast. Kõige tuntumad platvormid Eestis on Bolt, Uber, Wolt ja Goworkabit.

Ainus sissetulekuallikas on platvormitöö 4% Eesti platvormitöö tegijatele, 24% teenivad sel viisil poole sissetulekust või enam ja 76% vähem kui poole sissetulekust.

Platvormitöö on sagedasem Kesk-, Lõuna- ja Ida-Euroopa riikides. Eesti on platvormitöö leviku poolest 13 küsitletud riigi seas 5. kohal.

Uuringu viisid 2018. aasta lõpus Arenguseire Keskusega koostöös läbi FEPS, Hertdfordshire’i ülikool, Uni Europa ja Ipsos Mori Eestis, Hollandis, Saksamaal, Rootsis, Šveitsis, Itaalias, Soomes, Hispaanias, Sloveenias, Tšehhis, Prantsusmaal ja Suurbritannias. Eestist osales 2000 inimest vanuses 18-65.