Eesti süvatehnoloogia ettevõtted näitavad kiiret kasvu
Eesti süvatehnoloogia ettevõtete käive kasvas mullu rekordilise 227,2 miljoni euroni, suurenedes võrreldes aasta varasemaga 14%. Süvatehnoloogia ettevõtted on riigile tasunud ka 45,1 miljonit eurot tööjõumakse, mida on 20% võrra rohkem kui aasta varem.
Eesti süvatehnoloogia ettevõtetest tegid 2023. aastal suurimad käibed:
- Cleveron (30 miljonit eurot)
- Defsecintel Solutions (27,2 miljonit eurot)
- Comodule (24,6 miljonit eurot)
- Milrem Robotics (23,5 miljonit eurot)
- Starship Technologies (20,8 miljonit eurot)
Startup Estonia süvatehnoloogia valdkonna juht Vaido Mikheim sõnas, et süvatehnoloogiate arendamise olulisust hindavad täna ühtmoodi nii investorid kui tavainimesed. “Läbimurdeliste tehnoloogiate rakendamine majanduses ja laiemalt ühiskonnas pole kunagi olnud lihtne, ent raportid näitavad, ei koguni 90% eurooplastest hindavad tehnoloogia ja teaduse mõju positiivsena,” sõnas Mikheim ning julgustas Eesti teadlasi pöörduma ülikoolide ettevõtluskeskuste poole ja kaaluma tõsiselt oma teadustööde kommertsialiseerimisvõimalusi. “Olukord pole kunagi varem olnud nii soosiv, kui täna,” lisas ta.
Läbimurdeliste tehnoloogiate rakendamine majanduses ja laiemalt ühiskonnas pole kunagi olnud lihtne, ent raportid näitavad, ei koguni 90% eurooplastest hindavad tehnoloogia ja teaduse mõju positiivsena.
Eesti süvatehnoloogia ettevõtted sõlmisid mullu 28 rahastamistehingut summas 254 miljonit eurot.
Iduettevõtetest on suurimad investeeringud kaasanud:
- EFENCO (12,3 miljonit eurot)
- Roofit.solar (6,45 miljonit eurot)
- RAIKU (5 miljonit eurot)
- Up Catalyst (4 miljonit eurot)
- Vok Bikes (3,8 miljonit eurot)
- ELMO (2,6 miljonit eurot)
- Value.Space (2,1 miljonit eurot)
Üle kümne aasta vanused küpsed süvatehnoloogia ettevõtted on aga sõlminud hoopis suuremad tehingud, sest nende tehnoloogiate küpsus ja ka kapitalivajadus on suuremad. Superkondensaatoreid valmistav Skeleton Technologies kaasas 158 miljonit eurot ning vesiniktehnoloogiat arendav Elcogen kaasas 45 miljonit eurot.
Statistikaameti andmetel töötas 2023. aastal Eesti süvatehnoloogia ettevõtetes vähemalt ühe päeva 2792 töötajat ehk 16% idusektori töötajatest. Valdkonnas hõivatud inimeste keskmine brutopalk oli mullu 3884 eurot. Suurimad tööandjad olid möödunud aasta lõpu seisuga Milrem Robotics (196 töötajat), Starship Technologies (157 töötajat), Cleveron (142 töötajat), Comodule (142 töötajat) ja Skeleton Technologies (126 töötajat).
Eesti startup-ökosüsteemi andmebaasi andmetel tegutses Eestis möödunud aasta lõpu seisuga 147 süvatehnoloogia ettevõtet. 2023. aastal toimus valdkonnas kolm müügitehingut, uued omanikud on leidnud ParcelSea, Milrem Robotics ja AmplerBikes. Valdkonnas tegutsenud Eurora Solution on aga lõpetanud tegevuse.
Startup Estonia on riiklik programm Eesti startup ökosüsteemi arendamiseks, andes tõuke iduettevõtete tekkimiseks ning rahvusvahelisteks edulugudeks saamiseks. Startup Estonia programmi viib ellu EASi ja KredExi ühendasutus. Startup Estonia programmi (projekti number 2021-2027.1.03.23-0212) rahastatakse Euroopa Liidu vahenditest.