Avaleht Hea Eesti asi DISAINI MEISTRIKLASS I EAS-i programmi peapreemia võitis pildiraame valmistav Artproof
DISAINI MEISTRIKLASS I EAS-i programmi peapreemia võitis pildiraame valmistav Artproof

DISAINI MEISTRIKLASS I EAS-i programmi peapreemia võitis pildiraame valmistav Artproof

EAS-i tootearendusprogrammi „Disaini meistriklass“ 10 000 euro suuruse peapreemia võitis rahvusvahelisele kunstiturule suureformaadilisi pilte ja kõrgväärindatud pildiraame valmistav Artproof.

Programmi tulles oli Artproofi soov välja arendada lihtsalt tellitavad, turvalised ja soodsad kunsti transpordipakendid, kuid samas kaaluti ka klientidele suunatud mobiilirakenduse väljatöötamist, mis lihtsustaks toodete tellimist.

„Meie klientideks on rahvusvahelise haardega galeriid, kes pakuvad klientidele kaasaegset fotokunsti. Meistriklassi käigus viisime läbi intervjuud Ühendkuningriikide, Saksamaa ja Rootsi galeriidega ning taipasime, et klientide jaoks oli probleemiks hoopis kastide kaal ja nende utiliseerimine. Vana lahendus prügikasti lihtsalt ei mahu ja keskkonna jalajälg on suur,“ selgitas Artproofi partner Krister Rekkaro, kelle sõnul andis võit ja ekspertide tunnustus palju positiivset energiat.

Programmi raames loodi ohtralt protototüüpe, katsetati nii puidust kui ka teistest materjalidest kaste ja jõuti lõpuks taastoodetavast kartongist pakendini.

„See on esialgsest puitpakendist 75% kergem, saame seda toota automatiseeritult ja see on kergemini utiliseeritav,“ rääkis Rekkaro, kes usub, et sellest saab uus kunsti pakendamise standard. Pakendit testiti Berliinis ja Düsseldorfis ning see pälvis klientidelt positiivset vastukaja.

Disaini meistriklassi publiku lemmiku auhinna pälvis Vahva Solutions, kes arendab abivahendeid nõrkade kätega ratastoolikasutajatele. Meistriklassis arendati randmesirutusega töötava haaratsi „I Can Grab“ välisturgudele sisenemise strateegiat Saksamaa näitel.

EAS-i innovatsiooni teenuste projektijuhi Triin Jürgensi sõnul oli ägedaid tootearendusprojekte väga palju. „Valdkondade lõikes oli pilt positiivselt kirju: kes tegeles nutika piletivaba parkimissüsteemiga, kes põllukultuuride monitooringu teenusega, kes vee taaskasutussüsteemide loomisega kodudele ja kes meditsiinivaldkonda sobiva valamu moodulkomplekti arendamisega,“ loetles Jürgens ja lisas, et kõikidel ettevõtetel on oma tootega rahvusvaheline ekspordiambitsioon.

Programmi viisid läbi suurte kogemustega koolitajad Kaarel Mikkin ja Jane Oblikas ning 20 tipptasemel disainijuhti. Lisaks olid igale koolituspäevale kaasatud praktikutest ettevõtjad, kes jagavad kogemusi tootearendusest ja disaini rakendamisest oma ettevõttes, näiteks Silen, Reet Aus, Comodule jt.

Jane Oblika sõnul on disaini meistriklass ettevõtete jaoks unikaalne programm, mis tõendatult tõstab meeskondade võimekust uusi teenuseid ja tooteid disainida. „Kuna programm kestab kuus kuud, siis jõuab inimkeskne lähenemine arendusele juurduda osaliste mõtteviisis. Kiire ja agiilne arendus ning kliendi kaasamine protsessi saavad uueks normaalsuseks. See on tegelikult ka ainus viis jõuda maailmaturul konkurentsivõimeliste lahendusteni,“ rõhutas Oblikas.

Finaalis esitlesid ettevõtted prototüüpe žüriile, kuhu kuulusid Yrjö Ojasaar, Ruth Oltjer, Meelis Lang, Martin Goroško ja Triin Jürgens.

Programmis osales kokku 30 ettevõtet: Au Ve Tech, Artproof, Bepco, Breden Kids, Centene Pro, Directo, Eesti Pandipakend, Entigo, Eumar Santehnika, Fienta Ticketing, Hansab Group, Huntloc, Lydian, Kadarbiku Köögivili, Kappa Zeta, MSM, My Dello, Neular, Nordic Houses KT, Union Fin Tech, EGCC, Elamusstuudio, FEMW, Fliis Trade, Focus IT, Kase Furniture, Laomaailm, Spa Tours, Vahva Solutions ja Woodbright.

„Disaini meistriklassi“ aitavad ellu viia BDA Consulting, Brand Manual ja Design Minds. Järgmine disaini meistriklass toimub sügisel. Kandideerimine on avatud 7. juunini.