1. Avaleht
  2. Majandus
  3. Eesti eesmärk on muutuda tõmbekeskuseks süvatehnoloogia idufirmadele
Eesti eesmärk on muutuda tõmbekeskuseks süvatehnoloogia idufirmadele

Eesti eesmärk on muutuda tõmbekeskuseks süvatehnoloogia idufirmadele

Eesti iduettevõtjad tutvustasid Euroopa suurimatel süvatehnoloogia valdkonna messidel Eestis arendatud tooteid, jõudes Pariisis toimunud tehnoloogiakonverentsi konkursil üle 4000 iduettevõtte konkurentsis 70 finalisti hulka.

Startup Estonia süvatehnoloogia valdkonna juht Vaido Mikheim sõnas, et süvatehnoloogia valdkonna iduettevõtete eesmärk on viia teadlaste avastused ja teadmised tarbijateni reaalsete toodete ja teenustena ning just teaduse kommertsialiseerimises nähakse täna suurt globaalset potentsiaali.

“Riikide vahel on käimas võidujooks, et meelitada asutajad ja meeskonnad just oma riiki, sest suuri ja ägedaid projekte tehakse rahvusvahelistes partnerlustes. Rahvusvaheliste meeskondade kohalolek annaks tõuke ka Eesti ökosüsteemi arenguks, sest meie seniseks murekohaks on nii rahvusvaheliste tipptegijate kaasamine kui ka Eesti toomine piiritaguste investorite vaatevälja. Seetõttu on meie jaoks väga oluline olla rahvusvahelistel tippsündmustel nähtav, olles eelkõige aktiivne osaleja,” lisas Mikheim.

Startup Estonia programmi kaasabil külastasid süvatehnoloogia valdkonnas tegutsevad Eesti iduettevõtted ning ülikoolide ja teadusparkide esindajad Euroopa suurimat, Pariisis toimunud süvatehnoloogiatele fokusseerunud konverentsi Hello Tomorrow Global Summit.

Eesti süvatehnoloogia iduettevõtted Gelatex Technologies ja LightCode Photonics võtsid osa ka konverentsi raames toimunud Global Challenge võistlusest, kuhu kandideeris üle 4000 ettevõtte üle maailma. Mõlemad jõudsid ülitihedas konkurentsis 70 finalisti hulka.

Iduettevõte Gelatex Technologies, mis töötas välja nanokiudude tootmise tehnoloogia, mida saab kasutada nii laboriliha tootmises kui ka haavaravis ja energiasalvestuses võitis suurvõistluse toidu ja põllumajanduse kategoorias väljakutsete võistluse.

Tartu Ülikooli teadusprojektist välja kasvanud süvatehnoloogia iduettevõte LightCode Photonics jõudis võistluse tööstuse ja autonoomsete masinate kategoorias kuue parima hulka. Eesti teadlaste poolt loodud iduettevõte arendab uudseid 3D kaameraid ning iduettevõtte ambitsiooniks on muuta seda, kuidas robotid maailma näevad.

Riias toimunud Balti- ja Põhjamaade suurimal süvatehnoloogia konverentsil Deep Tech Atelier oli aga iduettevõtjatel võimalus tutvustada arenduses olevaid lahendusi potentsiaalsetele välisinvestoritele ja klientidele ning luua uusi kontakte.

Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi arendus- ja innovatsioonivaldkonna juht Sigrid Rajalo tõi välja, et globaalselt oodatakse süvatehnoloogiast uut innovatsioonilainet, mistõttu ei saa ka Eesti neist arengutest maha jääda. “Seetõttu oleme süvatehnoloogiasuunalisi tugitegevusi koos EASi ja KredExi ühendasutusega piloteerimas ning sama oluline on ka ettevõtete võrgustamine sellistel üritustel nagu Deep Tech Atelier ja Hello Tomorrow,” sõnas Rajalo.

Deep Tech Atelier konverentsi kosmosetehnoloogiatele pühendatud laval astusid üles  Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori ESA BIC esindajad. Tallinnas ja Tartus tegutsev äriinkubaator toetab Eesti kosmose idufirmade tootearendust nii rahaliselt kui ka mentorluse kaudu. Kuigi me ei ole harjunud mõtlema Eestist kui kosmoseriigist, on Eesti Euroopa Kosmoseagentuuri liikmena tõestanud oma kosmoseriigi mainet ning Eesti teadlaste ja iduettevõtjate panus valdkonna arengusse on tähelepanuväärne.

Teadus- ja tehnoloogiamahuka ettevõtluse arengu kiirendamiseks on hiljuti valminud ka tegevuskava, mille eesmärgiks on kahekordistada süvatehnoloogia valdkonnas tegutsevate ettevõtete arvu aastaks 2025 ning viiekordistada aastaks 2030. Eesmärgiks on luua eeldused Eesti saamiseks rahvusvaheliseks tõmbekeskuseks teadusarenduse ja süvatehnoloogiate valdkonnas, et tulevikus täidaks süvatehnoloogiaettevõtted riigi majanduses olulist rolli.

  • Eestis on hetkel Startup Estonia poolt hallatava andmebaasi andmetel 123 iduettevõtet, mis on oma tegutsemisalaks märkinud süvatehnoloogia. Nende seas on sellised globaalselt tuntud iduettevõtted nagu Starship Technologies, isesõitvaid masinaid ja autonoomseid transpordisüsteeme arendav Auve Tech ning tehisintellektil põhineva läbirääkimiste keskkonna loonud Pactum AI. Samuti ka uued Eesti naisteadlaste poolt asutatud ettevõtted LightCode Photonics ja Nanordica Medical. Süvatehnoloogia valdkonnas tegutsevate iduettevõtete kogukäive oli mullu 130 miljonit eurot ning nad maksid riigile kokku 25,6 miljonit eurot tööjõumakse. Süvatehnoloogia ettevõtted andsid mullu tööd 1505 inimesele.
Head Uudised GoodNews