1. Avaleht
  2. Majandus
  3. Kas sinu laps on osav raha koguja ja kas ta sellest oma vanematele räägib?
Kas sinu laps on osav raha koguja ja kas ta sellest oma vanematele räägib?

Kas sinu laps on osav raha koguja ja kas ta sellest oma vanematele räägib?

Citadele pank uuris Balti riikide inimestelt, kui kursis nad on oma laste taskurahade teemadel ning noorte võime kohta oma taskuraha ka kõrvale panna. Selgus, et alla kolmandik lastevanematest teab, kui palju nende lapsed on oma taskuraha suutnud koguda ja ehk isegi investeerida.

„Rahatarkus on oluline teadmine, mida kõik tänapäeva lapsed peaksid saama ning kindlasti mängib selles õppes olulist rolli reaalne kogemus rahaga. Laste puhul ongi selleks enamasti nende isiklik taskuraha,” selgitas Citadele panga Eesti filiaali jaepanganduse juht Marina Hakiainen. „Lapsele säästmise õpetamisega saab alustada juba väikesest peale. Olgu selleks siis vana hea hoiupõrsas või tänapäevane alternatiiv mobiiliäpina. Vanemad lapsed saavad avada ka hoiukonto, kuhu koguda nii teenitud taskuraha kui ka rahalised kingitused sõpradelt ja vanavanematelt. Kõige olulisem kogu teema juures on aga rahaasjadest avatult ja ausalt rääkimine.”

Hiljutisest Citadele küsitlusest selgus, et Eesti lastevanematest alla kolmandiku ehk 28% teab, kui palju nende lapsel on õnnestunud taskuraha koguda. Selleks on neil kas juurdepääs lapse arvelduskontole või nad lihtsalt räägivad sellest lastega. Viiendik lastevanematest ehk 19% ei tea aga üldse oma laste taskuraha seisu.

Vastanutest 10% märkis, et nende laps ei kogu üldse taskuraha ning ülejäänute (34%) sõnul on nende laps taskuraha kogumiseks kas liiga noor või vana.

Balti naabritega võrreldes tulid välja suhteliselt sarnased tendentsid, kuigi erinevusena saab välja tuua seda, et keskmiselt ei teadnud Leedu lastevanemad kõige vähem oma võsukeste rahalist seisu (Leedu – 27%, Läti – 13%, Eesti – 19%).

Kahe aasta eest uuris Citadele ka lastele antava taskuraha suuruse kohta ning siis selgus, et Balti riikide lapsevanemad maksavad harva oma lastele üle 5 euro taskuraha päevas. Kõige lahkemad on leedukad ja kokkuhoidlikumad Läti lapsevanemad. Eesti inimeste lastest ligi kolmandik saab ligi 2 eurot ning kolmandik üle 2 euro taskuraha päevas.

Täpsemalt andis 2021. aastal tehtud küsitluse järgi 11% Eesti lastevanematest koolipäevadel keskmiselt oma lastele alla 1 euro päevas. 26% hinnangul jäi see summa 1-2 euro vahele ning 24% arvates suurusjärku 2-7 eurot. Taskuraha üle 7 euro päevas jagas välja 7% Eesti vanematest. 32% ei osanud hinnata, kui palju nad keskmiselt päevas taskuraha annavad. Eelkõige kasutavad lapsed seda raha koolis toidu/maiustuste ostmiseks.

  • Citadele eesmärk on tuua innovatsiooni Baltimaade pangandussektorisse ning pakkuda inimestele ja ettevõtetele rohkem võimalusi pangateenuste kasutamiseks. Igapäevapanganduse teenuste kõrval pakub Citadele finantstehnoloogial põhinevaid teenuseid, sealhulgas moodsat mobiiliäppi ning viipe- ja välkmakseid. Citadele võttis Baltimaades esimeste seas kasutusele nimemakse, konto avamise e-tuvastuse teel ning viipemakseid toetavad sõrmused.
  • Citadele Group on Läti finantskontsern, mille peakontor asub Riias. Grupi tütarettevõtted ja filiaalid tegutsevad Eestis, Lätis ja Leedus.
Head Uudised GoodNews