1. Avaleht
  2. Hea Eesti asi
  3. Laste kõrvalt ettevõtlusega tegelemine võimaldab ennast erialaselt teostada ja oma “tassi täita“
Laste kõrvalt ettevõtlusega tegelemine võimaldab ennast erialaselt teostada ja oma “tassi täita“

Laste kõrvalt ettevõtlusega tegelemine võimaldab ennast erialaselt teostada ja oma “tassi täita“

Emadus toob elumuutuse ja seda tihtipeale mitte ainult era-, vaid ka tööelus. Mitmed naised on just emadusest saanud innustust, et käivitada väikelaste kõrvalt oma ettevõte. Nii juhtus ka arendavaid mänguasju pakkuva Nupu Learning asutajate Dagmari (32) ja Karoliga (31). Tänaseks on neil kahepeale kokku viis last. Ja üks ettevõte, mis vajab laste kõrvalt samuti tähelepanu. Pühendumus ja tubli töö ei jää ka tunnustuseta – Nupu valiti tänavu jaanuaris naisettevõtjatatele mõeldud kasvuraha programmi Visa She’s Next laureaadiks Eestis, pälvis 10 000 eurot kasvuraha, 5000 eurot turundustoetust ja ligipääsu personaalsele ärinõustamisele. Hakkajad naised avavad, kuidas nende ettevõte sündis ning milline on elu mitme väikelapse emana ja ettevõtjana.

Dagmar Kork ja Karol Karu Nupu tahvliga. Foto: Erakogu

Ja nii sai alguse Nupu…

Kolm tagasi oli Nupu asutaja Dagmari vanem laps kaheaastane. „Paras aeg värvide õpetamiseks,“ mõtles Dagmar toona. Emana soovis Dagmar teha värvide õppimise lapse jaoks võimalikult loominguliseks, mistõttu ostis kokku värvilisi kartonge – nii suuri kui väikseid – ja lõikas neist välja erinevaid kujusid. „Ma laotasin terve põranda värvilisi kartongist kujusid täis ja lasin lapsel neid värvi järgi sorteerida. See oli küll tore, aga kohemaid kerkis esile küsimus: mida teha selle paberihunnikuga, mis tegevusest alles jäi,“ rääkis Dagmar.

Dagmari mõte hakkas jooksma ja ta otsustas kinnitada suure kartongi peale värvilised ümbrikud, kuhu laps sai kujundid värvi järgi paigutada. Ühtlasi leidis naine, et selline lahendus võib huvi pakkuda ka teistele lapsevanematele. Ta võttis ühendust trükikojas töötava sõbranna Karoliga, kellega koos hakati mõtlema, kuidas ideele sobivat ja visuaalselt ilusat teostust leida. Üheskoos jõuti järeldusele, et lisaks värvidele, võiksid lapsed loomingulisel teel õppida ka tähti ja kujundeid. Ümbrikute juurest jõuti magnettahvlite, postrite ja magnetiteni. Nupu oligi sündinud.

Foto: Erakogu

Ettevõtlusega tegelemine täidab tassi

Dagmaril kolm väikest last: 5-aastane, 4-aastane ning 8-kuune põnn. Karolil aga üheaastane ning 2-aastane laps. Ettevõtlikud naised leiavad, et praegune elukorraldus – tegeleda laste kõrvalt ettevõtlusega – on nauditav ning vaimse tasakaalu seisukohalt kohati vajalikki. „Minu jaoks on väikeste laste kõrval ellu jäämiseks hobid ja töö tegemine kriitilise tähtsusega. Nupuga tegelemine aitab ennast vaimselt stimuleerida ja välja lülitada argielust,“ nendib Karol. Temaga nõustub ka Dagmar. „Laste kõrvalt ettevõtlusega tegelemine annab mulle võimaluse ennast ka erialaselt teostada ja oma “tassi täita”, mis võimaldab omakorda olla laste jaoks rohkem emotsionaalselt kohal,“ arutleb ta. Dagmar lisab, et tihtipeale arvatakse, et taoline mitmel rindel toimetamine on raske. Tegelikkuses on see vastupidi – annab hoopis rohkem energiat juurde. „Arvan, et lapsed on palju iseseisvamad tänu sellele, et tihti kodus töötan, oskavad endale ise tegevust leida ning ennast teenendada,“ leiab naine.

Mõlemad Nupu asutajad peavad ettevõtjaks olemise üheks suurimaks plussiks võimalust valida, millal tööd teha. Ja väikelaste kõrvalt on see ülimalt oluline. „Üks kõige ägedamaid asju Dagmariga koos ettevõtjaks olemisel on see, et teeme kõike omas tempos, usaldame ennast ja üksteist. Seega tegelen Nupu asjadega täpselt siis, kui tunnen et tahan ja selleks hetk leidub. Vahel siis kui lapsed magavad või siis kui nad omaette mängivad. Vahel mängivad minu ja Dagmari lapsed koos samal ajal kui koosolekut peame,“ räägib Karol. Dagmaril oli raskem laste kõrvalt tööks aega leida, kui tema praeguseks 5- ja 4-aastased tüdrukud olid väiksemad ja kodused. „Siis töötasin õhtuti ja nädalavahetustel, samuti käis mul paar korda nädalas lapsehoidja abiks. Kui tüdrukud said vanemaks ja iseseisvamaks, sain töötada ka nii, et nemad omaette mängisid ja mina samal ajal töötasin. Nüüd käivad tüdrukud lasteaias ja kodus on mul 8-kuune beebi. Tema kõrvalt töötan mõned tunnid päevas uneaegadel, samuti vahel hilisõhtutel ja nädalavahetusel. Kui tüdrukud lasteaiast koju jäävad, siis on päevad tegelikult lihtsamad, sest nemad lõbustavad beebit ja saan veidi töötada ka siis, kui kõik lapsed on üleval. Ma ei ole kunagi olnud väga konkreetse rutiiniga inimene, pigem vaatan sujuvalt, kuidas asjad kulgevad – nii ka praegu töötamisega ja tunnen, et see sobib mulle,“ räägib Dagmar.

Lisaks tunnistab Dagmar, et oluline on erinevates eluvaldkondades hoida realistlikke eesmärke ja ootusi. „Loomulikult tahaks, et kodu läigiks, lastel oleks kolm korda päevas soe söök, lastega saaks palju kvaliteetaega veeta, jõuaks palju tööd teha, trennis käia, abikaasa ja sõpradega aega veeta ning kõige selle juures ka ise alati hoolitsetud välja näha. Kahjuks kõike ei jõua (vähemalt mina) ning siis tulebki mingites valdkondades või olukordades standardeid langetada ja valikuid teha. Minu jaoks on olnud suurim muutus näiteks see, et mu kodu on nüüdseks enamasti segasummasuvila, kui varem oli see piinlikult puhas ja korras. Olen väga suur korra- ja puhtusearmastaja ning asjade organiseerija, kuid ühel hetkel pidin sellest lahti laskma ja valima, kas veedan oma päeva vabad hetked töötades või asju sättides,“ nendib naine.

Foto: Erakogu

Positiivsed küljed kaaluvad üles keerulisemad momendid

Nii Dagmar kui ka Karol loetlevad üles hulgaliselt positiivseid külgi, mis ettevõtlusega kaasnevad, alustades paindlikkusest ja lõpetades võimalusega valida, mis tooteid välja töötada. „Ma ei ole pidanud ära jätma pere, sõprade või lastega seotud üritusi. Kui lapsed jäävad haigeks, siis ei ole suurt muret, kust leida paari tunniga neile hoidja, et tööle koosolekule jõuda jne. Saan lastele vajadusel alati olemas olla. Näiteks suviti olen üldse väga vähe tööd teinud ja hoopis mööda Eestit ringi reisinud ning perega koos aega veetnud. Lõpuks see aeg, kui lapsed on pisikesed ja tahavad veel minuga nii palju koos olla, on väga lühike ja kasutan võimalust, et sellest maksimumi võtta,“ arutleb Dagmar. Ta lisab, et talle meeldib, kuidas Nupu tooted on kasvanud ühes nende lastega. „Kui alustasime sellest, et minu tollal 2-aastasele tütrele oli vaja värve õpetada, siis nüüdseks on ta 5-aastane ja just tulime välja uute tegevuskaartidega “Tunded”, mis aitavad temavanustel ja vanematel lastel paremini erinevaid tundeid mõista ja nendega toime tulla. Eriti motiveeriv on lugeda tagasisidet, kus kliendid ütlevad, et lapsed on toodete suured fännid ning on tänu nendele kiiresti uued teadmised omandanud.“

Ent alati ei ole kõik roosiline. Karol leiab, et kuigi hea on olla oma aja peremees, on sellel ka oma komistuskivid. „Kui keegi tagant ei sunni, siis liiguvad asjad võib-olla veidi aeglasemalt kui nad võiksid liikuda,“ räägib Karol. Ta lisab, et vahel läheb ka negatiivne tagasiside veidi hinge. Samal arvamusel on Dagmar. „Minu jaoks on kõige keerulisemad olnud hetked, kus olen tundnud, et ei saa klientidele väga head kogemust pakkuda. Näiteks, kui oleme teinud uutele toodetele eelmüüki, aga tootmine on veninud ning tooted ei ole lubatud ajaks valmis jõudnud. Või kui toodete väljasaatmine venib muudel põhjustel, komplekteerimistes on tehtud vigu jne. Võtan selliseid olukordi väga südamesse ja elan raskelt läbi. Loomulikult töötame pidevalt selle nimel, et taolisi olukordi rohkem ennetada ja paremat kliendikogemust pakkuda. Samuti teen tööd enda tunnetega aktsepteerimaks, et kõik ei lähe alati planeeritult ja ideaalselt ning eksimine on igati inimlik,“ avab Dagmar pisut keerulisemaid olukordi.

Kõrvaline pilk innustab ja aitab fokusseerida

Nupuga tegeledes on Karol ja Dagmar otsinud võimalusi, mis aitaksid neil ettevõtjatena kui ka Nuput ettevõttena kasvada. Nõnda osalesid nad 2021. aastal Ajujahis ja pääsesid kümne parima hulka. Selle aasta alguses valiti nad naisettevõtjatele suunatud Visa She’s Next kasvuraha programmi, mille käigus eraldati Nupule 10 000 eurot kasvuraha, 5000 eurot turundustoetust ja pääs aastasele ärinõustamisele. Kasvuraha abil sisenes Nupu Soome turule – tooted kohandati turule vastavaks ning Karol ja Dagmar osalesid oma alla aastaste lastega Soome suurimal lastekaupade messil. „Tänu Visa kasvurahale alustasime eksporti Soomes ja saime hindamatu kogemuse. Kuna algus Soomes ei ole läinud absoluutselt selliselt nagu ette kujutasime või planeerisime, oli kasvuraha eriti tänuväärne. Ilma selleta oleksime praegu ilmselt väga keerulises olukorras, aga nüüd saame innukalt edasi proovida ja teisi lähenemisi katsetada,“ jagab Karol uuele turule sisenemise kogemust.

Dagmar Kork lastega. Foto: Erakogu

Dagmar hindab väga nõustamist, sest tema hinnangul on nõustamised ja inimestega rääkimine alati edasiviivad. „Isegi, kui kõigega ei nõustu või nõuanded ei ole alati sinu ettevõttele rakendatavad, saab välja noppida mõtted, mis võiksid olla sulle relevantsed ning kasulikud. Lisaks sunnib võõrastele oma ettevõttest, plaanidest jms rääkimine korra rutiinist välja tulema ja asjade üle järele mõtlema,“ selgitab ta. „Nupu kõige suuremad arenguhüpped on tulnud hetkedel kui oleme mingites programmides osalenud. See annab innustust ja kannustust fokusseeritult tegutseda,“ lisab Karol.

Veel saab kandideerida Visa She’s Next kasvuraha programmi

28. septembrini saab kandideerida Visa ja Luminori koostöös toimuva She’s Next 2023 kasvuraha programmi, mille käigus valitakse Eestis välja kaks naistele kuuluvat ettevõtet, mis igaüks pälvib 10 000-eurose kasvuraha ja ligipääsu aastale personaalsele ärinõustamisele.  Eestis kasvuraha taotlemiseks peab ettevõte olema Eestis registreeritud, tegutsenud vähemalt ühe aasta, omama digitaalset või füüsilist tegevuskohta ning kuuluma vähemalt 51 protsendi ulatuses naisele.

  • Lisateavet algatuse kohta leiab Visa.ee!
Head Uudised GoodNews