Avaleht Majandus Maailmaturu kütusehindade kasv avaldub üha rohkem bensiinimüügi statistikas
Maailmaturu kütusehindade kasv avaldub üha rohkem bensiinimüügi statistikas

Maailmaturu kütusehindade kasv avaldub üha rohkem bensiinimüügi statistikas

Kütuseaktsiisi esimese poolaasta kõrged kasvud on aasta teises pooles jäänud pigem tagasihoidlikuks, kirjutab rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna analüütik Merliin Laos.

Novembris suurenes tasumine 1,2 protsenti ning aasta kokkuvõttes on tasumised suurenenud 16,4 protsenti võrreldes 2020. aastaga. Kasvus püsib kütuseaktsiisi tasumine eelkõige tänu diislikütuse suurematele kogustele võrreldes aasta varasemaga.

Mootorikütuste tarbimise suurim mõjutaja on hind, mis sõltub enamasti kehtivast maailmaturu naftahinnast. Terve 2021. aasta on toornafta hind suuresti liikunud tõusvas joones ning teiseks poolaastaks on selle mõjud jõudnud nii deklareerimise- kui müügistatistikasse. Diislikütuse kasutamine on suures osas seotud ettevõtlusega ja liigub majandusaktiivsusega ühes tempos, seeläbi on tarbimine stabiilsem ega reageeri hinnatõusule koheselt, vaid on pikema viitega. Novembri lõpu seisuga oli diislikütuse müük kokku suurenenud 9,3 protsenti võrreldes eelmise aastaga, samas teise poolaasta kasv on aeglustunud pea poole võrra.

Bensiini tarbimine on seotud erakasutamisega ja seega ka rohkem hinnatundlikum, reageerides hinnatõusule lühema viitega. Viimase kolme aastaga on aga bensiini tarbimise struktuuris toimunud olulisi muutusi. Alates 2019. aastast, mil E95 sisaldab biolisandit, on selle bensiiniliigi kasutamine vähenenud ja suurenenud on biolisandi vaba E98 müük. Teatavasti on aga E98 hind E95 võrreldes kallim ja kuni selle aasta suveni kasvas jõudsalt kallima bensiiniliigi tarbimine. Suvest alates on aga naftahinna kallinemine toonud kaasa tarbijate eelistuse muutuse, nimelt on E95 müük hakanud suurenema ja E98 müük vähenema. Viimase viie kuu müügistatistika kohaselt on E95 müük suurenenud võrreldes aasta varasemaga 5,5 protsenti ja vastupidiselt liigub E98 müük, mis on samal perioodil vähenenud 11,7 protsenti. Bensiiniliikide vahelist tarbimise muutust on kindlasti mõjutanud ka kütusemüüjate alternatiivsed lahendused biolisandi kohustuse täitmiseks, mille tulemusel on ka tanklates saadaval biolisandivaba E95.

Aktsiiside aasta viimase kvartali kasvu vedajaks on alkoholiaktsiis 

Aktsiiside tasumine võrreldes aasta varasemaga küll kasvas novembris, kuid kasv on oluliselt madalam kui aasta alguses. Aasta viimase kvartali kasvu veduriks on tõusmas alkoholiaktsiis, mille tasumine novembris kasvas võrreldes eelmise aastaga 6,1 protsenti, samas kui teiste suuremate aktsiiside tasumised suurenesid keskmiselt vaid 1,3 protsenti.

Alkoholiaktsiisi tasumine on kahe viimase kuuga kokku suurenenud 11 protsenti võrreldes aasta varasema ajaga. Viimaste kuude kiirem tasumise kasv tuleneb eelkõige sisetarbimise suurenemisest, mis on kooskõlas majandusaktiivsuse ja suurenenud nõudlusega, samas turismisektor püsib jätkuvalt passiivsena. Nii kaupluste soetused kui deklareerimised püsivad tõusvas joones ning kuust kuusse näitab kiiremaid kasve eelkõige kange alkoholi deklareerimine. Positiivsena mõjutas 2021. aasta teise poolaasta laekumist kindlasti meelelahutus- ja toitlustusasutuste parem positsioon kui aasta tagasi, kuna piirangud olid aasta varasemaga võrreldes leebemad. Novembri lõpu seisuga on kange alkoholi deklareerimine suurenenud 4,0 protsenti ja õlle deklareerimine 5,3 protsenti.

Tubakaaktsiisi tasumine novembris võrreldes eelmise aastaga suurenes 1,4 protsenti. Kui novembri tasumine vastab ootustele, siis 11 kuu tasumiste 4,1 protsendine kasv kokku ületab kindlasti prognoositud taset. Tubakaaktsiisi parema tasumise taga seisneb peamiselt kaks põhjust. Suurimat mõju omab oodatust aeglasem sigarettide deklareerimise vähenemine. Võrreldes aasta varasema perioodiga oli novembri lõpuks keskmine sigaretipaki hind kallinenud 4,7 protsenti ning sigarettide kogused vähenenud 2,4 protsenti. Uue alternatiivse tubakatoote (tubakapulgad) turule tulek ei ole seni sigarettide suitsetamisharjumust prognoositud mahus vähendanud. Prognoositust parema tasumise teine põhjus seisneb jätkuvas tubakavaba huuletubaka populaarsuse kasvus. Eelmise aasta sama ajaga on tubaka tahkelt aseainelt 11 kuuga tasutud aktsiisi 1,2 miljonit eurot ehk 62,6 protsenti rohkem.