1. Avaleht
  2. Keskkond
  3. Nutijahi kampaaniaga liitus muusik Gameboy Tetris
Nutijahi kampaaniaga liitus muusik Gameboy Tetris

Nutijahi kampaaniaga liitus muusik Gameboy Tetris

Kuusakoski ja Telia eestvedamisel algas novembri lõpuni kestev ulatuslik kampaania Nutijaht, mille eesmärgiks on üle Eesti koguda prügina seisvad väikeelektroonikaseadmed ja tõsta eeskätt noorte teadlikkust elektroonikajäätmete sorteerimise tähtsusest.

Eestis tuuakse iga päev turule suurusjärgus 50 tonni elektroonikat, mis kõik muutub lõpuks kasutuna seisvaks. Euroopas on igas majapidamises keskmiselt 72 elektri- ja elektroonikaseadet, millest 11 on katki või pole enam kasutusel. Eelmisel aastal tekkis maailmas keskmiselt 7,5 kilo e-jäätmeid inimese kohta, aastaks 2030 on see kasvanud juba 9 kilo peale inimese kohta.

„Sellised seadmed on tarvis kindlasti õigesti käidelda, et midagi ei satuks olmeprügisse ega loodusesse. Kui e-jäätmeid ei töödelda vastutustundlikult, siis raiskame ressursse, ohtlikud ained saastavad mulda, reostavad vett ja jõuavad toiduahelasse,“ ütles Kuusakoski juhatuse esimees Urmo Viisitamm. „Vaatasin ise ka kodus ringi: meil on kolme lapsega peres kokku 15 mobiiltelefoni, seadmetest paljud on aga kasutuskõlbmatud.“

„Telia on kaardistanud oma süsiniku jalajälje: ligi 90 protsenti tuleb seadmete tootmisest ja transpordist. Ostetud seadmetest ainult 20 protsenti tuuakse praegu vanaelektroonikana tagasi,“ märkis Telia partnersuhete juht Elo Võrk.

Nutijahi kampaaniaga liitus tuntud muusik Gameboy Tetris, kes oma eeskujuga innustab kõiki kodudes ja koolides nutiprahti koguma ja sorteerima. „Minu harjumus erinevaid elektroonikaseadmeid koguda tuleb ilmselt juba 1990. aastatest oma vennalt, kellel oli tuba maast laeni igasuguseid juhtmeid ja kaableid täis ja kes nendega aktiivselt mässas,“ kommenteeris Gameboy Tetris, kes andis Kuusakoskile üle oma vanaelektroonika. „Mul endal on stuudiopööning samasugune: palju katkiseid kõrvaklappe ja mida kõike veel. Õnneks olen nüüd palju teadlikum, et mõistlik on vanaelektroonika spetsialistide kätte tuua, kes selle kasulikult ümber töötlevad. Hämmastav, kui peenikesteks osadeks võetakse kõik turvaliselt lahti.“

Gameboy Tetris on kampaanias osalejatele välja pannud ka auhinna – eksklusiivse live-virtuaalpeo temaga. Samuti on auhinnakorvis 1000 euro väärtuses kaupu Telia e-poest. Auhinnaloosis osalemiseks tuleb klassi, sõprade või perega grupp kokku panna ja kogutud üleliigne vanaelektroonika lähimasse Kuusakoski osakonda ümberkäitlemisele viia ning end kampaania kodulehel osalejana registreerida.

Head Uudised GoodNews