Avaleht Toode OLE TEADLIK I Need 5 kodumasinat võivad põhjustada suuri elektriarveid
OLE TEADLIK I Need 5 kodumasinat võivad põhjustada suuri elektriarveid

OLE TEADLIK I Need 5 kodumasinat võivad põhjustada suuri elektriarveid

Raha säästmine on tegevus, mida soovivad teha võimalikult paljud. Selleks on rohkelt võimalusi- vähendada kulutusi toidule, riietele, plaanida suuremaid oste ette ära ja vältida emotsioonioste. Üheks viisiks on ka säästmine kommunaalkulude pealt- tarbida teadlikult vähem vett ja elektrit.

Elektri säästmist õpetatakse maast-madalast. Juba väikestele lastele õpetatakse, et toast lahkudes tuleb panna tuli kustu ja siis, kui telerit ei vaadata, lülitatakse see välja. Niimoodi on võimalik õppida elektrit säästma. Kuna kodumasinad võtavad enda alla suure osa kuluvast elektrist, on võimalik ka neide efektiivsemalt kasutades elektrit säästa. Näitame teile 5 kodumasinat, mis võtavad suure osa teie elektriarvest.

1. Külmkapp

See kodumasin on vooluvõrgus 24 tundi päevas ja 7 päeva nädalas, mistõttu tuleb seda valides eriti hoolega vaadata energiaklassi. Neid tähistatakse vahemikus A kuni G. Kõige säästlikumad on A energiaklassi kuuluvad külmikud, kõige vähem kulutavad energiat A +++ klassi kuuluvad külmikud. Uued külmikud kuuluvad enamasti A-energiaklassi. Võrdluseks: A energiaklassi kuuluv külmik kasutab keskmiselt aastas 376 kilovatti elektrienergiat, B-klassi kuuluv külmik 496 ja C-klassi oma 532 kilovatti aastas.

Selleks, et külmkapi kulutatud elekter ei muutuks liiga suureks, tuleb valida õiges suuruses külmkapp. Väiksemal perel on enamasti vähem toitu külmikus, mistõttu tasuks siis osta väiksem külmik. Liiga suur kapp võtab pooltühjana liiga palju elektrit. Samas võtab rohkem voolu ka külmik, mis on toitu täiesti täis.  Samuti ei tohiks olla liiga suur sügavkülma osa ning seal ei tohiks olla palju jääd.

2. Pliit

Teiseks suureks elektri kulutajaks on kodudes pliit. See seade saab igapäevast kasutust, sest paratamatult valmistatakse toitu iga päev. Üleüldse võtavad rohkem energiat need kodumasinad, millel on küttekeha. Olgu selleks pliit, mikrolaineahi või tavaline küpsetusahi.

Keskmiselt kulutab pliit ühel kasutuskorral 1,4 kWh elektrit. Pliiti kasutatakse aastas vähemalt 300 ja ahju vähemalt 200 korda, mis teeb keskmiseks elektritarbeks 700 kWh. Keraamilised pliidid kasutavad vähem elektrienergiat kui küttekehaga pliidiplaadid, mis on metallist.

Selleks, et pliidi pealt energiat kokku hoida, on mitmeid mooduseid. Üheks võimaluseks on pliidi ökonoomne kasutamine- valmistage korraga rohkem toitu.  Teine võimalus on hoida pliidiplaat ja ahi võimalikult puhtad, sest mustus on soojusülekandele takistuseks. Keetmisel ja hautamisel tuleks hoida potti kaane all. Samuti tasub mõelda vana seadme vahetamisele uue ja energiasäästlikuma vastu. Ahi tuleks välja lülitada 10-15 minutit enne küpsetamise lõppu, sest seadmel on piisavalt soojust, et toit lõpuni küpsetada.

3. Pesumasin

Kolmas suur elektrienergia kulutaja on pesumasin. Tänapäeval on saadaval ainult A-klassi kuuluvad pesumasinad. Lisaks energiaklassile tasub vaadata ka seda, millised säästurežiimid ja ökonoomsusprogrammid antud mudelil on.

Keskmiselt kulutab pesumasin, mis mahutab 6-7 kg, aastas umbes 260 kW elektrienergiat. Parimad A+++ klassi kuuluvad 8 kilo mahutavad masinad kulutavad ühe 60-kraadise pesu korral 0,9 kuni-1 kWh. Võrdluseks: keskmised A-klassi pesumasinad kulutavad sellele 1,3-1,4 kWh.

Enamik pesumasina energiakulust kulub vee soojendamisele. Selleks, et energiat säästa, tasub pesta korraga võimalikult palju riideid ehk masin võiks olla võimalikult täis, sest vett kulub sama kogus. Samuti tasuks eelistada madalamaid veetemperatuure. Sama reegel kehtib ka nõudepesumasinate korral. Peale selle tasuks loobuda kuivatist ja lasta pesul kuivada värske õhu käes.

4. Seadmed, mida ei kasutata

Kuigi seadmeid tehakse üha rohkem keskkonnasõbralikumaks, ei ole sellest kasu, kui neid kasutatakse valesti. See tähendab, et neid hoitakse ooterežiimil. Rohkem kui veerand inimestest hoiab oma elektriseadmeid ooterežiimil. See tähendab, et asjade pidev vooluvõrgus hoidmine võib elektriarvele lisada ligi paarkümmend eurot aastas.

Seejuures ei ole vahet, kas tegemist on tahvelarvuti, televiisori, arvuti või mängukonsooliga. Siiski tuleks seade ka pistikust välja võtta. Näiteks kui sulgete arvuti peale selle kasutamist, väheneb selle energiakulu isegi 75%.

Sama reegel kehtib ka akulaadijate puhul. Need kulutavad elektrit ka siis, kui seadme aku on täis laetud. Mõnikord võib see olla kahjulik ka aku elueale. See tähendab, et kohe kui aku on laetud, eemaldage laadija seinakontaktist.

5. Teler

Telerid võtavad palju energiat, sest neid kasutatakse pidevalt ja palju. Tihti käib televiisor lihtsat taustaks, kui samal ajal näiteks sööte või koristate. See tähendab, et teleri kasutamine võib võtta suure osa elektriarvest. Osa inimestel on kombeks vaadata telerit enne magama minekut ja siis jääda magama nii, et teler mängib terve öö.

Keskmiselt kulutab teler aastas umbes 100 kWh elektrienergiat. Nagu muude koduseadmete puhul, tuleks ka teler valida A-energiaklassiga. Kuigi selline teler maksab umbes 1000 eurot ja C-klassi kuuluv teler maksab ligi poole vähem, on energiasääst sellelt märkimisväärne. 15 aasta jooksul kulub A-klassi kuuluvale telerile umbes sadakond eurot, kuid C-klassi kuuluvale telerile üle 200 euro. Suurema ekraaniga telerid võtavad rohkem elektrit. A+++ klassi kuuluvad led-telerid kulutavad kolmandiku võrra vähem elektrit kui tavalised A-klassi kuuluvad telerid ja üle poole võrra vähem kui plasmatelerid.