Avaleht Majandus Operail teenis mullu 9,2 miljonit eurot kasumit
Operail teenis mullu 9,2 miljonit eurot kasumit

Operail teenis mullu 9,2 miljonit eurot kasumit

Eesti riigile kuuluv rahvusvaheline transpordi- ja logistikaettevõte Operail teenis eelmisel aastal 9,2 miljonit eurot puhaskasumit.

Erakordselt hea tulemuse teinud Operaili 2018. aasta auditeeritud majandusaasta aruande kohaselt kasvatas ettevõte läinud aastal lisaks kasumile ka kõiki teisi olulisi majandusnäitajaid. „Üle-eelmise aastaga võrreldes kasvatasime 2018. aastal äritulusid pea poole võrra ja EBITDA-d pea kolm korda,“ sõnas Operaili juhatuse esimees Raul Toomsalu. Operaili 2018. aasta äritulud olid kokku 72,7 miljonit eurot ja EBITDA 15,7 miljonit eurot, aasta varem vastavalt 49,5 ja 5,5 miljonit eurot.

Tugeva tõuke ettevõtte suurele puhaskasumile andis Toomsalu sõnul vagunite rendiäri kasvatamine möödunud aastal. „Nägime seda ette, et 1520-millimeetrise rööpmelaiusega raudteel kasvab vagunite nõudlus ning vagunite piiratud pakkumise ja raudteevedude mahu kasvust tulenevalt on vagunite rendihinnad tõusnud,“ selgitas Toomsalu. Operail teenis eelmisel aastal 9,3 miljonit eurot vagunite renditulu. Eelmise aasta lõpus oli ettevõttel välja renditud enam kui 2000 vagunit.

Operail kasvatas eelmise aastal ka veomahtu pea kolmandiku võrra ja vedas 13,4 miljonit tonni kaupu, mis moodustas 99 protsenti kogu Eesti Raudtee taristu kaubaliiklusest. „Kõige enam liikus rööbastel väetisi, mineraalseid kütuseid ja põlevkivi, kokku 84 protsenti kogu kaubamahust. Loodame, et oleme suutnud ületada transiitvedude madalseisu ja näeme ka järgnevatel aastatel vedude kasvu,“ kommenteeris Operaili juht.

Kuna on oodata, et kaubavedude mahud kasvavad, peab Operail rohkem ressurssi suunama vedurite hooldusele. Lisaks jätkatakse käesoleval aastal vedurite moderniseerimise projektiga. „Hetkel oleme ümber vaatamas meie remondi äriüksuse tööd ja loodame leida kõige efektiivsema mudeli, kuidas tagada edukaks äritegevuseks vajaminevad ressursid,“ ütles Toomsalu.

Operaili nõukogu esimehe Kuldar Leisi sõnul oli ettevõtte 2018. aasta tulemus väga hea, aga samas näitas kätte suuna, et Eesti ei ole enam tööjõukulude ja ka muude kuludega konkurentsivõimeline valdkondades, mis on väga tööjõumahukad. „Sellest tulenevalt tegeleb Operail lähiaastatel jõuliselt digitaliseerimisega ja kõrgema lisandväärtusega töödega, nagu seda on vedurite moderniseerimine eksporditurgude jaoks,“ lisas Leis.

Ettevõte annab tööd enam kui 690 inimesele.