Avaleht Uudis Pea pooltel peredel kulub kodulaenu sissemakse kogumiseks kuni kuus aastat
Pea pooltel peredel kulub kodulaenu sissemakse kogumiseks kuni kuus aastat

Pea pooltel peredel kulub kodulaenu sissemakse kogumiseks kuni kuus aastat

Balti riikides korraldatud Luminori küsitluse kohaselt kavatsevad ligi pooled Eesti lastega peredest osta uue eluaseme pangalaenu abil. Pea sama paljudel kulub omafinantseeringu kogumiseks kuni kuus aastat.

Vastused küsimusele eluaseme ostu rahastamise plaanide kohta näitasid, et Balti riikide lastega perede seas on suundumused sarnased. 12% Eesti peredest kavatsevad osta kodu oma raha eest ja pangalaenu võtmata, mis on Balti riikide madalaim näitaja. Lätis on see näitaja 18% ehk Baltikumi kõrgeim. Keskmiselt 46% Balti riikide peredest võtaksid uue kodu ostuks pangalaenu, kuid 40% polnud ostu rahastamisega seoses otsust teinud. Luminori andmete järgi on Eesti lastega perede soovitud eluaseme keskmine hind umbes 115 000 eurot.

Suur osa peredest ei tea nendele kättesaadava laenusumma ega vajaliku sissemakse suurust. Eestis on selliste perede osakaal 42%, Lätis 59% ja Leedus 35%. Peresid, kes seda kindlasti teavad, on Eestis 22%, Lätis 17% ja Leedus 29%.

„Selleks, et uurida oma võimalusi eluaseme ostuks, ei ole vaja teha muud, kui konsulteerida pangaga,“ rääkis Luminori Eesti jaepanganduse juht Tanel Rebane. „Teine viis, kuidas kiiresti teada saada, kui kallist kinnisvara oleks mõistlik oma perele soetada, on teha lihtne arvutus. Selleks tuleb perekonna aastane sissetulek korrutada viiega. Kui näiteks aasta sissetulek on 15 000, siis vaata 75 000-eurost kinnisvara, kui 20 000, siis 100 000-eurost kinnisvara.“

Lisaks selgus, et kodu ostmiseks vajalik sissemakse on või võib olla kättesaadav 13% Eesti peredest. Enamiku perede sõnul võib neil kodulaenu sissemakse kogumiseks kuluda kuni kuus aastat – nii vastas 46%. 28% peredest kuluks sissemakse kogumiseks 1–3 aastat ja 18% peredest 4–6 aastat. 11% sõnul kuluks neil selleks üle seitsme aasta.

Kodulaenu võtmisel on nõutav omafinantseering enamasti 15% kinnisvara väärtusest. Kredexi käendust kasutades saavad noored pered aga piirduda 10% sissemaksega ja lisatagatise korral on võimalik kodulaenu saada ka väiksema sissemaksega. Samas on võrreldes eelmise aastaga lisatagatise kasutamine Luminori andmetel vähenenud ja suurenenud on omafinantseering.

Luminor korraldas küsitluse märtsis koostöös uuringukeskusega SKDS ja küsitles rohkem kui 2100 Balti riikidest pärit alla 18-aastaste lastega peret.